tv3.lv

“Trauksmes celšana nav “stučīšana”!” Ziņo par aplokšņalgām, nodokļu nemaksāšanu darbavietā, nebaidoties no atriebības

Pusotra gada laikā, kopš stājies spēkā Trauksmes celšanas likums, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir iestāde, kas saņēmusi visvairāk iesniegumu, kas noformēti kā trauksmes cēlēju ziņojumi. Visbiežāk iedzīvotāji ziņojuši par darba devēju izvairīšanos no nodokļu samaksas.

2021. gada 19. janvārī 14:30

Likumdevējs trauksmes celšanu raksturo kā iespēju veicināt likumīgu, godprātīgu, atklātu un pārredzamu organizāciju darbību publiskajā un privātajā sektorā, izmantojot tiesības brīvi paust savu viedokli. Trauksmes celšanas likums palīdz Latvijas iedzīvotājiem novērst pārkāpumus pirms nodarīts kaitējums sabiedrības interesēm, vienlaikus aizsargājot trauksmes cēlējus no nelabvēlīgām sekām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja darba ņēmēja rīcībā ir informācija par iespējamu pārkāpumu, kas var kaitēt sabiedrības interesēm, un šī informācija ir iegūta, veicot darba pienākumus, aicina ziņot par iespējamiem pārkāpumiem. Par ziņošanas iespējām vairāk iespējams uzzināt šeit.

VID ir tā iestāde, kas līdz šim saņēmusi visvairāk trauksmes cēlēju ziņojumu.

Līga Plaude
VID eksperte administratīvajos jautājumos

Cilvēki galvenokārt ziņo par aplokšņu algu izmaksu darba vietās. Aicinām ziņot arī par iespējamu izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Piemēram, PVN, dabas resursu nodokļu neapmaksu. Tāpat var ziņot, piemēram, par likumdošanai neatbilstošiem kases aparātiem, nereģistrētu saimniecisko darbību un nepareizu grāmatvedības uzskaiti uzņēmumā.

Kopš Trauksmes celšanas likuma stāšanās spēkā 2019. gada vidū VID saņēmis 200 iesniegumu, no kuriem, izvērtējot to atbilstību Trauksmes celšanas likuma noteiktajām prasībām, 64 definēti kā trauksmes cēlēju ziņojumi. Pārējos neatzina par trauksmes cēlēju ziņojumiem, jo sniegtā informācija nebija par darbavietu, kurā ziņotājs strādā, tāpat iesniegta arī anonīma informācija un cita informācija, kas neatbilst Trauksmes celšanas likuma prasībām, lai ziņoto atzītu par trauksmes celšanu, stāsta VID eksperte administratīvajos jautājumos Līga Plaude. Plaude mierina, ka jebkurš ziņojums, iesniegums, kas pat netiks definēts kā trauksmes celšana likuma izpratnē, tiks izskatīts, un VID attiecīgi rīkosies, ja tiks atklāti pārkāpumi.

Tā kā darbinieki nereti samierinās ar aplokšņu algu izmaksām, baidoties no priekšniecības atriebības, VID pārstāve Plaude iedrošina uz ziņošanu trauksmes celšanas ceļā, jo Trauksmes celšanas likums aizsargā ziņotāju.

Līga Plaude
VID eksperte administratīvajos jautājumos

Katrs saņemtais trauksmes trauksmes cēlēju ziņojums tiek pseidonimizēts, tālākai izkatīšanai to nodod šifrētu. Ļoti šaurs cilvēku loks piekļūst personas datiem. Tikai kontaktpersona, ar ko sazinās trauksmes cēlējs, un, kā tas ir VID gadījumā, ģenerāldirektors.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja darba devējam izdodas izskaitļot trauksmes cēlēju, Trauksmes celšanas likums aizsargā ziņotāju, piemēram, no atlaišanas, pazemināšanas amatā un citām atriebīgām sankcijām.

VID atgādina iedzīvotājiem, ka trauksmi iespējams celt, atstājot ziņojumu īpašā kastītē VID galvenajā ēkā Talejas ielā 1 vai sūtot informāciju uz e-pasta adresi [email protected], parakstot ziņojumu ar drošu elektronisko parakstu. Tāpat iespējams celt trauksmi, zvanot pa tālruni 67120001.

Trauksmes celšana nav “stučīšana”, bet gan veids, kā, ziņojot par sabiedrībai kaitējošiem pārkāpumiem, iedzīvotāji var palīdzēt sev un sabiedrībai, akcentē biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” direktore Inese Tauriņa.

Inese Tauriņa
“Sabiedrība par atklātību – Delna” direktore

Trauksmes cēlēju ziņojumi varētu būt daudz vairāk. Jāmaina sabiedrības attieksme, jo jāsaprot, ka ziņošana par iespējamiem pārkāpumiem ir pareiza, laba rīcība. Tā nav “stučīšana”! Ir jāziņo par nejēdzībām un pārkāpumiem, kas ietekmē mūs katru, ģimeni, tuvāko sabiedrību, mūs visus kopā!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm