“Tas nav iespējams!” 200 eiro par elektrību; ciemā Latgalē iedzīvotājus izputina rēķini

26. septembrī 19:10

Rēzeknes novada Strūžānu ciema iedzīvotājus, kurus jau tā nelutina pārticība, šokējuši elektrības rēķini: elektroenerģijas tarifam sasniedzot rekordaugsto 0,71 eiro par kilovatstundu (kWh), pat nelielām mājsaimniecībām jāmaksā līdz pat 200 eiro mēnesī. “Tas nav iespējams!” – tā viens no uzklausītajiem iedzīvotājiem.

Elektroenerģiju Srūžānos centralizēti par biržas cenu iepērk un tālāk pārdod pašvaldības kapitālsabiedrība ‘Strūžānu siltums”. Pēdējos mēnešos elektrības rēķini Strūžānu iedzīvotājiem strauji kāpuši. Piemēram, jūlijā bija jāmaksā 0,50 eiro par vienu kWh, bet augusta rēķinos ieraudzījuši šokējošo 0,71 eiro par vienu kWh.

Uz tikšanos ar “Bez Tabu”, lai paustu sašutumu par, kā paši to sauc, izputināšanu, bija sanākuši vairāki desmiti Strūžānu iedzīvotāju.

Valentīna
Strūžānu iedzīvotāja

Kopējais rēķins par trīsistabu dzīvokli bija 211 eiro. Es pat ziemā visus gadus neesmu maksājusi tik daudz! Bet tagad tas ir vēl pirms apkures! Vai tiešām mums tāds zelta ciemats ar miljonāriem!? Te ir bezdarbs, pilnīgs bezdarbs! Dzīvo, kā gribi, bet, ja kaut ko nesamaksāsim, tiks atslēgta elektrība!

Aivars
Strūžānu iedzīvotājs

Man jāmaksā 170 eiro par mēnesi. Alga man maza, vēl arī invaliditāte. Tas nav iespējams! Jebkuram Strūžānos paprasīsi, ka tas nav iespējams!

Valērija
Strūžānu iedzīvotāja

Es saņemu invaliditātes pabalstu – 195 eiro. Kā man samaksāt par elektrību un pārējos rēķinus?! Nesanāk.

Jāsaimnieko iedzīvotāju interesēs, uzskata eksperts

“Mums tas arī ir pārsteidzoši,” tā par elektrības rēķiniem saka SIA “Strūžānu siltums” valdes loceklis Renārs Vabals, kurš norādīja, ka komunālais uzņēmums nav vērsies un nevērsīsies ar sankcijām pret iedzīvotājiem, kuri nespēj apmaksāt rēķinus, ja vien tā nav ļaunprātīga nemaksāšana. Pēc brīdinājumu saņemšanas iedzīvotājus aicinot veikt atmaksas grafiku sastādīšanu. Rēzeknes novada pašvaldības, kas ir “Strūžānu siltuma” kapitāldaļu turētāja, izpilddirektors Jānis Troška norādīja, ka iedzīvotāju dusmošanās uz komunālo uzņēmumu nav pamatota.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jānis Troška
Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektors

Līdz jūnijam tas [biržas cena] bija izdevīga, bet pēdējie divi mēneši iecirta spēcīgi. Tā ir tāda šī laika situācija. Tā ir krīze visīstākajā nozīmē. Tā ir biržā noteiktā cena. To nenoteica uzņēmums. Uzņēmums noteica tikai to uzcenojumu, kas saistīts ar sadali, uzturēšanu, tīklu utt. Tā ir niecīga daļa, salīdzinot ar maksu par elektroenerģiju.

Pašvaldības izpilddirektors Troška informēja, ka Strūžānos ir vismaz 64 mājsaimniecības ar tā saucamajiem aizsargātajiem lietotājiem (daudzbērnu ģimenes, cilvēki ar 1. grupas invaliditāti, trūcīgie un maznodrošinātie, ģimenes ar bērnu invalīdu), kurām piemērota atlaide norēķiniem par elektroenerģiju. Ja iedzīvotāji atbilst kritērijiem, var saņemt arī pašvaldības sociālo atbalstu, norādīja Troška.

Pašvaldības kapitālsabiedrība “Strūžānu siltums” iedzīvotāju, no kuriem daudzi ir sociāli mazāk aizsargāti, interesēs var saimniekot labāk, raidījumam pauda Gunārs Valdmanis, Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācijas izpilddirektors. Ja uzņēmums energoresursus iepērk svārstīgajā tirgū (par biržas cenām), aktīvi jāseko cenu svārstībām un jābūt gatavam reaģēt, nevis jāvilcinās un ilgstoši jāizraksta dārgus rēķinus.

Gunārs Valdmanis
Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācijas izpilddirektors

Ja tiek iepirkts plašam lietotāju lokam, labāks risinājums būtu fiksētais tarifs. Iedzīvotājiem, kuri ir šī uzņēmuma [“Strūžānu siltuma”] klienti, būtu pat vēlams pieprasīt no pakalpojuma sniedzēja fiksētu cenu.

Dienā, kad “Bez Tabu” komanda viesojās Strūžānos, uzzinot par žurnālistu vizīti, “Strūžānu siltums” paziņoja iedzīvotājiem, ka turpmākos trīs gadus būs 0,45 eiro par kWh.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts atbalsts

Ņemot vērā straujo cenu dinamiku elektroenerģijas tirgū, ir svarīgi sekot līdzi izmaiņām un arī operatīvi reaģēt, izvēloties atbilstošāku elektroenerģijas tirgotāja piedāvājumu, norādīja Ekonomikas ministrijā (EM).

Šā gada 1. septembrī stājās spēkā grozījumi Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, kas paredz, ka no š.g. 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim juridiskām personām pilnībā tiks kompensēta elektroenerģijas sistēmas pakalpojuma maksa, t.i. visu sistēmas operatoru sadales un pārvades tarifa izmaksas (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli). Tāpat no 2022. gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes vidējo likmi noteikt 0 eiro/MWh.

Ekonomikas ministrija

Vienlaikus Ekonomikas ministrija turpina darbu, lai paplašinātu atbalsta pasākumus, un šie priekšlikumi varētu tikt izskatīti valdībā tuvākajā laikā. Cita starpā, ministrija plāno piedāvāt noteikt elektroenerģijas cenu griestus mājsaimniecībām, kur daļa no elektroenerģijas patēriņa būtu pieejama par fiksētu tarifu, bet atlikušajam apjomam valsts kompensētu starpību ar reālo cenu.

Valsts paredzējusi arī virkni atbalsta pasākumu apkures sezonā. Vairāk par tiem uzzini šeit.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm