tv3.lv

"Viņu dzīvnieki dzer tīrāku ūdeni nekā mūsu bērni!" Zirgaudzētāji Raunā apdraud daudzbērnu ģimeni

Daudzbērnu saime no Raunas, kurā arī vairāki mazi bērni, ziņo, ka kaimiņos esošā staļļa saimnieki piesārņo vidi un apdraud apkārtējo cilvēku veselību, nolaidīgi uzglabājot zirgu mēslus. Lietavu laikā virca no milzu mēslu krāvuma plūst tuvējā apkārtnē. Iedzīvotāji satraucas, ka nonāk arī strautā, līdz ar to arī akā, kas ir lielās saimes vienīgais dzeramā ūdens avots.

2018. gada 23. martā 8:20

“Baižkalna staļļu” saimnieki Raunā gadiem ilgi interesentiem piedāvā izjādes ar zirgiem. Zirgaudzētāju piedāvātās aktivitātes interneta vietnē reklamē pat Raunas novada pašvaldība. Saime, kas dzīvo kaimiņos “Baižkalna staļļiem”, uzteic rosību lauku tūrisma jomā, bet ir sašutuši par saimniekošanu kaimiņos, dēvējot to par cūcīgu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zirgaudzētāju īpašuma nomalē lielā platībā sakrauti zirgu mēsli. Mēslu krāvums atrodas pie slīpuma, un, kā stāsta Raunas iedzīvotāji, lietavu un atkušņa laikā virca apskalo turpat esošo koplietošanas ceļu, tuvējo apkaimi. Vircas plūšana fiksēta arī foto un video materiālos. Arī dienā, kad Raunā viesojas “Bez Tabu”, kad nav lietavu, tālu no mēslu krāvuma saglabājušās peļķes vircas nokrāsā.

Apdraud kaimiņus: mēsliem nonākot ūdenī, var saslimt ar bīstamu infekcijas slimību

Kaimiņos dzīvojošās ģimenes pārstāve Genovefa rāda arī vietas, kur lietus ūdens vircu skalo saimes mājas virzienā, arī strautiņā, kas savienots ar aku, kas ir ģimenes vienīgais dzeramā ūdens avots.

“Viņu lopiem ir tīrāks ūdens nekā mūsu mazajiem bērniem! Viņu lopi dzer tīru ūdeni, bet bērniem jādzer ūdens ar vircu. Es nezinu, ko bērni dzer. Mums ir meitenīte, kurai ar plaušām problēmas. Vai šāds ūdens viņiem nekaitē? Tas ir ārprāts!” satraukta ir Genovefa.

Sieviete stāsta, ka, cik nu spēj, ved dzeramo ūdeni no veikala, bet ar to nav gana visas kuplās saimes vajadzībām.

“Kad lietus, te viss ceļš ir vircā! Cilvēki no Rīgas brauc un prasa, kā mēs te dzīvojam. Lūk, tā! Viņi pabrīnās, aizbrauc, bet mums te jādzīvo,” turpina Genovefa.

Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības nodaļas vadītāja Solvita Muceniece brīdina par risku, ko rada šāda mēslu apsaimniekošana:

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ja mēsli notek brīvā veidā un tuvumā atrodas virszemes ūdeņi, nenoliedzami, īpaši ja cilvēkiem ir seklās grodu akas, konkrētā laika periodā piesārņojums var nonākt akās. Ja runājam par zirgu mēsliem, lielākais risks, kas varētu būt, ir infekcijas slimība leptospiroze. Tā nodara ļaunumu iekšējiem orgāniem: var attīstīties nieru mazspēja, aknu darbības traucējumi. Protams, slimība ir ārstējama, ja to atklāj laikus, bet tā nav viegla infekcijas slimība. Tomēr tā nav bieži sastopama.”

Veselības inspekcijas pārstāve S. Muceniece iesaka iedzīvotājiem nogādāt ūdens paraugus analīžu veikšanai un pirms lietošanas šo ūdeni uzvārīt.

Pašvaldībā taisnojas, bet neko nedara

Raunas novada domes izpilddirektore Linda Zūdiņa-Sivko atzīst, ka vircas uzglabāšana šādā veidā saimniecībā novērojama gadiem ilgi.

“Mēs pie šīs problēmas risināšanas strādājam visu šo apzināto laiku. Esam tikušies un runājuši ar staļļu īpašniekiem, bet acīmredzot nekas nav mainījies. Kūtsmēslu novietošanā jāievēro prasības. Acīmredzot saimniecībā šīs prasības neievēro, bet pašvaldība nekādā veidā to nespēj ietekmēt. Tas tā nevar turpināties, tas nav normāli! Jāmeklē visi iespējamie resursi, lai atrisinātu šo situāciju,” teic Raunas novada domes izpilddirektore Linda Zūdiņa-Sivko.

Lai gan Raunas novada domes pārstāve apgalvo, ka pašvaldības arsenālā nav ieroču cīņā ar mēslu noplūšanu apkārtējā vidē, tāpēc par problēmām ziņo Valsts vides dienestam (VVD), tomēr VVD pārstāve Maruta Bukleviča par šādu apgalvojumu ir pārsteigta, jo no pašvaldības par konkrēto problēmu nav saņemts neviens ziņojums. VVD pārstāve stāsta, ka vienīgā vēsts par notiekošo zirgu saimniecībā bijusi anonīma iedzīvotāju sūdzība 2015. gadā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tuvākajā laikā notiekošais “Baižkalna staļļos” tiks pārbaudīts, informē VVD pārstāve M. Bukleviča. Viņa arī stāsta, ka šis objekts nav iekļauts plānveidā pārbaudāmo objektu sarakstā, jo saimniecībā nav tik daudz dzīvnieku, lai tai izsniegtu C kategorijas piesārņošanas atļauju. Tāpēc vides aizsargi varot reaģēt vien pēc sūdzību saņemšanas.

Zirgaudzētāja: Bet tas viss taču dabisks

“Baižkalna staļļu” saimniece Tatjana Jankovska uzskata, ka nekādu dižu kaitējumu nerada, uzskatot, ka zirgu mēsli nav kaitīgi apkārtējai videi. Viņa stāsta, ka mēslu kalns apklāts ar absorbējošo materiālu – sienu. Tiesa, tas, kā redzams realitātē, neattur noplūdes. Tāpat zirgu saimniece piesauc aku, kas izrakta nesen netālu no mēslu krāvuma. Tajā noplūdušajai vircai būtu jāsatek, tomēr, kā konstatē “Bez Tabu” komanda, virca plūst pāri akas malām, ir pārpildīta, tai apkārt izveidojusies pamatīga peļķe. Tas liecina, ka aka ilgstoši nav izsūknēta.

VVD pārstāve M. Bukleviča stāsta, ka vircas plūšana pāri akas malai nav pieļaujama: “Tas ir pārkāpums. Jebkuram uzņēmējam pašam jāuzņemas atbildība par to, ko viņš savā īpašumā dara.”

“Baižkalna staļļu” saimniece T. Jankovska teic, ka darīšot visu iespējamo, lai problēmu risinātu.

“Ziemā esam iegādājušies mucu, arī sūknis jau ir. Vienkārši vīram nedaudz pietrūkst laika. Mēs sūksim ārā un vedīsim uz savām pļavām. Tas viss būs atrisināts. Jā, ir par daudz tā lietus, tāpēc tas viss notiek. Mēs risinām pakāpeniski. Nevar tā visu uzreiz gribēt. Mēs arī izvedam tos mēslus rudenī un pavasarī. Vedīsim atkal,” par izdarīto un vēl darāmo stāsta T. Jankovska.

Raunas novada domē saka, ka par ģimenes līdzekļiem iespējams pieslēgt saimniecību centrālajai ūdens apgādes sistēmai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm