tv3.lv

“Tas taču nav nopietni!” Gulbenē seniorus šokē ar dubultu apkures tarifu. Nosals vai naudu audzēs kokos?

Gulbenes centralizētās siltumapgādes operators SIA “Vidzemes enerģija” apkures sezonas priekšvakarā nepatīkami pārsteidzis gulbeniešus no Raiņa ielas 44. daudzdzīvokļu nama – paaugstinājis apkures tarifu uz pusi. Šāds sadārdzinājums 18 dzīvokļu iemītniekiem, no kuriem daudzi ir pensionāri, nav pa kabatai.

2020. gada 15. oktobrī 19:10

Iepriekš Raiņa ielas 44. nama iedzīvotāji par apkuri maksāja pēc pilsētā noteiktā tarifa – 55,70 eiro/MWh, bet nupat, apkures sezonas priekšvakarā Gulbenes centralizētās siltumapgādes operators SIA “Vidzemes enerģija” paziņoja, ka nama apsildīšanai noteikts jauns, krietni augstāks tarifs – 104,60 eiro/MWh. Tas šokējis nama iedzīvotājus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Anatolijs
šokēts par piedāvāto apkures tarifu

Tas taču nav nopietni! Mums atliek maksāt pēc jaunā tarifa. Tādā gadījumā sanāk par divistabu dzīvokli maksāt aptuveni 240 eiro. Tas ir tikai par apkuri! Mēnesī! Siltā ziemā. Viņi [SIA “Vidzemes enerģija”] par to paziņoja pirms apkures sezonas. Principā tā pat nav šantāža, bet krāpniecība!

SIA “Vidzemes enerģija” valdes loceklis Artūrs Gulbis stāsta, ka uzņēmums izšķīries par tarifa paaugstināšanu uz pusi, jo pie līdzšinējā tarifa konkrētā nama apkurināšana bijusi nerentabla, nesusi vienus vienīgus zaudējumus.

Artūrs Gulbis
SIA “Vidzemes enerģija” valdes loceklis

Tā kā šī māja nav pieslēgta pie centrālās siltumapgādes, tā nodrošināta ar individuālo apkures sistēmu – apkures katliem -, tā vairs nav piemērojams vispārējais tarifs.

Lai gan formāli nams bijis pilsētas centrālās apkures sistēmas tīklā un apkurināts pēc vienotā tarifa, realitātē māju uzņēmums sildījis autonomi, ar granulām, darbinot autonomu apkures katlu, kas atrodas nama pagrabā. Noteikt mājai individuālu tarifu ļāvuši tarifu uzraugi no Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas, atzīstot, ka individuālai siltumapgādei nav piemērojams kopējais tarifs. Tas nozīmē, ka SIA “Vidzemes enerģija” drīkst noteikt vismaz tādu tarifu, kas neradīs zaudējumus, norāda uzņēmuma valdes loceklis Gulbis.

Gulbis norāda, ka pie līdzšinējā (Gulbenē noteiktā) tarifa māja gadu no gada radījusi uzņēmumam zaudējumus. Apkures iekārtas darbināšanas, apkures katla apkopes izmaksas bijušas ļoti augstas, nesamērojamas ar līdzšinējo tarifu. Turklāt mājas iedzīvotāji pamanījušies iedzīvoties prāvos parādos, piebilst Gulbis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Artūrs Gulbis
SIA “Vidzemes enerģija” valdes loceklis

Es nezinu, kurš būtu ar mieru piedāvāt jebkādu pakalpojumu, par to vēl pats piemaksājot. Iepriekš esam dotējuši šo māju. Arī turpinātu dotēt pie līdzšinējā tarifa. Vai no pārējo pilsētas iedzīvotāju maciņa vai no mūsu peļņas. Mēs varam palikt pie tā paša tarifa, ja pilsētas dome vai kāda labdarības organizācija piemaksās. 2017./2018. gada sezonā māja mums radīja 5000 eiro zaudējumus, nākamajā sezonā 6000 eiro zaudējumus, bet iepriekšējā sezonā – gandrīz 7000 eiro zaudējumus. Mēs saprotam, ka piedāvātais tarifs ir dārgs, bet tā ir cena, kas neparedz mums peļņu. Tā ir pašizmaksa. Tajā nav iekļauti administrācijas, transporta izdevumi.

Neapskaužamas izvēles priekšā

SIA “Vidzemes enerģija” valdes loceklis Gulbis teic, ka Raiņa ielas 44. nama iedzīvotāji var atteikties no piedāvātā tarifa (līdz ar to no uzņēmuma pakalpojuma kā tāda) un sildīt savu namu paši, izmantojot esošo apkures katlu pagrabā. Tiesa, būtiska nianse: atsakoties no pakalpojuma, iedzīvotājiem vai nu jāatpērk granulu apkures katls no “Vidzemes enerģijas”, vai jāpaliek bez nekā, jo iekārtu uzņēmums iedzīvotājiem negrasās dāvināt. SIA “Vidzemes enerģija” jau nosaukusi apkures iekārtas atpirkšanas cenu – vairāk nekā 8 000 eiro.

Anatolijs
šokēts par piedāvāto apkures tarifu

No mūsu mājas nevar savākt naudu šim katlam. Viņi to saprot. Tāpēc viņi nevis uzreiz piedāvāja atpirkt katlu, bet gan piedāvāja savu tarifu. Sak, lūk, tarifs. Par dārgu? Pērciet katlu!

Tāpat iedzīvotāji bažījas, ka namā esošais apkures katls, ko uzņēmums piedāvā atpirkt, drīz varētu būt nelietojams. Uzsver, ka tam jau beidzies garantijas termiņš. Nama iemītnieki arī sūrojas, ka pašiem tikt galā ar nama apkurināšanu esot neiespējami.

“75, 80 gadus veci pensionāri nēsās granulu maisus?” neizpratnē ir cits iedzīvotājs.

SIA “Vidzemes enerģija” valdes loceklis Gulbis gan saka, ka apkures katls esot labā darba kārtībā.

Artūrs Gulbis
SIA “Vidzemes enerģija” valdes loceklis

Jā, mēs piedāvājam izpirkt, bet neprasām uzreiz visu summu. Būtu jāsamaksā līdz 2024. gadam. Namā ir viss, lai varētu kurināt paši iedzīvotāji bez starpniekiem. Es domāju, ka tas būtu daudz lētāk. Ja paši netiek galā, jāmeklē, kurš darbosies ap katlu un to apsaimniekos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Esot bezizejā, iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības Gulbenes novada pašvaldībā, kurā, izprotot neapskaužamo situāciju, tiekot meklēti risinājumi, kā palīdzēt.

Gunta Kalmane
Gulbenes novada pašvaldības pārstāve

Plānota domes sēde un vēl viena mājas kopsapulce, lai meklētu risinājumu. Ir iespējams variants, ka pašvaldības kapitālsabiedrība SIA “Gulbenes nami” ar savu aprēķinu par savu iespējamo pakalpojumu, bet jebkurā gadījumā iedzīvotājiem apkures kaltu vajadzēs izpirkt pašiem. Ja cilvēki paši nevar kurināt, viņiem var nodrošināt kurināšanas pakalpojumu, tomēr tam nepieciešams katls.

Gulbenes novada pašvaldības pārstāve Gunta Kalmane uzsver, ka vietvara nav tiesīga par publiskajiem līdzekļiem iegādāties apkures katlu īpašumam. Domnieki cer, ka tuvākajā laikā tiks rasts īstermiņa risinājums.

Gunta Kalmane
Gulbenes novada pašvaldības pārstāve

Tā nav pašvaldības māja. No 18 dzīvokļiem pašvaldībai tajā pieder četri. Pašvaldība ir ar mieru piedalīties ar savu pienesumu attiecīgi tam, cik ir tās dzīvokļu.

a

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm