Pasargā savu atvasi! Padomi vecākiem un pedagogiem saskarsmē ar tā dēvēto nāves spēli “Zilais valis”

Raidījums “Bez Tabu” jau vēstīja par jauniešu vidū populāro digitālo aktivitāti “Zilais valis”, ko daudzi jau nodēvējuši par “Nāves spēli”, ņemot vērā, ka arī Latvijā piedzīvoti jau vismaz divi jauniešu pašnāvības mēģinājumi.

2017. gada 23. februārī 12:31

Reaģējot uz satraukto pērnu vecāku, pedagogu un mediju jautājumiem, Drošāka interneta centrs ir izstrādājis padomus vecākiem un skolu pedagogiem, kas palīdzēs ierobežot spēles izplatību:

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

•   Pirmkārt, pamanot, ka klasē, ģimenē vai paziņu bērnu vidū tiek runāts par “Zilo vali”,  internetā tiek meklēta informācija, izmantojot atslēgas vārdus gan latviešu, gan krievu valodā, kas saistīti ar “zilo vali”, “esmu spēlē” vai “piecel mani 4:20”, ir jābrīdina pusaudži un jaunieši, ka saturs, ko viņi atradīs, būs nepatīkams, un iesaistīšanās var būt dzīvībai bīstama.

•   Otrkārt, ir jāaicina bērni nemeklēt ar šo “spēli” saistīto informāciju un neizplatīt to tālāk caur sociālajiem tīkliem un ziņojumapmaiņas programmām. Paskaidrojiet, ka katra ķēdes vēstule un ziņu pārsūtīšana citiem arvien paplašina to bērnu loku, kas saskaras ar vardarbīgu un uz destruktīvām darbībām vērstu saturu.

•   Treškārt, pamanot, ka bērnam ir grieztas rokas, skrāpējumi ar asu priekšmetu uz ķermeņa, zilumi, ka viņš runā par kāpšanu augstās celtnēs u.tml., noteikti ir jāiesaistās, jāziņo ģimenei, jāiesaista skolas psihologs, jāuzdod jautājumi bērnam vai jaunietim, lai noskaidrotu, kāpēc tas tiek tā darīts

•   Ceturtkārt, par aizdomīgu saturu, kontiem un grupām jāziņo sociālo tīklu administrācijai, izmantojot pogu “Report”. Alternatīva ir ziņot Drossinternets.lv, sūtot e-pastu uz e-pasta adresi [email protected]

•   Piektkārt, bērniem un viņu vecākiem ir pieejama psihologa palīdzība, zvanot Drossinternets.lv sadarbības partnerim – Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai –pa tālruni 116111.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Raidījums Bez Tabu atgādina, ka vecākiem ir jābūt pirmajai instancei, kas pamana izmaiņas bērna uzvedībā un noteikti nevajag vairīties no neērtajiem tematiem, bet tos izrunāt.

Padomi:

“Nāves spēle” strauji progresē Latvijā! Policija apstiprina divu jauniešu pašnāvības mēģinājumu!

Iegriezt rokā, iegriezt rokā vaļa formu, iegriezt kājā, klausīties depresīvu mūziku, ne ar vienu nerunāt, uzkāpt uz augstas ēkas un pieiet pie pašas malas, katru rītu celties plkst. 4.20, izdarīt pašnāvību, pakaroties vai nolecot no kādas ēkas jumta – šie ir daži no tā dēvētās “nāves spēles” uzdevumu saraksta, kas nonācis arī raidījuma “Bez Tabu rokās”.

Noskaties “Bez Tabu” sižetu par šo tēmu!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm