“Aizdomīgs produkts!” Iedzīvotājs ziņo par aptieku tīklā lēti nopērkamu Covid‑19 testu

“Bez Tabu” skatītājs Jānis vienā no aptiekām pamanījis gana aizdomīgu produktu. “Ievēroju, ka “Mēness aptiekā” tirgo Covid-19 testu, kas maksā tikai 3 eiro ar dažiem centiem. Vai tas tiešām ļauj ticami noteikt saslimšanu ar šo vīrusu?” jautā skatītājs.

2021. gada 17. martā 19:50

“Bez Tabu” dodas uz tuvāko “Mēness aptieku” Rīgā, kur iespējams iegādāties skatītāja norādīto Covid-19 testu. Aptiekāre laipni piešķir medicīnas lietu tirgotavā pēdējo palikušo iepakojumu, kas paredzēts Covid-19 testam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sekojot kastītē ievietotajai instrukcijai un norādījumiem, “Bez Tabu” īpašā tvertnē iespļauj divus milimetrus siekalu. Pēc tā dēvētā buferšķidruma pieliešanas tvertni sakratām, taču – nekas neliecina par to, vai mūsu organismā ir koronavīruss. Atklājas, ka šajā situācijā ir viens liels āķis, kāpēc šis testēšanas komplekts maksā 3,35 eiro.

“Bez Tabu” skatītāja norādītais tests itin nemaz nav tests, bet gan īpašs siekalu savākšanas komplekts. Pēc spļaušanas procedūras trauciņš ar siekalām un buferšķīdumu 24 stundu laikā ir jānogādā “Centrālajā laboratorijā” testa veikšanai, kas, protams, jau ir papildu maksas pakalpojums – 27 eiro.

Sazinoties ar “Centrālo laboratoriju”, vienojamies par komentāra sniegšanu, taču intervija norādītajā laikā nenotiek. Tikmēr Latvijas Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins norāda, ka šobrīd ir vien dažas metodes, kā noteikt, vai cilvēks ir inficējies ar bīstamo vīrusu. Un tikai viena ir teju simtprocentīga.

Sergejs Ņikišins
Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas pārstāvis

Joprojām tas zelta standarts ir polimerāzes ķēdes reakcijas tests, kur tiek ņemts paraugs no deguna un rīkles vai no mutes un rīkles un testēts ar polimerāzes ķēdes reakcijas metodi, pierādot vīrusa klātbūtni paraugā, pasakot, vai cilvēkam ir vīruss.

Plašu testu veikšanā gan tiekot izmantota siekalu paraugu ņemšana, kas ir ātrāk un ērtāk veicama, taču tik un tā negarantē rezultāta absolūtu ticamību. Jaunākā metode ir antigēnu testi, kas ir teju vai uz mata līdzīgi grūtniecības testiem. Tomēr arī tā saucamā eksprestesta gadījumā pēc pozitīva rezultāta un pēc negatīva rezultāta, saglabājoties simptomiem, tik un tā ir jāveic detalizētākas analīzes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm