Ukrainiete neizpratnē – Rīgas bēgļu centrā neielaiž Latvijas iedzīvotājus, ukraiņu uzticības personas

26. janvārī 20:18

Sieviete no Ukrainas, kura Krievijas armijas noziegumu dēļ patvērumu radusi Latvijā un viņas uzticības persona – latviete – neizpratnē, kāpēc Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem neielaiž Latvijas pilsoņus, kuri konsultācijās varētu palīdzēt saprast ukraiņiem visu par un ap palīdzības iespējām mūsmājās un orientēties birokrātiskajos jautājumos.

Bēgot no kara šausmām dzimtenē, ukrainiete Juļja Latvijā ieradās kopā ar nepilnus divus gadus veco meitu.

Juļja
ukrainiete

Raķešu skaņas, trauksmes sirēnas. Modos naktī sirēnu dēļ. Bērns, kurš tikko iemācījies staigāt, slēpās koridorā. Viņa saprot, ka skan trauksmes sirēna un ka vajag slēpties. Tas ir šausmīgi! Nolēmu pasargāt bērnu no tā visa un mukt uz drošu vietu. Šeit palīdz brīvprātīgie. Par to liels paldies! Tā ir kolosāla palīdzība kopš pirmās dienas!

Juļju un tūkstošiem citu Ukrainas iedzīvotāju par palīdzības iespējām Rīgā konsultē Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem. Tur viņa bijusi vairākkārt, bet pārsteidza pēdējā vizītē pieredzētais: uzticības personai, Latvijas pilsonei, neļāva ienākt atbalsta centrā. Juļja vēlējās saņemt atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem par pabalstiem.

Juļja
ukrainiete

Es gribēju tur ierasties ar latvieti, kura gribēja palīdzēt saprast likumus, bet pateica, ka Latvijas pilsonis nedrīkst nākt līdzi, jo tikai Ukrainas pilsoņi var ierasties šajā centrā. Komunikācija ir sarežģīta, jo mēs burtiski runājam dažādās valodās. Es vaicāju, bet nesaņemu konkrētu atbildi. Kaut kas nesaprotams, sanāk pašai kaut kā piedomāt. Jau trīs reižu esmu gājusi prasīt, bet saņemu vispārīgas atbildes. Aizvien neesmu sapratusi, ko man darīt.

Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem patiesi atļauts ienākt tikai Ukrainas iedzīvotājiem, savukārt pavadošajām personām ļauts palikt uzgaidāmajās telpās, raidījumam apstiprināja tā vadītājs Pēteris Grūbe. Viņš norādīja, ka šāds nosacījums bijis vienmēr, bet iestādes darbinieki iepriekš bijuši pielaidīgi. Pēdējā laika striktā nostāja saistīta ar vairākiem faktoriem. Viens no tiem – atbalsta centra telpu šaurība. Ja iepriekš darbinieki ukraiņus konsultējuši krietni plašākās telpās, jau kādu laiku taupības nolūkā pašvaldība ierādījusi mazākas telpas.

Pēteris Grūbe
Rīgas atbalsta centra Ukrainas iedzīvotājiem vadītājs

Tāpat līdz šim esam sastapušies ar dažādiem izgājieniem no pavadošajām personām. Piemēram, mēģinājušas paģērēt arī sev kādu labumu, piemēram, paši vēlējušies noformēt sev personu apliecinošu dokumentu. Šis centrs tomēr paredzēts Ukrainas iedzīvotājiem.

Grūbe ir pārliecināts, ka visi darbinieki, sniedzot palīdzību jau daudzus mēnešus, ir kompetenti, tāpat palīdzība tiek sniegta vairākās valodās, iespēju robežās arī ukraiņu, jo atbalsta centrā nodarbināti arī daži ukraiņi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Visus šos deviņus mēnešus esam veiksmīgi konsultējuši, nav problēmu. Ja bijis kāds atsevišķs gadījums, tā gadās klientu apkalpošanā,” pauda Grūbe.

Grūbe aicina Juļju vērsties Sociālajā dienestā, ja atbildes nav radusi atbalsta centrā.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm