Tas ir rekets! Rīdzinieki sašutuši par šantāžas vēstulēm, kas draud ar mistiska parādu piedziņu

Janvāra beigās pie raidījuma Bez Tabu pēc palīdzības vēršas Stendes ielas iedzīvotāji no Rīgas, jo savās pasta kastītēs ir saņēmuši dīvainus paziņojumus. Ir uzradies zemes, uz kuras atrodas mājas kurās cilvēki dzīvo īpašnieks, kurš nu no dzīvokļa īpašniekiem pieprasa samaksāt mistisku zemes nomas maksu par 2008. un 2009. gadu. Nu attiecīgajiem iedzīvotājiem ir piepulcējušies vēl vairāki simti Rīgas iedzīvotāju.

2017. gada 19. februārī 10:45

Stendes, Valdemāra, Slokas, Dzelzavas ielas un citu daudzstāvu namu iedzīvotāji, kuri šī gada sākumā saņem paziņojumu – Jūs esat parādnieks! Nekavējoties samaksājiet zemes nomas maksu par 2008. un 2009. gadu. Citādi, tiesu darbi. Ir zināms, ka daudzi, kuri nobijušies, šo maksu ir samaksājuši, bet ne visi ir uz mieru dīvainā kantora izvirzīto ultimātu izpildīt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Euro 171, kuru pieprasa no Dzelzavas ielas 29 nama iedzīvotājas, esot jāsamaksā līdz 27.februārim. Ja nē, būšot šmuce ar parādu piedziņu un sliktiem kredītreitingiem. Iedzīvotāji papēta papīrus iz pagātnes un noskaidro, ka savulaik par zemes nomu apsaimniekotājam ir maksāts.

Cilvēki uzskata, ka ja jau pēc rēķiniem ir maksāts, viņiem nav jālauza galva par to vai un ar kādiem zemes īpašniekiem, jo māja atrodas uz divu īpašnieku zemes, apsaimniekotājs ir norēķinājies. Lai zemes īpašnieks runā ar apsaimniekotāju.

Sarma, “Parādniece”

Mēs savulaik jau esam maksājuši zemes nomas maksu, kuru iekasēja apsaimniekotājs. Tad lai tas kantoris iet pie apsaimniekotāja un prasa viņiem, kas un kā. Pie manis visus šos gadus zemes īpašnieks ne reizi nav vērsies. Ne ar prasībām, ne līgumiem ne ko citu!

Rīgas namu pārvaldnieka pārstāve Santa Vaļuma Bez Tabu apstiprina, ka AS “Pilsētas zemes dienests”, pirms izsūtīt vēstules iedzīvotājiem, nav vērsies. Lai tiktu skaidrībā kas un kā, Bez Tabu vēršas pie tiem, kuri vislabāk varētu zināt likumos rakstīto. Tieslietu ministrija. Viņiem taujājam, vai zemes īpašnieks bez līguma vai tiesas sprieduma var no dzīvokļa īpašniekiem prasīt nomas maksu.

Toms Dreika, Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta jurists

Ja nav vienošanās, līguma, noslēgta starp dzīvokļa un zemes īpašniekiem, vai attiecīgi spēkā stājies tiesas spriedums, kurš atzīst šis attiecības un nosaka to būtiskās sastāvdaļas, tad mēs nevaram identificēt saistības apmēru. Ja puses nav vienojušās, nomas maksu likums nenosaka. Likums nosaka, ka nomas maksu nosaka puses rakstveidā vienojoties. Līdz 2009.gada 1.novembrim varēja vienoties arī mutiski, likums to neliedza.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

AS “Pilsētas zemes dienests” pārstāvis savukārt atsaucas uz kādu pērnā gada tiesas spriedumu, kurš viņiem ļauj pieprasīt zemes nomas maksu bez jebkādiem dokumentiem, līgumiem.

Normunds Šlitke, Jurists

Ja jums kāds to skaidrojis, šīs personas skaidrojums ir acīm redzami pretlikumīgs un absolūti nepareizs. Man ir žēl, ka jums ( Bez Tabu ) kāda persona ir stāstījusi tāda muļķības. Ir diametrāli pretēji. Gan judikatūra, gan viss norāda, ka mums nav pienākums noslēgt rakstveida līgumu, mums nav pienākums mutiski vienoties. Pašlaik likumā ir uzrakstīts otrādi.

Tieslietu ministrijas pārstāvis vērš uzmanību uz to, ka šobrīd spēkā esošajā likumā visur ir teikts, ka ir jāslēdz līgums. Bez tā nekādas nomas maksas pieprasīšana nav iespējama. Pretējā apgalvošana ir likuma interpretēšana un izraušana no konteksta. Skaidrs kā diena ir tas, ka pieprasītā zemes nomas maksa nav jāmaksā tiem dzīvokļu īpašniekiem, kuri dzīvokli ir nopirkuši pēc termiņa, par kuru prasa maksāt.

Par parādu tad atbild tikai un vienīgi iepriekšējais īpašnieks. Iespējams, ka tiks vērtēts arī tas, vai akciju sabiedrībai, kuras pamatdarbība ir sava vai nomāta īpašuma pārvaldīšana, nav piemērojams komerclikums. Ja jā, tad 2008. gada parādu atmaksas prasīšanu viņi var aizmirst, jo privātpersona var prasīt atmaksāt 10 gadus senu, bet komersants vien trīs gadus senu parādu.

Gan Tieslietu ministrija, gan Rīgas namu pārvaldnieks gatavo informatīvās vēstules iedzīvotājiem par to, kā, viņuprāt, iedzīvotājiem rīkoties šajā situācijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm