Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
“Lai "štirītu", jāapēd 15‑20 gramu!” Rīgā tirgo sarkanās mušmires; “maģisko sēņu” rūpals satrauc mediķus
Pašmāju internetveikalā un klātienes tirgotavā Rīgā tirgo sarkanās mušmires, kuras visi pazīst kā indīgas sēnes. Mediķi brīdina par šo sēņu bīstamību veselībai un norāda, ka visbiežāk tās lieto, lai apreibinātos.
Par mušmiru biznesmeņiem raidījumam pavēstīja skatītāji, kuri bažījas par rūpalu, jo zināms, ka sarkanās mušmires ir indīgas. Internetveikalā un tirgotajā klātienē var iegādāties fasētas sarkano mušmiru cepurītes un šīs sēnes maltā veidā. Produkciju var iegādāties ikviens. Sociālajos medijos veikala pārstāvji publicē savas un klientu atsauksmes, kurās piedēvē mušmirēm brīnumainas spējas. Apgalvo, ka tās spējot nomierināt, gādājot par ciešāku miegu, ļaujot atturēties no alkohola lietošanas un smēķēšanas. Tāpat izceļ “slavas dziesmas” par sarkano mušmiru spēju palīdzēt onkoloģijas slimniekiem.
Tirgoņi jaunus klientus piesaista ar bezmaksas dāvanu – septiņiem gramiem mušmiru pulvera. Maksas produkcija gan ir dārga: iepakojums ar 50 gramiem mušmiru maksā 50 eiro, 100 gramu iepakojums – 100 eiro. Eksperimenta nolūkā “Bez Tabu” pasūtīja bezmaksas dāvanu un konstatēja, ka atsūtītajam maisiņam ar mušmiru pulveri tajā nav pievienota instrukcija, kāds daudzums pulvera jālieto vienā reizē. Tāpat pamācības nav arī citiem produktiem.
Pārdevējs par “maģisko sēni”: “Lai “štirītu”, jāapēd 15-20 gramu”
Uzdodoties par interesentu, žurnālists devās uz veikalu Rīgas centrā. Mušmiru biznesmeņi, šķiet, slēpjas: žalūzijas aizvilktas, ārpusē par sēņu tirgošanu nekas nevēsta (uz durvīm pielīmēta neliela uzlīme ar brenda logo). Arī pārdevējs turpināja slavēt šīs sēnes, piedēvējot tām iepriekš minētās īpašības. Taujāts par lietojamo devu, viņš pauda, ka pašam jāizvērtē. Sarunā viņš apstiprināja, ka ar tām var arī apreibināties.
Mušmiru pārdevējs: Es ēdu tik. Viena karote. Tur būs pusotrs grams.
Žurnālists: Tā doza 1-3 gramu?
Mušmiru pārdevējs: 0,5 līdz kādiem 3.
Žurnālists: Pēc sajūtām?
Mušmiru pārdevējs: Jā.
Žurnālists: Baigi interesanta štelle. Es “Tik Tok” skatījos. Tur stāstīja par alkohola atkarību, bet man nav tādas atkarības. Man tad vienkārši “štirīs”?
Mušmiru pārdevējs: Tad tev vispār nevajag. Lai “štirītu”, jāapēd 15-20 gramu.
Žurnālists: Es domāju tā, lai jautrāk paliek. Tā var?
Mušmiru pārdevējs: Tā ir maģiska sēne – ko gribi, to sniegs.
Žurnālists: Zini kā, ja es nevaru nopirkt “zāli”, varu nopirkt sēnes.
Mušmiru pārdevējs: Nu jā. Ja 15-20 gramu apēdīsi, tad būs “gļuki”.
Mediķi satraukti
Par šo rūpalu satraukti ir arī mediķi. Lietojot sarkanās mušmires, var ne tikai saindēties, bet arī apreibināties, līdz ar to šāds bizness ir bīstams, norādīja Astrīda Stirna, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja.
Varētu teikt, ka tā ir narkotiku reklāma. Medicīnā nelietojam sēnes, jo tam nav zinātniska pamatojuma. Turklāt tās ir ļoti bīstamas. Ir vairāk nekā 200 sēņu sugu, ko lieto apreibināšanās nolūkā. Izplatot internetā, vispār nezinām, kas ir šo pulveru sastāvā. Nezinām, kādas var būt sekas un intoksikācija. Arī sarkanajās mušmirēs ir psihoaktīvas, halucinogēnas vielas. Ir jābūt uzmanīgiem ar to, ko iesaka šarlatāni vai kaktu dakteri.
Ir bijuši gadījumi, kad sarkano mušmiru lietošana beidzas letāli, brīdināja Roberts Stašinskis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Toksikoloģijas un sepses klīnikas anesteziologs-reanimatologs.
Var parādīties vīzijas, delīrija izpausmes, krampji. Ja ir dažāda veida citas kaites, var notikt šo citu saslimšanu dekompensācija jeb pasliktināšanās. Iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu. Efekts ir ārkārtīgi līdzīgs alkoholam. Tāpat kā dzērumā, arī lietojot šīs sēnes, var būt negatīvas sekas: reibumā var krist, sasisties, avarēt un nosisties.
Valsts iestāžu “futbols”
“Bez Tabu” par šo uzņēmējdarbību informēja Valsts policiju (VP). Likumsargi gan nesteidzās vizītē uz veikalu, norādot, ka, ja sēnes tirgo kā iekšķīgi lietojamas, tas varētu būt pārtikas produkts, kas, savukārt, ir Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) kompetence.
PVD raidījumu informēja, ka sarkanās mušmires Eiropas Savienībā nav atļauto pārtikas produktu sarakstā, līdz ar to tās nedrīkst tirgot kā pārtiku. Pēc “Bez Tabu” ziņojuma PVD veica pārbaudi veikalā, kur tirgoņi apgalvoja, ka netirgo sēnes iekšķīgai lietošanai. Līdz ar to, noticot mušmiru pārdevējiem, PVD nosprieda, ka konkrētā veikala uzraudzība nav dienesta kompetencē. Tiesa, jāuzsver, ka sociālajos medijos un sarunā ar “Bez Tabu” žurnālistu veikala pārstāvji stāstīja par iekšķīgu lietošanu. Taujāts, vai ir pareizi ticēt uz vārda, PVD norādīja, ka informāciju par konkrēto uzņēmumu nodos VP un Veselības inspekcijai, kas varētu padziļināti vētīt, vai šis bizness ir legāls.
Sarkano mušmiru tirgotāji interneta vietnē apgalvo, ka sēnes tiek īpaši apstrādātas un sagatavotas, tādējādi padarot tās nekaitīgas. Šis apgalvojums gan jāvērtē kritiski, jo paši stāsta, ka producija spēj apreibināt.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!