“Vai Dievs ir galvenais Tavā dzīvē?”; vecāki noraizējušies par reliģisku aģitāciju Ogres Centra pamatskolā

Pirmā mācību nedēļa 2. semestrī Latvijā iesākusies ar pamatīgu skandālu – pamatīgu “cepienu” sociālajos tīklos raisījusi Ogres pamatskolā organizētā audzināšanas stunda septītās klases skolēniem, kur viesojušies reliģisko konfesiju pārstāvji. Sevišķas bažas radījusi bērniem piedāvāta reliģiska satura spēle.

Sazvanīties ar Ogres Centra pamatskolas direktori raidījumam “Bez Tabu” neizdodas vairākkārt, tāpēc dodamies uz Ogri paši, lai satiktu skolas vadību klātienē. Skolas direktore mūs sagaida laipni un izrāda amfiteātra formas aktu zāli, kur mūsu ierašanās dienā norisinās sporta stunda. Tieši šajā vietā jaunā mācību semestra pirmajā nedēļā norisinājās 7. klašu skolēnu tikšanās ar 3 reliģisko konfesiju mācītājiem. Pamatskolas direktore Dace Bondare skaidro, ka septītās klases skolēni vēsturē apgūstot tēmu par aizvēsturi, reliģiju vēsturi un ģeogrāfijā mācoties par pasaules rašanos un izcelsmi, tāpēc skolas vadībai radusies ideja aplūkot pasaules rašanās tēmu no cita skatpunkta – reliģiskā. Ja skolotāji uz šo jautājumu mācot no zinātniskā skatpunkta, tad izvēlēts uzaicināt uz mācību stundu, kas norisinājusies paneļdiskusijas formātā, trīs dažādu reliģisko konfesiju pārstāvjus: evaņģēliski luteriskās draudzes mācītāju, katoļu baznīcas priesteri un baptistu draudzes mācītāju.

Direktore stāsta, ka skolēniem klasvedības stundā iekļauto paneļdiskusiju nācies apmeklē obligāti un vecāku atļauja bērnu dalībai nav prasīta. Viena kļūda gan esot pieļauta: skolēni mācību stundas laikā saņēmuši viedkartes ar apšaubāmu spēli, kuras noteikumi paredz, ka, uzliekot pirkstu uz spīdīga laukuma, var atklāt, vai cilvēks ir labs, laukuma krāsai kļūstot zaļai.

Dace Bondare
Ogres Centra pamatskolas direktore

“Tā mūsu doma bija sākotnēji labvēlīgāka, ka mēs sākotnēji strādājam ar šīs te kartītes vienu pusi kā, principā, rotaļu elementu – spēli. Bet pārliecinoties par to, ka katrs cilvēks grib būt labs. Kartītes otra puse vispār netika izmantota.”

Taču tieši kartītes otra puse raisījusi visspraigākās diskusijas. Tajā rakstītais visai kategoriski aicina ticēt Dievam un apzināt savus grēkus, atbildot uz jautājumiem, piemēram: “Vai Dievs ir galvenais Tavā dzīvē? Vai Tu mīli Viņu ar visu savu sirdi, dvēseli, garu un spēku? Vai esi nelietīgi lietojis Dieva vārdu?” Skolas direktore ar nožēlu atzīst, ka, ja vien viņa nedaudz nebūtu nokavējusi paneļdiskusiju, noteikti būtu novērsusi viedkaršu nonākšanu pie skolēniem. Par nepiemērotu skolēniem to atzīst arī viens no paneļdiskusijas viesiem, Ogres Trīsvienības baptistu draudzes mācītājs Dainis Panders. Viņš piekrīt, ka šādas spēles izmantošanu mācību stundā būtu vajadzējis saskaņot ar bērnu vecākiem.

Dainis Panders
Ogres Trīsvienības baptistu draudzes mācītājs

“Šo kartīti bija sagatavojuši kristīgās mācības skolotāji, un tad viņi pajautāja, vai es varu iepazīstināt ar šo kartīti. Un es redzēju, ka tas tāds pa pusei joks, atraktīvs veids, kā bērni var nedaudz saprast, ko tad baušļi saka.”

Mācītājs Dainis Panders noliedz, ka pats vai kādas citas konfesijas diskusijas dalībnieks būtu aģitējis bērnus pievērsties ticībai. Izglītības kvalitātes valsts dienesta Uzraudzības departamenta direktora vietnieks Maksims Platonovs atgādina, ka skolās aizliegta gan politiska, gan reliģiska aģitācija, kas esot pēc notikušā pārrunāts arī ar Ogres Centra pamatskolas vadību. Dienests, izvērtējot gūto informāciju, secinājis, ka paneļdiskusijas ideja ir pieņemama, taču esot jāņem vērā vairāki priekšnoteikumi, piemēram, aktualizējot jautājumus par reliģijas tēmām, būtu jānodrošina vecākiem iespēja izvēlēties – bērnam apmeklēt pasākumu vai ne. Tāpat izglītības kvalitātes uzraugs uzskata, ka skolas vadībai vajadzējis diskusijā iesaistīt arī dalībnieku ārpus reliģiskās konfesijas, piemēram, vēstures skolotāju vai zinātnieku, lai veicinātu viedokļu dažādību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm