tv3.lv

Valsts par katru skolēna testu maksās vismaz 4,10 eiro. Kopsumma mērāma miljonos

2021. gada 1. septembrī 20:10

Pagājušajā un šajā nedēļā noslēdzās masveidīgā skolēnu testēšana pirms jaunā mācību gada. Raidījums “Bez Tabu” noskaidrojis, ka par katru skolēna testu valsts laboratorijām maksās 4,10 eiro. Summa var palielināties, ja būs aizdomas, ka tests ir pozitīvs.

“Bez Tabu” rīcībā esošā informācija liecina, ka līgums slēgts ar četrām laboratorijām – “MFD Laboratorija”, “BIOR”, “Centrālā laboratorija”, kā arī “E. Gulbja laboratorija”. Katrai no šīm laboratorijām piešķirts teju identisks veicamo testu skaits. Valsts ar laboratorijām vienojusies, ka par katra skolēna un mācību iestāžu darbinieka testu maksās 4,10 centus. Ja laboratorijā pirmreizējā pārbaudē konstatē pozitīvu rezultātu, tas tiek testēts atkārtoti, līdz ar to pieaug arī maksa par testu.

Pirmais skrīnings noritēja vairāk nekā 1700 mācību iestādēs, testējot vairāk nekā 200 000 cilvēku. Testēšana nav jāveic vakcinētiem skolēniem un darbiniekiem, tomēr daudzās mācību iestādēs neseko līdzi instrukcijām, līdz ar to laboratorijām tika nogādātas arī tukšās piltuves. Tas noveda pie tā, ka testa rezultātus saņēma arī tie, kuri ir vakcinējušies un testēšanā nemaz nepiedalījās. Šādas kļūdas valstij izmaksā dārgi.

Nacionālajā veselības dienestā šobrīd nevar nosaukt precīzu skaitli, cik tukšas piltuves nodotas, nesekojot instrukcijām, tomēr to skaits mērāms simtos un pat tūkstošos.

Evija Štālberga
Nacionālā veselības dienesta pārstāve

Laboratorijas savu darbu ir veikušas – darbinieki ir testējuši saņemtos paraugus. Veicām pārrunas ar laboratorijām un izglītības iestādēm. Izglītības iestādes atzīst, ka pašas ir kļūdījušās, nav pietiekami rūpīgi ievērojuši laboratoriju prasības. Jāsaprot, ka laboratorijā nav iespējams katru paraudziņu apskatīt, darba apjoms ir milzīgs. Cilvēks, kurš veic šo darbu, katru mēģenīti detalizēti neizpēta. Tās ir arī pildītas ar īpašu šķīdumu, lai ilgāk uzglabātu iegūto paraugu.

Raidījums “Bez Tabu” saņēmis vairāku sašutušu vecāku vēstules, kurās norādīts, ka bērni ir vakcinējušies un testus nemaz nav nodevuši, taču saņēmuši atbildes. Tāpat vecāki norāda, ka testa rezultātos parādās nesaprotams testēšanas laiks un datums. Veselības ministrija visvairāk sūdzību saņēmusi par “MFD laboratoriju”.

Šobrīd skolas tiek atkārtoti instruētas, lai nākamajā skrīningā šādas kļūdas nepieļautu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm