tv3.lv

“Un tas vēl skaitās svētavots!” Zemes īpašnieks liedz pieeju ļoti apmeklētam tūrisma objektam

2019. gada 12. aprīlī 20:00

Dakterlejas svētavots Dundagā ir visai labi zināms tūrisma objekts, taču nu piekļūšana tam ir krietni ierobežotāka, un tas neapmierina vietējos iedzīvotājus.

“Bez Tabu” sastaptie ļaudis norāda, ka problēmas ar atkritumu izvešanu ir vien daļa lielās bēdas. Un galvenais strīdus objekts atrodas turpat līdzās miskastei. Izrādās, zemes īpašnieks vienā dienā ņem un ierok barjeru, kā arī izliek zīmi – privātīpašums. Tas izjauc gadu desmitiem ilgušo kārtību jeb piekļūšanu pie vietējā tūrisma simbola – svētavota.

Ceļš liegts ne tikai biežajiem viesiem no tuvākām un tālākām vietām, bet arī pašiem vietējiem iedzīvotājiem. Pie svētavota esošā zemes strēķa īpašnieks grasās arī izvietot videonovērošanas kameras, lai fiksētu “pārkāpējus”.

Svētavots gan ir pašvaldības pārziņā, bet zeme ap to pieder privātai personai. Viens no piekļūšanas ceļiem jau ir bloķēts ar metāla barjeru. Tikmēr ceļa galā pie kāpnēm stāv iedzīts pālis un plāksnīte ar uzrakstu – privātīpašums. Drīz arī šeit taps barjera. Savukārt trešais ceļš – tieši gar māju logiem – ir šaurs un ar staignu virskārtu.

Ja izcelsies kāda ugunsnelaime, glābēji nespēs izbraukt pa šo ceļu, bilst vietējie iedzīvotāji. Līdzīgi ir ar atkritumu savācēju un asenizatoru smago tehniku.

Tikmēr kalna galā dzīvojošā Dace nokļuvusi vēl neapskaužamākā situācijā – visa zeme ap pašvaldībai piederošo māju ir apspriestā īpašnieka ziņā.

Zemes saimnieks Dundagā nedzīvojot, vietējie zina stāstīt, ka viņš kopā ar ģimeni atrodas Talsos un uz svētavota apkaimi ierodas, kad gribas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valentīna norāda, ka zemes saimnieks savulaik pamatīgi sastrīdējies ar pašvaldību. Iespējams, vēlāk sekojošās darbības ir atriebības kāres māktas.

Satrauktie iedzīvotāji ir teju vai bezizejas situācijā, tāpēc cer uz Dundagas novada domes rīcību.

Janita Vanda Valtere
Dundagas novada domes izpilddirektore

Mēs arī pašvaldībā esam uzsākuši administratīvo lietu, jo barjeru viņš ir uzstādījis bez jebkādiem saskaņojumiem, jo barjera atrodas komunikāciju turētāju aizsargjoslās. Mēs ar šo īpašnieku strādājam jau gandrīz gadu. Ir piedāvāts īpašniekam mainīt arī zemes gabalus, maiņu piedāvājām. Viņš atteicās no tās maiņas, jo viņam nelikās tas maiņas darījums adekvāts. Pēdējais – visnejaukākais – risinājums ir piespiedu servitūts un piespiedu piekļuve. Bet avotiņam, protams, var piekļūt ar kājām, var piekļūt gar dzīvojamo ēku, tā kā – kamēr ir barjera priekšā un kamēr mēs neesam atrisinājuši, lūdzu, visus ar kājām aizstaigāsim līdz avotam.

“Bez Tabu” neizdodas sazināties ar pašu zemes īpašnieku. Tomēr domes izpilddirektore uzskata, ka risinājums šajā strīdus situācijā ir un iedzīvotāji var paļauties uz pašvaldību, ka tiks panākts kompromiss. Pati pēdējā kārts domes rokās esot zemes piespiedu atsavināšana.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm