tv3.lv

“Lielījās, ka nogalinās klasesbiedru!” Brutāla piekaušana, pazemošana internetā! Staiceles pamatskolēnu neprāts

2020. gada 7. februārī 19:00

8. klases skolēni Alojas novada Staicelē iesaistās brutālā dūru vicināšanā. Kautiņos piedalās vieni un tie paši divi tīņi. Fiziski vājākais saņem spēcīgu sitienu, pēc kā smagi atsitas pret asfaltu. Vēl kādā situācijā šis pats zēns tiek vazāts pa Staiceles pamatskolas gaiteņa grīdu, sists un žņaugts. Kautiņos no malas noraugās daudzi vienaudži, kuri nepārtrauc izrēķināšanos. Tā vietā visu filmē un uzkurina spēcīgāko pusaudzi. Valsts policija satraukta par pusaudžu fiziskās un emocionālās vardarbības uzvaras gājienu skolās.

“Bez Tabu” rīcībā nonākuši divi video materiāli, kas iemūžināti Staicelē. Vienā nofilmēta 8. klases skolēna pārmācīšana Staiceles pamatskolā pērnā gada nogalē. Pusaudzi gaitenī sit, žņaudz un vazā pa grīdu klasesbiedrs. Otrs video uzņemts šā gada februāra sākumā Staiceles centrā. Tajā iepriekš fiziski cietušais saņem sitienu sejā no tā paša klasesbiedra, pēc kā smagi krīt pret asfaltu. Abus video uzņēmuši vienaudži, situācijās blakus atrodas arī citi tīņi, kuri nepārtrauc izrēķināšanos. Tā vietā uzkurina pārspēku guvušo.

Pārmācīja, jo publiski pazemoja ģimeni un draugus

“Bez Tabu”, viesojoties Staiceles skolā, sastop abos video iemūžināto 8. klases audzēkni, kurš sitis klasesbiedru. Žurnālistam viņš stāsta, ka tādējādi pārmācījis otru puisi.

pārmācījis klases biedru

Kāpēc kaujos? Jo viņš bija vainīgs. Uzprasās. Ar vārdiem aizskar ģimeni. Varēja jau parunāt, bet nu… Visu laiku ir konflikts ar viņu. Tā ir jau otrā reize.

Par abu klasesbiedru samilzušo konfliktu informēta Staiceles pamatskolas direktore Sandra Brokāne. Viņa, neaizstāvot sitēju, stāsta, ka notikušo izprovocējis kautiņos cietušais.

Sandra Brokāne
Staiceles pamatskolas direktore

Nav tā, ka nereaģējam. Kad notika šis otrais gadījums [ārpus skolas], uzreiz ziņojām policijai. Zēni sakāvās tāpēc, ka zēns, kuru sasita, bija ievietojis ļoti neķītras dziesmas “Youtube.com” par vienaudžiem. Tāpēc viņi sakāvās. Tie materiāli bija ļoti aizskaroši. Arī par viņu pašu [sitēju], viņa vecākiem sacerētas dziesmas un publicētas.

Pēc pirmā kautiņa pērnā gada nogalē uz pārrunām skolā izsaukti abu pusaudžu vecāki.

Skolas direktore Brokāne atskaņo vienu no skolēna sacerētajām repa dziesmām, kurā viņš patiesi velta rupjus vārdus sitēja draugam. Par to viņš ārpus skolas dabūjis pa muti. Esot arī citas dziesmas, kurās rupji apdziedāts puisis, kurš pēcāk izrēķinājās ar viņu, un viņa ģimene. Skolas direktore Brokāne stāsta, ka kautiņos cietušais mēdzot pazemot vājākus bērnus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sandra Brokāne
Staiceles pamatskolas direktore

Mēs viņam [pusaudzim, kurš pārmācīja] skaidrojām, ka varēja uzrakstīt iesniegumu par personīgo, ģimenes jūtu aizskaršanu. Tomēr viņš izvēlējās tādu variantu, kā nokārtot attiecības.

Šāda iestāšanās par savējiem var būt ar sliktām sekām, aicina risināt konfliktus civilizēti

Valsts policijas (VP) Limbažu iecirkņa nepilngadīgo lietu inspektore Dace Pūce, kura iesaistījusies konflikta risināšanā, informē, ka kautiņos cietušais vai viņa tuvinieki nav vērsušies policijā ar iesniegumu, tāpēc pagaidām veic audzinošo darbu.

Dace Pūce
Valsts policijas Limbažu iecirkņa nepilngadīgo lietu inspektore

Ja cietusī puse uzrakstīs iesniegumu, ja ekspertīzē apstiprināsies miesas bojājumi un pierādīsies, ka būs vainīgs miesas bojājumu nodarīšanā, protams, viņam par to būs jāatbild.

Kā informē VP pārstāve Pūce ar iesniegumu pret “repa meistaru” un konkrētajos kautiņos cietušo par pazemošanu publicētajās dziesmās vērsies cits pusaudzis, tādējādi rādot piemēru, ka konfliktu iespējams risināt civilizētā ceļā, neuzbrūkot ar dūrēm.

Problēmjaunietis, kurš ir “svētais” savai mammai

Dace Pūce

Valsts policijas Limbažu iecirkņa nepilngadīgo lietu inspektore

Es domāju, ka viņam [repa dziesmu autoram] bijusi ārkārtīgi liela visatļautība un pārlieku liela mammas mīlestība. Viņa neredz to pārējo, viņa redz tikai savu dēlu, tic tikai savam dēlam, nemēģina risināt problēmu. Es vairākkārt esmu piedāvājusi risināt problēmu kopā, jo bērns no tā tikai iegūs. Pagaidām viņš nespēj dzīvot nevienā kolektīvā. Visos kolektīvos viņam ir par grūtu. Viņš ir spējīgs aizskart vājākus, aiziet mājās un ierakstīt rupjības par kādu, par ko viņu skolās necieš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VP un skolā informē, ka piekautais, nespēdams iekļauties kolektīvos, mainījis daudzas skolas, ir nesekmīgs, jo neapmeklē mācības. Viņš vairākkārt esot palicis uz otru gadu. Pēc dažiem mēnešiem viņam apritēs 18 gadu, bet mācās viņš vien 8. klasē. Kautiņos cietušā dosjē “rotā” arī krimināli pārkāpumi.

Sandra Brokāne
Staiceles pamatskolas direktore

Kad viņi sakāvās autobusa pieturā, ārpus skolas, mums ir informācija, ka tas puisis [kautiņā piekautais] no rīta, braucot uz skolu pēc tam, kad mēnesi nebija to apmeklējis, bija paņēmis uzgriežņu atslēgu, lai šo savu klasesbiedru nodurtu. Viņš visiem lielījās, ka viņu nodurs.

Cīņa pret telefonu sērgu un mobingu

Staiceles pamatskolas direktore Brokāne informē, ka skolā ar audzēkņiem notiek audzinoša rakstura pārrunas par mobilo tālruņu lietošanu, jo nav pieļaujama šādu konfliktu iemūžināšana, tādējādi arī uzkurināšana.

Sandra Brokāne
Staiceles pamatskolas direktore

Mēs domājam par iespēju pieņemt lēmumu par telefonu atstāšanu skapīšos stundu un starpbrīžu laikā. Ejot uz mājām, tos varētu paņemt. Tam nepieciešams vecāku akcepts. Pašreiz viedokļi ir dažādi. Līdz 2. martam tiksimies ar vecākiem, uzklausīsim viņu viedokli. Pagaidām šķiet, ka lielākā daļa šādu soli atbalsta.

Tāpat pēc satraucošajiem notikumiem skolā tiek apzināts fiziskās un emocionālās vardarbības apmērs.

Sandra Brokāne
Staiceles pamatskolas direktore

Mūsu skolā ir aktīva skolēnu dome. Tā aptaujā vienaudžus, vai skolā ir aktuāls mobings. Bērnus tas satrauc. Par mobingu runājam audzināšanas stundās. Esam aktivizējuši vecākus, aicinot viņus uz vecāku sapulcēm. Mobinga tēma ir aktuāla.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VP Limbažu iecirkņa nepilngadīgo lietu inspektore Pūce informē, ka viņa uzrauga notiekošo 14 skolās.

Dace Pūce
Valsts policijas Limbažu iecirkņa nepilngadīgo lietu inspektore

Mobings ir ļoti aktuāls temats. Ne tikai šajā skolā. Visās skolās. Lauku skolās ir mierīgāka situācija, bet pilsētas skolās mobings ir izteikts. Es ļoti bieži braucu uz savām skolām, sadarbība ir laba. Tiklīdz kaut kas notiek, skolā zina manas koordinātes. Pie manis vēršas pēc padomiem, ziņo, ka esmu nepieciešama. Protams, ļoti daudz ar to strādāju. Jūtu, ka katru gadu arvien vairāk. Šobrīd tas ir aktuālākais temats – savstarpējās attiecības un internets. Mobings nav tikai bērnu vidū. Ir bijis gadījums arī pret skolotāju. Diemžēl skolotāji arī nav pasargāti.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm