“Tas ir iespējams!” Interneta darbonis izplata aizliegtos propagandas TV kanālus; esot plašs klientu loks

19. janvārī 19:57

Persona, kura, kā pati apgalvo, ir no Latvijas, interesentus no Baltijas un ne tikai apgādā ar nelegālu pakalpojumu – nelikumīgi piedāvā pieslēgt daudzus kanālus, tostarp aizliegtos Krievijas propagandas, noskaidroja “Bez Tabu”.

Sociālās tīklošanās vietnē “Facebook” un saziņas lietotnē “Telegram” kāda persona piedāvā iegādāties nelegālu televīzijas pakalpojumu, kurā ietverti arī aizliegtie Krievijas propagandas kanāli. Uzdodoties par pakalpojuma tīkotāju, “Bez Tabu” žurnālists sazinājās ar šo personu, kura atklāja, ka dzīvo Latvijā. Viņš stāstīja, ka viņam ir daudz klientu, pārsvarā no Latvijas, bet viņa pakalpojumus izmanto arī Lietuvas, Igaunijas un citu valstu iedzīvotāji. Turpinājumā sarunas ar nelegālā pakalpojuma sniedzēju fragments.

sarunas fragments

Nelegālā pakalpojuma sniedzējs: Es sapratu, jūs interesē Krievijas kanāli.

Žurnālists: Jā.

Nelegālā pakalpojuma sniedzējs: Tas ir iespējams. Parastā paka maksā 10 eiro mēnesī. Par šo cenu var pieslēgt pat divas ierīces. Uz šo numuru tad sūtīšu piekļuves datus, tos ievadīsiet, un palīdzēšu pieslēgt. Pārsvarā ir kanāli HD kvalitātē. Tie, kas pieprasīti: “Rossija 1”, “NTV”, “STS”, “TNT”, “REN TV”. Es to sāku darīt nesen, vasarā. Ir aptuveni 70 klientu no Vācijas, Nīderlandes, Moldovas.

Žurnālists: No Latvijas arī ir?

Nelegālā pakalpojuma sniedzējs: Jā, pārsvarā no Latvijas, Lietuvas, Baltijas valstīm.

Žurnālists: Jūs pats esat no Latvijas?

Nelegālā pakalpojuma sniedzējs: Nu, es, jā…

Žurnālists: Galvenais, lai policija nepiezvana…

Nelegālā pakalpojuma sniedzējs: Nē nu, ziniet, tas nav oficiāls pakalpojums. Jo mazāk zināsiet, jo labāk jums.

Sodi – bargi! Kā sokas ar likumpārkāpumu apkarošanu?

Nelegālo pakalpojumu interneta darbonis piedāvā kā IP televīziju. Tas ir viens no visbiežākajiem formātiem, ko lietojot iedzīvotāji nelegāli patērē televīzijas kanālus, tai skaitā Latvijā aizliegtos, norādīja Ieva Kalderauska, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekle. Pagājušā gada martā stājās spēkā Aizsargāta pakalpojuma likuma 7. panta grozījumi, kas paredz, ka par nelegālas sistēmas izmantošanu nes atbildību ne tikai tās izplatītāji, bet arī skatītāji. Par to fiziskai personai var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 700 eiro. Savukārt nelegālā pakalpojuma sniedzējam par aizliegtu uzņēmējdarbību, izplatot televīzijas programmas, kas nav iekļautas retranslējamo programmu sarakstā, draud kriminālatbildība, un likumpārkāpējs var attapties aiz restēm uz vairākiem gadiem, brīdināja Kalderauska.

NEPLP pārstāve Kalderauska informēja, ka iedzīvotāji aizliegtajām televīzijas programmām piekļūst arī ar nelegālu satelītuztvērēju palīdzību. Ar nelegālo programmu un iekārtu izplatības sērgas apkarošanu, darbībām, lai izietu uz pēdām nelegālās televīzijas izplatītājiem un galalietotāju uzraudzību nodarbojas Valsts policija (VP), piebilda Kalderauska.

Valsts drošības dienests (VDD) raidījumam uzsvēra, ka Krievijas propagandas kanāli apdraud Latvijas informatīvo telpu.

Valsts drošības dienests

VDD pastāvīgi vērtē norises informatīvajā telpā, lai identificētu iespējamus apdraudējumus Latvijas nacionālās drošības interesēm. Identificējot apdraudējumus vai riskus Latvijas informatīvās telpas drošībai, VDD informē par tālāko rīcību atbildīgās institūcijas un amatpersonas. Krievijas televīzijas kanālu un citu informācijas resursu pieejamības ierobežošanā Latvijas teritorijā VDD sadarbojas ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP) un Valsts policiju. VDD vērtējumā Krievijas televīzijas kanālu nelikumīgas retranslācijas gadījumi rada būtiskus riskus Latvijas informatīvās telpas drošībai. Latvijā aizliegto Krievijas televīzijas kanālu nelikumīga retranslācija pašlaik ir viens no galvenajiem instrumentiem, kā daļai Latvijas sabiedrības joprojām tiek nogādāti agresorvalsts Krievijas propagandas vēstījumi. Jāatzīmē, ka arī Krievijas izklaides kanālu piedāvātajā saturā – mazāk manāmā veidā, bet mērķtiecīgi un sistemātiski – tiek iekļauti Kremļa propagandas vēstījumi, lai stiprinātu to patērētāju piesaisti Kremļa veidotajam pasaules redzējumam. Vēršam uzmanību, ka Krievijas televīzijas kanālu nelikumīgas retranslācijas gadījumu izmeklēšana un vainīgo personu saukšana pie atbildības ir Valsts policijas kompetencē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zemāk pievienotajā video uzzini, kā VP sokas ar nelegālā rūpala apkarošanu.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm