tv3.lv

“Ir pazemojoši pierādīt, ka esi latvietis!” Taksometru vadītāji nebeidz sūkstīties par jauno prasību

2021. gada 25. maijā 15:00

Jānim jūnija sākumā beigsies taksometra vadītāja apliecības derīguma termiņš. Bez apliecības strādāt par taksistu nedrīkst, draud bargs sods. Tomēr nepieciešamā dokumenta atjaunošana arī nav rožlapiņām kaisīta.

Jānis

Tā apliecība parādījās pirms trim gadiem, tad nebija nekādu problēmu. Iegāju internetā, vajadzēja vienkārši atķeksēt, ka ir latviešu valodas zināšanas un viss. [Autotransporta direkcija] neko nepārbaudīja, nekādas latviešu valodas zināšanas. Vienkārši internetā ieķeksēju, samaksāju 50 eiro un pa pastu saņēmu [apliecību].

Apliecības izsniedz Satiksmes ministrijas uzraudzībā esošā Autotransporta direkcija. Taksistu latviešu valodas prasmes gadiem atstātas pašplūsmā. Taču pērn direkcija nolēma sasmelt izlieto ūdeni, ieviešot jaunu prasību – valsts valodas zināšanu pierādīšanu.

Skaties arī: “Tas ir debilisms!” Taksometru vadītājiem latviešiem jāpierāda latviešu valodas prasmes

Jānis pamatskolu absolvē Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, bet vidusskolu – Rīgas 2. vidusskolā. Abu izglītības iestāžu atestātu fotokopijas tika iesniegtas direkcijā. Taču direkcija atbildējusi, ka nevienā no šiem dokumentiem neesot ierakstīts, ka Jānis ir mācījies latviešu skolā un latviešu valodā.

Taksometra vadītājs vidusskolu absolvē tieši gadsimtu mijā. Tobrīd pēc Latvijas neatkarības atgūšanas aizritēja aptuveni 10 gadu. Tiesa gan, arī brīvvalsts laikā iegūtie izglītības dokumenti, kas turklāt arī aizpildīti latviešu valodā, neesot gana pārliecinošs pierādījums valodas zināšanām.

Jānis

Nezinu, ko viņi ar to īsti grib panākt. Lai nestrādātu ārzemnieki vai pret krieviem tas ir, vai pret vēl kaut ko? Es nezinu. Bet šajā momentā sanāk, ka krieviem pat ir vieglāk pierādīt nekā latviešiem. Es vienam kolēģim palīdzēju. Viņš nofotografēja savu apliecību, ka ir kārtojis valsts valodā eksāmenu, un viss. Viņam nekas, bet mums ar atestātu nepietiek, vēl vajag speciālu izziņu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jānis Ozoliņš. Latviskāku vārdu un uzvārdu nudien grūti iedomāties. Absolvētas latviešu skolas, valsts valodu pārzina perfekti. Lai pārliecinātos, ka jaunā prasība ir korekta, vērsāmies pie satiksmes ministra Tāļa Linkaita. Tomēr interviju ministra pārstāve atteica, sakot, ka šis neesot politiski svarīgs jautājums… Uzstājot uz atbildes saņemšanu, ar pārstāves gādību saņemam ministra komentāru.

Tālis Linkaits
satiksmes ministrs (“Jaunā konservatīvā partija”)

Taksometru šoferiem noteiktās prasības ir jāievēro, jo tā tiek no valsts puses garantēta pakalpojuma sniegšanas kvalitāte, tai skaitā klienta apkalpošana valsts valodā.

Vai ieviestā prasība ir korekta un ir jāiesniedz nepieciešamie dokumenti?

Paldies par balsojumu!

Rezultāti:

15% - Jā, pilnībā

40% - Jā, bet pietiktu ar atestātiem

5% - Grūti spriest

11% - Nē, jārod cits variants

29% - Tas viss ir absurds

Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija gan nostājas ministrijas pusē un aizstāv ieviestās prasības. Latvijā reģistrējušies vairāk nekā septiņi tūkstoši taksometru vadītāju. Un asociācija nekādas sūdzības par jauno kārtību neesot saņēmusi. Tikmēr Satiksmes ministrijā tādu esot vien nedaudz.

Lauris Miķelsons
Satiksmes ministrijas Sabiedriskā transporta pakalpojumu departamenta direktores vietnieks

Autotransporta direkcijai ir jāpārliecinās, ka tiek izpildītas šīs nosacījuma prasības, un, ja šajā gadījumā dokumentos nav informācijas par mācībām latviešu valodā, tad, es domāju, ka Autotransporta direkcija lūdz precizēt šo informāciju, lai izpildītu atbilstoši noteikumu prasībām.

Nedz Autotransporta direkcijas, nedz arī Satiksmes ministrijas darbiniekiem neesot nekādu pilnvaru pārliecināties par valsts valodas prasmēm. To varot pierādīt tikai un vienīgi dokuments, kurā ir maģiskā frāze – izglītība iegūta latviešu valodā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jānis

Tā pazemojoši liekas, ka tev ir jāpierāda, ka esi visu mūžu dzīvojis Latvijā, tev dzimtā valoda ir latviešu valoda un ka tu māki latviski runāt.

“Bez Tabu” redakcijā saņemtas vairākas taksometru vadītāju vēstules, kurās tiek kritizēta jaunā prasība. Publicējam vienu no vēstulēm pilnā apjomā.

Labdien!

Vēršos pie Jums ar tādu jautājumu: Esmu nodibinājis savu individuālā komersanta uzņēmumu un nodarbojos ar pasažieru pārvadāšanu ar vieglo transportlīdzekli, kam ir saņemtas visas nepieciešamās licences un tiek veikti visi maksājumi, kas ir noteikti likumā par pasažieru pārvadājumiem ar vieglo transporta līdzekli, un pirms trīs gadiem tika saņemta vadītāja reģistrācijas apliecība par pasažieru komercpārvadājumiem ar taksometru un vieglo automobili.

Šai kartītei ir pienācis beigu termiņš, vēlējos to pagarināt tās sākotnējās izdevēju iestādē, t.i., Autotransporta direkcijā (ATD). Pēc ATD pieprasījuma par valsts valodas zināšanām B1 līmenī nosūtīju savu izglītības dokumenta kopiju, bet tas viņus neapmierina, jo ir nepieciešams pierādīt, kādā valodā esmu ieguvis savu izglītību…???

Kāpēc man kā latvietim un Latvijas Republikas pilsonim ir jāpacieš šis genocīds, kurš vērsts pret mani savā valstī, un jāpierāda savas valodas zināšanas?

Piemēram: vai tiešām tiem cilvēkiem, kas izglītību ir ieguvuši ārzemēs, bet runā latviski, ir jākārto valodas atestāts (B1), kas tiek balstīts uz Ministru kabineta noteikumiem. Vai tiešām mēs dzīvojam tādā valstī, kur, lai strādātu par taksometra šoferi latvietim, ir papildus jāuzrāda dokuments, kādā valodā esmu ieguvis attiecīgo izglītību, kad tajā pašā laikā ir Latvijas valsts valdībā personas, kuras izglītību ieguvušas ārzemēs? Tātad sanāk tā, ka par taksistiem Latvijā viņi nevar strādāt, vai arī jāiziet attiecīgie valsts valodas kursi???

Būtībā, jautājums ir gluži vienkāršs, vai man kā latvietim ir jāpierāda savs latviskums?????

P.S. Pieļaujot, ka no adresātiem atbildes varu nesaņemt, apsveru iespēju vērsties tālāk Eiropas Savienības Cilvēktiesību tiesā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm