tv3.lv

“Tas ir nenormāli!” Ziemas priekšvakarā teltī (iz)dzīvo jauniete, lai gan līdzās audžumātes māja

Jauna sieviete gada aukstajā laikā izdzīvo ābeļdārzā uzslietā teltī, ap to iekārtojusi iedzīvi, kamēr turpat līdzās siltā mājā dzīvo sievietes audžumāte, ziņoja Gulbenes puses iedzīvotājs, kurš ir satraukts par jaunās sievietes dzīves apstākļiem. Viņš arī stāsta, ka par skaudrajiem sievietes dzīves apstākļiem ir informēta pašvaldība, tāpēc vaicā, vai vietvara piedāvājusi palīdzību sievietei.

2020. gada 2. novembrī 19:10

“Bez Tabu” redakcijā vērsās Gulbenes novada iedzīvotājs, kurš vēlējās saglabāt anonimitāti. Viņš raidījumam ziņoja par jaunu sievieti, kura dzīvo Gulbenes novadā, lauku teritorijā, ābeļdārzā. Turpat blakus gan esot māja, kur siltumā dzīvojot sievietes audžumāte. Satrauktais iedzīvotājs ir neizpratnē, kāpēc sieviete nedzīvo mājā, bet gan salst ābeļdārzā, patvērusies teltī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Satraukts iedzīvotājs

Dzīvo blakus mājai melnā teltī, ābeļdārzā. Visi to zina: bāriņtiesa, arī “sociālajiem” bija jādod dzīvoklis. Tas ir nenormāli! Viņai tur katliņš ārā, plītiņa. Turpat arī gatavo ēdienu.

Dzīvo teltī zem ābelēm

Sekojot iedzīvotāja norādēm, “Bez Tabu” ieradās norādītajā vietā, Gulbenes novada lauku teritorijā, kur konstatēja aprakstīto ainu: dārzā uzslieta telts, kas ir nedaudz lielāka nekā būda sunim, kurš skraida turpat blakus voljerā. Blakus teltij iekārota vieta, kur uzglabāt pārtiku, pavards ēdiena pagatavošanai un cita iedzīve. Pavisam netālu atrodas arī māja, kur dzīvojot sievietes audžumāte. Todien gan “Bez Tabu” komandai nevienu neizdevās sastapt.

Foto: “Bez Tabu”

Pēc kāda laika “Bez Tabu” komanda ieradās ābeļdārzā atkārtoti, kur agrā rīta stundā sastapa meklēto sievieti. Viņa pēc raidījuma žurnālista uzrunas iznāca no telts, apģērbusies siltās drēbēs. Viņa “Bez Tabu” komandai atklāja, ka mājā netālu no uzslietās telts patiesi dzīvo audžumāte, kura reizē ir arī mātes māsa (viņas tante). Nu jau sievietei ir krietni virs 20 gadiem, pēc pilngadības sasniegšanas viņa palikusi dzīvot pie audžumātes.

“Bez Tabu” un jaunās sievietes sarunas fragments

Sieviete ābeļdārzā: Tas [šāda dzīvošana] ir īslaicīga.

“Bez Tabu”: Kāpēc tā ir?

Sieviete ābeļdārzā: Tās ir nesaskaņas ģimenē.

“Bez Tabu”: Mums stāstīja, ka jūs esat audžubērns. Jūs esat izmesta?

Sieviete ābeļdārzā: It kā.

“Bez Tabu”: Kā jūs te mazgājaties, izdzīvojat?

Sieviete ābeļdārzā: Te nemazgājos. Te tikai ēdu un guļu.

“Bez Tabu”: Bet jums pašvaldība piedāvā dzīvokli?

Sieviete ābeļdārzā: Nē. Man nevajag.

“Bez Tabu”: Bet kādi varianti?

Sieviete ābeļdārzā: Man ir variants – māsa.

“Bez Tabu”: Bet es taču redzu, ka nedzīvojat pie māsas.

Sieviete ābeļdārzā: Bet es dienā arī tur uzturos.

“Bez Tabu”: Strādājat kaut kur?

Sieviete ābeļdārzā: Pašlaik ne.

“Bez Tabu”: Tā jums miesīga māsa?

Sieviete ābeļdārzā: Jā.

“Bez Tabu”: Viņa jums palīdz?

Sieviete ābeļdārzā: Jā.

“Bez Tabu”: Tieši ar izmitināšanu?

Sieviete ābeļdārzā: Nu jā.

“Bez Tabu”: Bet kāpēc jūs katru dienu nedzīvojat pie viņas?

“Bez Tabu”: Man ir suns, saprotiet?

Foto: EKRĀNUZŅĒMUMS

Pārcelšanos pie māsas, kura dzīvojot kaut kur netālu, kavējot suns, kuru nebūšot kam atstāt. Vaicāta, vai saņem kādu sociālo palīdzību, viņa atbildēja noraidoši, uzsverot, ka tā viņai neesot vajadzīga. Tāpat negaida un nevēlas palīdzību no audžumātes, kura dzīvo turpat blakus, mājā. Sieviete stāstīja, ka pie audžumātes dzīvojusi līdz šā gada vasaras beigām, kad izvākusies no nama pēc sadzīviska konflikta. Drīzumā sieviete cer doties pie drauga uz ārzemēm. Viņa arī stāstīja, ka ir bez pastāvīgiem ienākumiem, tomēr siltu ēdienu palīdzot sagādāt māsa, naudu no ārzemēm sūtot draugs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez Tabu” un jaunās sievietes sarunas fragments

“Bez Tabu”: Tagad jau tā temperatūra paliek diezgan…

Sieviete ābeļdārzā: Nav tik traki. Neteiktu, ka tik traki.

“Bez Tabu”: Jau esi iemācījusies [izdzīvot].

Sieviete ābeļdārzā: Norūdījusies jau…

“Bez Tabu”: Ir loģiski, ka jums šādi nav jādzīvo.

Sieviete ābeļdārzā: Nu jā.

Audžumāte par konfliktu: “Viss ir atrisināms!”

Pēc sarunas ar ābeļdārza iemītnieci “Bez Tabu” komandai izdevās sastapt arī viņas audžumāti, kura arī apstiprināja, ka skaudrā situācija izveidojusies sadzīviska konflikta dēļ.

Mārīte
audžumāte

Viņa aizgāja pie māsas, bet atnāca atpakaļ [uz ābeļdārzu]. Viņa mani neciena. Te bija ieklīdis mans vīrs, viņa aizstāvēja viņu, bet viņš te nedrīkst atrasties. Viņu ar tiesas lēmumu izlika ārā, viņš dzer un kaujas, lamājas. Viņam noteikts aizliegums tuvoties. Es nezinu, kāpēc viņa viņu aizstāvēja. Es pie viņas neeju, jo neļauj man tur rādīties, uzreiz lamā. Es viņu ņemtu atpakaļ, ja cienīs mani.

Mājā dzīvojošā sieviete uzsvēra, ka izaudzinājusi astoņus audžubērnus un piecas savas miesīgas atvases. Bērniem mācījusi darba tikumu, bet nekad par ģimeni bērnu audzināšanas kontekstā neesot bijuši aizrādījumi no uzraugošajām iestādēm.

Mārīte
audžumāte

Es viņu pieņēmu pie sevis, kad viņai bija gads un septiņi mēneši, kad vēl viņas mamma bija dzīva. Viņus ziemas laikā izsvieda no dzīvokļa. Es viņus visu mūžu esmu barojusi. Kad paliek 18 gadus veci, viņiem pašvaldība piedāvā dzīvokli un pabalstu. Pārējie jau arī ir prom. Viņa palika. Viņa vienreiz prasīja dzīvokli, to piešķīra, bet viņa neaizgāja. Prasīja otrreiz, bet arī negāja. Tā viņa palika dzīvot te, bet pati man nekā neteica, ka prasa dzīvokli. Es viņai ļāvu dzīvot. Tagad viss tā sanāca šā konflikta dēļ. Tagad viņa ir ārā no augusta. Vai tā ir spītība? Es nezinu, bet viņa ar mani nerunā. Lai nāk runā, viss ir atrisināms. Viņa arī iepriekš nav rēķinājusies ar mani. Kad bijām mājās divatā, viņa ar mani nesarunājās. Kad esmu prom darbā, visu dara pa savam. Kad prasīju, piemēram, lai palīdz uzart puķu dobes, pateica, ka nebūs nekādas puķu dobes. Tas man bija kā ar dunci mugurā! Tā viņa uzvedas pēc pilngadības. Kad nebija pilngadīga, tad jau bija labi. Vistrakāk tieši pēdējā laikā. Es jūtos kā svešinieks savā mājā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gulbenes novada pašvaldībā raidījumu informēja, ka vietvara zina par sievietes mitināšanos ābeļdārzā.

Gunta Kalmane
Gulbenes novada pārstāve

Pati sieviete palīdzību nav lūgusi un nepieņem. Kādu laiku iepriekš [pēc pilngadības sasniegšanas] pašvaldība piešķīra dzīvokli, bet viņa no tā atteicās un teica, ka negrasās pretendēt uz citu dzīvokli. Piebilda, ka pati vēlas tikt galā ar šīm problēmām. Saruna ar sieviete bijusi no visām pusēm. Mēs ļautu viņai vēlreiz pretendēt uz dzīvokli. Domāju, ka pašvaldības darbinieki no sociālā dienesta un pagasta pārvaldes noteikti turēs roku uz pulsa, zinot šo situāciju. Pasekos līdzi, lai viss būtu kārtībā, lai nesanāk trakākas lietas. Ja ir atbilstošs statuss, piemēram, maznodrošinātā vai trūcīgā, droši var vērsties sociālajā dienestā, situācija tiek apzināta un tiek piešķirts dzīvoklis. Zem klajas debess cilvēku neatstās, bet ar varu nevienu nevar piespiest pieņemt palīdzību. Ja meitene izvēlas dzīvot teltī, tā ir viņas izvēle.

Gulbenes novada pārstāve Gunta Kalmane informēja, ka, kamēr ģimenē dzīvojuši audžubērni, sūdzības par viņu audzināšanu neesot saņemtas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm