tv3.lv

“Wtf”, “p*drila”: Ar rupjībām paviršā aptaujā “Rīgas mikroautobusu satiksme” pārsteidz respondentus

2021. gada 29. septembrī 23:50

Viens no lielākajiem pasažieru parvadātājiem Rīgā – SIA “Rīgas mikroautobusu satiksme” – pārsteidzis ar dīvainu aptauju par pakalpojuma kvalitāti: starp piedāvātajiem atbilžu variantiem lasāmas pat rupjības.

Septembra vidū SIA “Rīgas mikroautobusu satiksme” (RMS), kas pasažierus Rīgā pārvadā mikroautobusos interneta vidē izplatījusi pasažieru aptauju, lai noskaidrotu, kā klienti vērtē sniegto pakalpojumu kvalitāti. Rīdzinieks Kristaps, kurš uzrunāja “Bez Tabu”, ziņoja par dīvainībām aptaujā. Viņu pārsteidz neloģiski atbilžu varianti, pat rupjības vienā no jautājumiem. Jautājumā “Vai plānojat turpmāk biežāk izmantot RMS ekspresbusus nokļūšanai iecerētajā galamērķī?” kā atbilžu varinti piedāvāti “esmu citroniņš”, “wtf”, “p*drila” un citas aplamības.

“Bez Tabu” demonstrēja aptauju arī citiem rīdziniekiem, kurus arī pārsteidza un sasmīdināja aptauja. Daži uzklausītie pieļāva, ka kāds “uzlauzis” RMS interneta vietni, kur publicēta aptauja, un, pierakstot aplamības, vēlējies pajokot.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā “Cert.lv” raidījumu informēja, ka aplamības ir aptaujas izveidotāja neapdomības, nevis kāda hakera darbības sekas. Proti, izvēlēts tāds aptaujas veids, kurā iesūtītās atbildes vēlāk uzrādās kā atbilžu varianti. Konkrētajā jautājumā, ja respondents ierakstījis glupības ailē, kur var izteikt viedokli, tās ģenerējas kā atbilžu varianti.

Gints Mālkalnietis
“Cert.lv” kiberdrošības eksperts

Atbildes var papildināt paši aptaujas dalībnieki. Šādus aptauju veidus parasti lieto organizācijas iekšienē. Piemēram, ja tiek vaicāts viedoklis, visi izsakās, ierakstot ailē, un tālāk par dažādajiem viedokļiem var diskutēt. Protams, publiskās aptaujās, kur var ierakstīt kādu ļoti dīvainu priekšlikumu, tāda tipa aptaujas nevajadzētu izmantot.

Šāda aptaujas autora neapdomība var ietekmēt  uzņēmuma tēlu, norādīja”Cert.lv” kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis.

Gints Mālkalnietis
“Cert.lv” kiberdrošības eksperts

Ja veido sistēmu, kurā kāda trešā persona var pievienot savu informāciju, šādam risinājumam jābūt ar papildu drošības pārbaudēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aptauja, kas laika gaitā papildinājusies ar respondentu atbildēm, nepieskatīta un neizlabota bija apskatāma vismaz no pagājušās nedēļas vidus, kad par to ziņoja “Bez Tabu” skatītājs. Ķibele tika novērsta uzreiz pēc tam, kad par to RMS paziņoja “Bez Tabu”.

RMS pārvadāt pasažierus Rīgā mikroautobusos konkursa kārtībā uzticējusi pašvaldības kapitālsabiedrība SIA “Rīgas satiksme”, kurā norādīja, ka uzrauga RMS reisu izpildi nevis šādas mārketinga aktivitātes.

Kritisku viedokli par aptaujas nebūšanām sarunā ar “Bez Tabu” pauda Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis, norādot arī to, ka viņu “neizbrīna šis gadījums, jo šim uzņēmumam [RMS] interesējusi viņu reputācija”. Jau ilgstoši Rīgas domes amatpersonas bažījas par RMS sadarbību ar “Rīgas satiksmi”, kuru savstarpējais sadarbības līgums radot zaudējumus pašvaldībai. Iepriekš RMS pārmesta arī konkurences kropļošana.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm