tv3.lv

Viss melns līdz nepazīšanai! “Mums te nav ko elpot!” Osta smacē rīdziniekus ar ogļu putekļiem

Daudzi rīdzinieki šā gada sākumā sit pie trauksmes zvana, uztraucoties par piesārņojumu Iļguciema mikrorajonā. Iemūžina visur esošus ogļu putekļus, kas apsēduši apkaimi Rīgas ostā notiekošo ogļu pārkraušanas darbu dēļ.

2018. gada 13. martā 19:39

Sociālo tīklu domubiedru grupās simtiem rīdzinieku pauž sašutumu par piesārņojumu Iļģuciemā šā gada sākumā. Fotoattēlos un video iemūžina ogļu putekļus, kas ir visur – klāj sniegu, logus, palodzes, automašīnas. Rīdzinieki uzskata piesārņošanā vainīgi ogļu pārkrāvēji Rīgas brīvostā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bērni nevar aiziet uz kalniņiem, nāk mājās melni! Suņiem ķepas melnas, bērnudārzos visi koridori pienēsāti ar ogļu putekļiem! Arī ārā pastaigā bērni jāved pa melniem putekļiem! Problēmu ir ļoti daudz! Kāpēc mums tas viss ir jāredz un jāelpo?” sašutusi ir “Bez Tabu” uzklausītā rīdziniece Irīna.

“Mēs dzīvojam kreisajā krastā, ogles pārkrauj ostā, labajā krastā, bet mēs redzam, kādi putekļu mākoņi rodas pārkraušanas laikā. Putekļu stabs ir milzīgs!” satraukta ir arī iedzīvotāja Vera.

“Putekļi ir katru gadu. Ne katru gadu gan tos ir tik viegli pamanīt, jo citus gadus ziemā nav sniega. Šogad tos redz izteikti. Sniegs ir vienkārši melns! Drausmīgi! Es nevaru iedomāties, kā ar to sadzīvo tie, kuri dzīvo tieši pretī ostai, pretējā krastā!” neizpratnē ir rīdzinieks Kaspars.

Valsts vides dienesta (VVD) pārstāve Maruta Bukleviča informē, ka, saņemot sūdzības no iedzīvotājiem, inspektori dodas uz ostu, kur ogļu pārkrāvējiem atgādina, ka beramkravu pārkraušanas darbi jāveic godprātīgi, atbilstoši prasībām.

Eiropas Savienībā noteiktas gaisa piesārņojuma normas pilsētās, un tās atļauts pārsniegt 35 dienas gadā. Netālu no ostas teritorijas šogad, februārī, norma pārsniegta četrās dienās. Kamēr nav sasniegts 35 dienu slieksnis, VVD sodīt nevar, tāpēc veic audzinošo darbu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ievērojot visus noteikumus, ietekmei jābūt ļoti minimālai. Nelieli pārsniegumi bijuši. Bet pārsniegumi, kas ir konstatēti, nav bijuši tik ilgstoši, lai kādu varētu sodīt,” teic VVD pārstāve M. Bukleviča.

Iļguciema iedzīvotāji ir neizpratnē par normu, kas atļauj to pārsniegt 35 dienas gadā. “Tas nozīmē, ka tajās dienās te nav, ko elpot! Likumdevējs saka, ka tas ir normāli? Ir viegli ierakstīt to likumā, bet kā lai mēs ar to sadzīvojam šajās dienās,” sašutusi ir rīdziniece Vera.

Rīgas brīvostas pārvaldes pārstāve Liene Ozola informē, ka putekļu izplatības mazināšanai ogles pārkraušanas procesā jālaista ar ūdeni, ziemā – jānopūš ar sniegu no sniega lielgabaliem.

“Laikā, kad ir pazemināta temperatūra, mitrināšana nesniedz augstāko efektivitāti. Zemā temperatūrā, ogles mitrinot, putekļi rodas. Mēs esam saņēmuši iedzīvotāju sūdzības par to, ka īsti labi nav. Tās uzklausījuši, vēršamies VVD un pie uzņēmējiem ostā. Informējam viņus, ka process ir jāveic rūpīgāk, tādas situācijas nedrīkst būt,” stāsta L. Ozola, Rīgas brīvostas pārvaldes pārstāve.

VVD un Rīgas brīvostas pārvaldē norāda, ka cieto daļiņu kopējo izplatību vidē rada ne vien pārkraušanas operācijas Rīgas brīvostas teritorijā, bet arī individuālās apkures sistēmas, ietvju un ceļa braucamās daļas kaisīšana ar pretslīdes materiāliem u.c.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VVD pārstāve M. Bukleviča cenšas mierināt iedzīvotājus, ka kaitējumu veselībai ogļu putekļi nerada, tomēr Veselības inspekcijai ir atšķirīgs viedoklis.

“Ogļu putekļiem ir redzamā daļa, kas noklāj virsmas, radot diskomfortu, kā arī otra, bīstamākā daļa. Tās ir sīkās daļiņas, kas var nosēsties dziļāk plaušās un radīt dažādas saslimšanas. Riska grupas ir mazi bērni, kuriem elpceļu funkcija tikai attīstās, arī grūtnieces. Ir pētījumi, kuri pierāda, ka vietās, kur ir paaugstināta ogļu koncentrācija gaisā, bieži vien dzimst bērni ar mazāku ķermeņa svaru. Tāpat maziem bērniem sastopamas bronhiālās astmas epizodes. Tās ir biežākas un ilgākas. Tāpat neizbēgami ir bronhīti, kuri grūtāk pakļaujas ārstēšanai. Tas ir tādā gadījumā, ja ogļu putekļi tiek ieelpoti ilgstoši. Ja piesārņojums pārsniedz pieļautās robežas, ilgstošā periodā risks saslimt palielinās. Ja dažas dienas tiek pārsniegtas normas, pēc tam atkal ilgstoši viss ir normas robežās, situācija vērtējama pozitīvāk,” stāsta Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības uzraudzības nodaļas vadītāja Solvita Muceniece.

Rīgas brīvostas pārvaldes pārstāve Liene Ozola stāsta, ka jau sen bijusi iecere par ogļu kravu pārcelšanu citviet, tālāk no pilsētas. Turpina L. Ozola: “Visas ogļu kravas tiks aizvāktas prom no pilsētas centra. Mums dota iespēja izbūvēt pavisam jaunu, 21. gadsimta standartiem atbilstošu infrastruktūru, kāda šobrīd darbojas attīstītākajās ostās.

Kravu pārkraušana notiks Krievu salā, prom no pilsētas centra, līdz ar to problēma pazudīs no dienaskārtības. Šobrīd tehnoloģija aprobežojas ar ogļu mitrināšanu, jaunajā Krievu salas terminālī tiek izbūvētas pazemes ogļu apgāšanas stacijas, kas nozīmē, ka turpmāk ogles, kas tiek atvestas ar vagoniem, tiks apgāztas pazemē. Tas izslēdz putēšanas risku. Būs arī citi mūsdienīgi risinājumi, tai skaitā 23 metrus augsta putekļus un vēju aizturoša siena.”

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm