tv3.lv

“Viņš te veido izgāztuvi!” Modra vecumdienas: dzīvoklī vāc atkritumus, pagalmā rok bedri. Kaimiņi izmisumā

2020. gada 8. septembrī 11:09

Sirmgalvis Rīgā, Maskavas ielā, pie daudzdzīvokļu nama ilgstoši rok bedri, kas jau ieguvusi iespaidīgu apjomu. Tāpat sirmais kungs vāc drazu no atkritumu konteineriem, ko stiepj uz pagrabu un savu dzīvokli. Kaimiņi sit pie trauksmes zvana, bažījoties par vīrieša veselo saprātu un sūdzoties par pārējo iedzīvotāju dzīves kvalitātes iedragāšanu.

“Bez Tabu” pie Maskavas ielas 159. daudzdzīvokļu nama tiekas ar mājas iedzīvotāju Dmitriju, kurš ir neizpratnē par kaimiņa, sirmgalvja Modra, kā pats to sauc, kaitniecisko dzīvesveidu. Dmitrijs uzteic Modra aizraušanos ar dārza iekārtošanu mājai piegulošajā teritorijā, tomēr ir sašutis par dziļo bedri, ko sirmgalvis, demontējot betona plāksnes, izracis līdzās mājas fasādei.

Dmitrijs
mājas iedzīvotājs

Aptuveni divarpus gadus viņš nodarbojas ar visām šīm lietām. Viņš te iekārto kaut kādu izgāztuvi. Viņš bedrē met lapas, atkritumus. Tas viss pūst. Šī bedre kļūst lielāka, noņēmis jau betona plāksnes. Mēs, mājas iedzīvotāji, raizējamies par nama tehnisko stāvokli, jo māja nav jauna, 50 gadus veca. Šīs plāksnes, kā saprotu, aizsargā pamatus, piemēram, no mitruma.

Tāpat Dmitrijs rāda vietu pie mājas, kur saliktas dažnedažādas mēbeles. Tās Modris esot te sanesis no atkritumu konteineriem. Atkritumus viņš stiepjot arī uz savu dzīvokli.

Dmitrijs
mājas iedzīvotājs

Caur logiem redzēju atkritumu kalnus viņa dzīvoklī. Cik zinu, starp atkritumiem vien nelielas taciņas.

“Bez Tabu” komandai mājas pagalmā izdodas sastapt arī Modri, kurš taisnojas, ka izraktā bedre kalpo komposta vajadzībām. Tajā met organiskus atkritumus, ko vēlāk izmanto dārza mēslošanai.

Modris
kaitniecībā vainotais iedzīvotājs

Es te visu uzlaboju. Šis viss [norāda uz puķu dobēm] ir mans darbs. Sētnieces mums nav. Bedre ir komposts. Lai kaut kas augtu, vispirms jāsagatavo augsne! Vai ne tā? Te apkārt novilkta lenta, te principā ir zaļā zona! Nav te ko ložņāt!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kad “Bez Tabu” komanda atgādina Modrim, ka bedre izrakta dzīvokļu īpašnieku kopīgā teritorijā, kur viņam vienam nav atļauts darboties vien pēc saviem ieskatiem, sirmgalvis atminas un slavē padomju laikus, kad viņa hobijam iekopt dārzu un rakt bedri neviens nevarētu iebilst.

Modris
kaitniecībā vainotais iedzīvotājs

Es šajā mājā dzīvoju 50 gadus. Tā privatizācija dzen postā! Agrākos laikos bija ne cūka, ne druva! Lai dzīvo Padomju Savienība!

Taujāts, vai mājās nes atkritumus no konteineriem pagalmā, Modris minstinās par to runāt. Viņš gan vēlāk uzaicināja “Bez Tabu” žurnālistu savā dzīvoklī, kur bija iespēja pārliecināties, ka miteklis patiesi ir aizkrauts, no tā virmo spēcīgs, nepatīkams aromāts, kas jūtams arī kāpņu telpā.

Pirms gada “Bez Tabu” jau stāstīja par Modra kunga aizraušanos ar atkritumu vākšanu. Tolaik viņš drazu nesa pagrabā, kur ar to barojās žurkas. Grauzēji lauzās arī nama iedzīvotāju dzīvokļos. Vairāk lasi šeit. 

Šoruden “Bez Tabu” komandai neizdevās iekļūt nama pagrabā, tomēr mājas apsaimniekotāja SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis Krists Leiškalns stāsta, ka problēma ar atkritumu glabāšanu pagrabā un žurkām esot atrisināta. Regulāra deratizācija esot devusi rezultātu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Krists Leiškalns
SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis

Radusies papildu problēma ar bedri mājas pagalmā. Protams, mēs runājam situāciju ar iedzīvotāju, sekojam līdzi, lai tas [bedres izplešanās] neattīstītos tālāk, bet mūsu iespējas ir ierobežotas.

Tāpat kā bedres problēmu apsaimniekotājs nav spējis ilgstoši atrisināt, arī atkritumu uzkrāšanu Modra dzīvoklī, kas ir privātīpašums, apsaimniekotājs nevarot ietekmēt.

Krists Leiškalns
SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis

Šīs iespējas ir ierobežotas, līdz ar to mēs skatāmies no normatīvo aktu viedokļa, kādos gadījumos varam piesaistīt citus dienestus, lai viens dzīvokļa īpašnieks netraucētu citiem dzīvokļu īpašniekiem.

“Bez Tabu” noskaidro, ka problēmu risināšanai iedzīvotāji un apsaimniekotājs piesaistījuši arī Rīgas pašvaldības policiju, tomēr nedz kārtībsargi, nedz apsaimniekotājs par Modri un viņa dzīvesveidu ilgstoši nav ziņojuši Sociālajam dienestam, kas var piedāvāt palīdzību, piemēram, dzīvokļa uzkopšanas pakalpojumu, informē Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Linda Sausā. Par problēmu sociālie darbinieki uzzina no raidījuma “Bez Tabu”.

Linda Sausā
Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve

Sociālie darbinieki no attiecīgā iecirkņa dosies aprunāties ar kungu, centīsies iekļūt viņa dzīvesvietā, lai pārliecinātos, kādos apstākļos viņš dzīvo, kādu palīdzību viņam var sniegt. Svarīgi, lai pats cilvēks piekrīt saņemt palīdzību. Viņam jāapzinās sava problēma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sarunā ar “Bez Tabu” Modris gan norāda, ka dzīvoklī viņam ir “sava kārtība”, ar ko tikšot galā pats.

Nākamajā dienā pēc “Bez Tabu” viesošanās konkrētajā apkaimē nama apsaimniekotāja un Modra komunikācija devusi rezultātu: bedre pagalmā nu ir aizrakta.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm