tv3.lv

“Viņš taču nav vergs!” FK “Dinamo Rīga” liek vecākiem maksāt, ja bērns vēlas pāriet uz citu futbola klubu!

Kurbana dēls 6 gadu vecumā sācis trenēties futbola klubā “Dinamo Rīga”. Kad spēlētājs sasniedza 13 gadu vecumu, ģimene nolēma pāriet uz citu komandu – “JFC Skonto”. Vēlāk izrādījies, ka bērns iekļauts “aizsargāto spēlētāju” sarakstā, tāpēc par kluba maiņu esot jāmaksā.

2018. gada 29. martā 9:30

Jaunajā futbola komandā tika aizvadītas pāris spēles, un Kurbans saņēma zvanu no FK “Dinamo Rīga” vadītāja Jāņa Apses. Viņš paziņoja, ka bērns bijis “aizsargāto spēlētāju” sarakstā, un, lai noformētu pārejas dokumentus, jāmaksā 1200 eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kurbans lūdzis iespēju maksāt pakāpeniski, lai bērns uzreiz varētu sākt trenēties izvēlētajā komandā. Jānis Apse ieteicis futbola klubā “Skonto” iziet praksi. Pēc gada Jānis Apse paziņoja, ka nu jau jāmaksā 1600 eiro, jo katru gadu 400 eiro tiek pieskaitīti klāt biedru naudai, jo dēls nespēlē FK “Dinamo Rīga”.

Trīs gadu garumā situācija tā arī neatrisinājās, pie apaļā galda satikās abu futbola klubu pārstāvji un Latvijas Futbola federācijas sporta direktors Dainis Kazakevičs. “Kazakeviča kungs pateica, ka tas jākārto klubiem, “Skonto” teica, ka nemaksās, jo nav garantiju, ka bērns nepārdomās. Bērns grib pāriet spēlēt citur, viņš taču nav vergs,” raidījumam “Bez Tabu” stāstīja Kurbans.

1600 eiro par futbola kluba maiņu

Tā kā jaunajam spēlētājam vēl nav 18 gadu, ar viņu nevar parakstīt oficiālu līgumu. Rezultātā Kurbans bijis spiests piekāpties, 500 eiro pārskaitījis uz “Dinamo Rīga” kontu, ar norādi “biedru nauda”, un 1100 eiro diemžēl samaksājis Jānim Apsem skaidrā naudā.

Kurbans
futbolista tēvs

Cik es zinu, tādi bērni, kas pārgājuši uz citu komandu, ir vismaz astoņi. Viņi pārgājuši, citi klubi samaksājuši, un vecāki maksā kredītu par katru bērnu, kā minimums 1000 eiro. Kāpēc šim klubam tieši tagad jāsaņem nauda?

Futbola kluba “Dinamo Rīga” vadītājs Jānis Apse sākotnēji piekrita intervijai, bet tikšanās dienā pārdomāja. Viņš norādīja, ka jautājumu var skaidrot tiesā, un tas esot Latvijas Futbola federācijas pārziņā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Klubs naudu par spēlētāja pāreju nav tiesīgs pieprasīt

Latvijas Futbola federācijas pārstāvis Dainis Kazakevičs atsūtīja vēstuli, kuru iesāka ar teikumu “futbolistu pārejas Latvijā bērniem no 12 līdz 18 gadu vecumam notiek bezmaksas”, tālāk paskaidroja, ka federācija pāreju apstiprina brīdī, kad tiek saņemta spēlētāja pārejas karte no jaunā kluba.

Dainis Kazakevičs
Latvijas Futbola federācijas sporta direktors

No bērna vecāka klubs nekādu papildu naudu par spēlētāja pāreju nav tiesīgs pieprasīt. Tas, kā klubs risina saistošās attiecības ar savu audzēkņu vecākiem, piemēram, biedra naudas iekasēšana vai kādas citas finansiālās saistības, ir katra kluba paša pārziņā.

Izglītības un zinātnes ministrija visu jautājumu, kas saistīti ar futbolu, risināšanu uzticējusi Latvijas Futbola federācijai.

Latvijas Futbola federācija neesot vidutājs starp klubiem, kas ir iesaistīti nepilngadīgu spēlētāju pārejās. Tās esot divu pušu attiecības, kurās LFF loma ieslēdzas tikai tad, kad pāreja ir nokārtota. Konkrētā spēlētāja gadījumā LFF nav saņēmusi spēlētāja pārejas pieteikumu.

LFF kompensācijas noteikumi

Ja bērns iekļauts “aizsargāto spēlētāju” sarakstā, tas nozīmē, ka futbola kluba ieguldītais darbs sasniedzis rezultātu, un noteikumos atrunāts kompensācijas apmērs. (Piemēram, viens spēlētāja sagatavošanas gads FA klubā ir ekvivalents 200 eiro.) Kompensācijas apmērs ir atkarīgs no futbola kluba koeficienta, uz kuru spēlētājs pāriet.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bērna vecākus par iekļaušanu “aizsargāto spēlētāju” sarakstā neesot jāinformē, tā vēstulē atbildēja Latvijas Futbola federācija. Noteikumos atrunāts arī maksimālais spēlētāju skaits, kādu klubi var iekļaut savā “aizsargāto spēlētāju” sarakstā. (Piemēram, FA kategorijas klubs 8 spēlētājus.)

Kaspars Gorkšs
bijušais Latvijas futbola izlases kapteinis

Mums būtu jāizvairās no situācijām, kurās mūsu jaunie futbolisti peļņas nolūkos var tikt izmantoti un manipulēti. Tāpat, ja eksistē šādi klubu spēlētāju saraksti, tiem arī būtu jābūt publiski pieejamiem. Mums būtu jānodrošina sistēma, kurā klubi ir ieinteresēti investēt jaunajos futbolistos savu laiku un resursus, savukārt jaunie futbolisti nekļūtu par situācijas ķīlnieku kaut kādu neskaidrību dēļ.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm