“Viņš bankā nevarēja pamāt ar galvu!” Meita netiek pie rīcībnespējīgā tēva pensijas

Pirms 15 gadiem Cēsu pusē dzīvojošās Veronikas tēvs Nikolajs piedzīvo nelaimes gadījumu, nokrītot no liela augstuma. Gūtajai galvas traumai drīz vien seko infarkts un insults. Tagad aptuveni 75 gadus vecais vīrietis ir piekalts pie gultas.

Veronika atklāj, ka tēvam pērnā gada decembrī beidzās bankas kartes derīguma termiņš. Tas esot bijis vienīgais rīks, kā tikt pie pensijas.

Veronika

Iepriekš bankas kartes turētāja bija mamma. Tā kā viņa arī ir cilvēks ar diezgan vāju veselību, tajā brīdī viņa bija slimnīcā, es griezos bāriņtiesā, lai man izsniedz pilnvaru, lai es tagad varētu būt kartes turētāja.

“Swedbank” darbiniece Veronikas lūgumu neapmierina, apgalvojot, ka bāriņtiesas izveidotā pilnvara neesot korekta. Banka piedāvā divas opcijas – vērsties pie notāra, lai izveidotu leģitīmu pilnvaru, vai vest uz banku savu tēvu un māti.

Vēršoties pie notāra, Veronikai tiek piekodināts, ka dokumenta noformēšanas laikā jābūt klāt trīs pieaicinātām personām, kuras nav radinieki un kuras ar parakstu apliecinātu dokumentu un dotu tam juridisku spēku. Nedz no kaimiņu, nedz arī no kolēģu vidus Veronikai neizdodas atrast nepieciešamo cilvēku skaitu.

Nikolaja meita nolemj riskēt un kopā ar vīru, māti un pie gultas piekalto tēvu mēro 12 kilometrus tālo ceļu uz tuvāko “Swedbank” filiāli Cēsīs. Kā vēlāk izrādās, risks neattaisnojas.

Bankas darbiniece pēc nepieciešamo dokumentu aizpildīšanas vēršas pie Nikolaja, lūdzot sniegt apstiprinājumu par kartes lietotāja maiņu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Veronika

Pamāt ar galvu… Protams, ka viņš nevar, viņš ir paralizēts cilvēks. Viņš vispār nesaprata, ko viņa tur stāstīja.

“Swedbank” gan noraida visus Veronikas iebildumus, proti, banka rīkojas klienta labā, lai izvairītos no gadījumiem, kad citi, tostarp arī tuvinieki, izmanto cilvēku bezpalīdzīgo stāvokli, lai iedzīvotos. Arī šoreiz, pat ja radiniekiem ir vislabākie nodomi, banka nedrīkst neievērot noteikumus.

Arī internetbanka Nikolaja kontam nav izveidota. Un šobrīd tikt pie vairāk nekā 400 eiro lielās pensijas nav iespējams. Pensiju sfēru uzraugošā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra gan norāda, ka bez notariālas pilnvaras ir vēl viens variants – vērsties tiesā, lūdzot atzīt Nikolaju par rīcībnespējīgu, ieceļot aizgādni.

Lai arī šis process ir laikietilpīgs, pēc tam Veronikai būtu krietni atvieglots birokrātiskais ceļš tēva aprūpēšanā, turklāt aizgādniecība sniedz arī sociālo palīdzību, tostarp – finansiālu.

Un vispār, lai izvairītos no sarežģītās birokrātijas, iespējams laikus noformēt tik svarīgo dokumentu. Valsts ir paredzējusi iespēju izveidot nākotnes pilnvarojumu, kas stātos spēkā brīdī, kad pilnvarotājs nokļūst attiecīgajā situācijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Neilgi pēc “Bez Tabu” viesošanās Veronika saņem zvanu no bāriņtiesas par jaunas pilnvaras izdošanu uz iepriekšējās – mammai izsniegtās – pamata. Vai to akceptēs banka, Nikolaja meita neņemas spriest.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm