tv3.lv

“Visi mēģina “atkratīties”!” Pamatīgi piegānīts īpaši saudzējams mežs; dienestu kūtrums pārsteidz saimnieku

Sējas novadā, īpaši aizsargājamā dabas teritorijā mežā, pastrādāts noziegums pret dabu – izveidota nelegāla izgāztuve, izgāzti arī bīstami atkritumi. Meža īpašnieks neizpratnē ziņo par dienestu kūtrumu meklēt piesārņotāju.

2021. gada 9. martā 22:40

“Bez Tabu” redakcijā vērsās Kristaps, kuram Sējas novadā pieder mežs, kas iekļaujas pat Eiropas mērogā aizsargājamā “Natura 2000” teritorijā. Katru gadu viņš savā mežā uziet lielāku vai mazāku drazu, ko dabā izmetuši piesārņotāji, bet uzietais īpašumā šogad īpaši pārsteidzis. Šoziem uzdūries līdz šim lielākajam atkritumu “kalnam”, kas sastāv no dažnedažādas sadzīves drazas un bīstamiem atkritumiem, piemēram, šīfera gabaliem, kurus paredzēts utilizēt īpašā veidā. Cūķi nav slinkojuši: lai nokļūtu līdz nu jau piesārņotajai vietai, nākas pamatīgi lauzt transportlīdzekli, braucot pa pamatīgi izdangātu meža ceļu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saprotot, ka pastrādāts noziegums pret dabu un kaitēts privātīpašumam, Kristaps vēlējies par to ziņot cerībā, ka meklēs vainīgo, tomēr ierauts “riņķa dancī”. Sapratis, ka cīņā ar piesārņotājiem atstāts viens.

Kristaps
piesārņotā meža īpašnieks

Mans īpašums ir apzināti degradēts, notikusi ielaušanās! Zvanīju Valsts policijai (VP), kur man pateica, ka tas uz viņiem īsti neattiecoties. Norādīja, ka tā ir Valsts vides dienesta (VVD) kompetence. Zvanīju VVD, kur man atbildēja, ka ar policiju vienmēr ir tāds “pinpongs”. Ieteica zvanīt pašvaldības policijai, bet manā pašvaldībā – Sējas novadā – nav pašvaldības policijas. Es prasīju – ko man darīt? Zvanīju Sējas novada pašvaldībai, kur man teica, ka pašvaldības policijas funkcijas pilda VP Siguldas iecirknis. Siguldas iecirknī teica, ka reaģē, ja ir kādi ģimenes strīdi un ka šī tomēr esot VVD kompetence. Vienvārdsakot – mani ļoti aizskāra, ka no manis, cilvēka, kura īpašumam nodarīts kaitējums, visi mēģina “atkratīties”! Es paliku viens. Kā atrisināt šo problēmu? Neviens to nav izdomājis.

Foto: BEZ TABU

Izmisīgo, bet nesekmīgo centienu sasaukt palīgā vainīgā meklējumos atbildīgos dienestus dēļ Kristaps nolēma ziņot par nelegālo izgāztuvi VVD uzturētajā mobilajā “Vides SOS”, cerot, ka tomēr šī problēma kādam liksies pietiekami nopietna, lai cūķa meklējumus tomēr uzsāktu.

Kristaps
piesārņotā meža īpašnieks

Valsts deklarē, ka ir saistošs Eiropas Savienības plāns līdz 2050. gadam kļūt klimatneitrāliem. Visu laiku sakām, ka ir baigais plāns, kā nepieļausim vides piesārņošanu. Šeit ir “Natura 2000” teritorija, kur ierobežo īpašnieku, ļauj putniem un zvēriem mierīgi dzīvot. Tomēr, kad es saskaros ar noziedzīgu rīcību, arī šī aizsargājamā teritorija, nav normālas ķēdītes, kā to atrisināt.

Vaicāts, vai teorētiski varētu saņemt sodu par nesakoptu īpašumu, Kristapam VVD pārstāvis atbildējis, ka tas neesot izslēgts, jo īpašniekam jāgādā par savu īpašumu. Kristaps uzsver, ka neesot pat tiesīgs liegt piekļuvi savam īpašumam, jo ceļš, ko izmanto piesārņotāji, ved ne vien uz Kristapa meža masīvu, bet arī uz kaimiņos esošo Ādažu militāro poligonu, piekļuvi ceļam jānodrošina karavīriem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atkritumos atrodamas dažādas norādes uz konkrētām personām, piemēram, personalizēta lidmašīnas biļete. Neapgalvojot, ka vainīga tieši konkrētā persona, Kristaps vēlas, lai likumsargi ņem vērā šo faktu, to fiksē un uzrunā personu, lai noskaidrotu, kā biļete varēja nonākt atkritumos. Tāpat Kristaps norāda uz ar valsts ziņu izveidotu informatīvu plāksni par šo apkaimi kā īpaši saudzējamu. Tāpat tajā ar atgādināts par mēslošanas aizliegumu, ir arī norāde uz video novērošanu. Ja reiz kāds novēro šeit notiekošo, Kristaps uzskata, ka vajadzētu pārbaudīt video ierakstus.

Kristaps
piesārņotā meža īpašnieks

Te ir norādes. Šerlokam Holmsam ir ko darīt! Katru gadu rīkojam Lielo talku. Kāds piecūko, bet mēs satīrām! Bet varbūt mazāk cūkotu, ja cilvēki apzinātos, ka par katru šādu izdarību ir reāla varbūtība, ka tiks saukti pie atbildības!

Vides sargi norāda uz policijas kompetenci

VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes direktora vietnieks Elmārs Jasinskis norāda, ka pie vainīgā meklēšanas jāķeras policijai.

Elmārs Jasinskis
VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes direktora vietnieks

VVD izskata jautājumus, kas saistīti ar liela apjoma rūpniecisku darbību, atkritumu nelikumīgu apglabāšanu. Šis nebūs tas gadījums. Šajā gadījumā redzams, ka lielākā daļa ir sadzīves atkritumi. Ir jāvēršas policijā, kurai jāveic izmeklēšanas darbības. Policijai vajadzētu reaģēt.

Kristaps pēc raidījuma tomēr vērsies ar iesniegumu policijā. “Bez Tabu” uzrunāti, likumsargi informē, ka uzsākuši izmeklēšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VP komentārs

Saistībā ar notikušo VP ir uzsākusi administratīvā pārkāpuma procesu pēc Atkritumu apsaimniekošanas likuma 43. panta otrās daļas, proti, par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu. Par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu atkritumu radītājam vai valdītājam. Administratīvā pārkāpuma procesu līdz administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanai var veikt VP. Iesniegums tālākai izskatīšanai pēc piekritības ir nodots VVD.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm