tv3.lv

Avotā Cēsīs konstatē piesārņojumu; viens malks ūdens varot būt pat letāls

2020. gada 11. jūnijā 19:52

Dienās, kad ārā valda pamatīgs karstums un tveice, tā vien rodas vēlme atveldzēties. Un šādās reizēs lieti noder no avota pasmelts ūdens. Tomēr tas dara bažīgus “Bez Tabu” skatītājus.

Aija
satrauc avota ūdens kvalitāte

Nesen pārcēlos dzīvot uz Cēsīm. Uzzināju, ka netālu no mājām – Raiņa ielā – ir avots ar dzidru un vēsu ūdeni. Novēroju, ka vietējie tur ņem ūdeni, taču tirgū dzirdēju, ka ūdens tomēr ir saindēts. Kam taisnība, vai pašvaldībai nevajadzētu šo vietu norobežot, ja ūdens ir slikts un to nedrīkst dzert?

Pateicoties vietējo iedzīvotāju norādēm, izdodas atrast “Bez Tabu” skatītājas Aijas norādīto avotu. Lai arī laika zobs darījis savu, redzams, ka tomēr šī vieta labiekārtota ūdens ņemšanai, iespējams, pat slāpju veldzēšanai. Ūdens ir gana dzidrs, smaržas arī nekādas – kā jau parastam ūdenim pienākas, tomēr liela daļa cēsnieku šaubās, vai tiešām šo ūdeni nedrīkst lietot uzturā.

“Citi te ar mašīnām brauc un ņem kannās pilnīgi,” atklāj netālu no avota dzīvojošā cēsniece.

Citi sastaptie iedzīvotāji gan ir informēti par ūdens piesārņojumu, taču nezina, vai tiešām tas var ietekmēt veselību.

Ja kāds slāpju nogurdināts iedzīvotājs vēlēsies Raiņa ielas avotā iemalkot vēsu ūdeni, tad var klāties pavisam plāni. Ūdenī atklātas cilvēka veselībai bīstamas baktērijas. Tāpēc ar šā avota ūdeni ir jābūt jo īpaši piesardzīgiem.

Atis Egliņš-Eglītis
Cēsu novada pašvaldības administrācijas vadītājs

Ūdenī ir konstatētas zarnu nūjiņas un kaliformas. Tātad tas pierāda, ka ūdens nav lietojams uzturā.

Bez Tabu: Vai pašvaldībai ir plāns izvietot kādu norādi, lai cilvēki nelietotu šī avota ūdeni uzturā?

Par to mēs domājam. Domājam arī par to, kā to zīmi padarīt ilgtspējīgāku, lai tā saglabātos. Bet vēl mēs ļoti aktīvi domājam par dzeramā ūdens ņemšanas vietām.

Pašvaldības pārstāvis arī uzsver, ka šī vieta nekad neesot bijusi paredzēta dzeramā ūdens ņemšanai. Savulaik šo avota punktu izmantoja mazdārziņu apūdeņošanai. Tomēr pašvaldība katru gadu veic ūdens kvalitātes pārbaudes un rezultātus publicē pašvaldības mājaslapā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī aicinām iedzīvotājus sekot līdzi tai informācijai. Ja pašvaldība signalizē – šo mēs nedzeram, tad mēs arī nedzeram. Tas, ko mēs rekomendējam, ir izmantot citas vietas, kur ir šī atzīme, kur ir šīs analīzes. Un vislabāk jau ir dzert ļoti labo krāna ūdeni, kas ir pārbaudīts, uzturā lietojams un visnotaļ veselīgs.

Pašvaldība arī paskaidroja, ka analīzes veiktas maijā. Un arī iepriekšējos gados – pavasarī un vasarā – nācies konstatēt, ka Raiņa ielas avota ūdens ir piesārņots.

Kas to ietekmē un kas vispār notiek ar Latvijas avotiem, to jautājām Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam “Bior”, kas veic arī ūdens analīzes. Institūta direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa uzsver, ka zarnu nūjiņas pašas par sevi neesot bīstamas, bet gan fekālā piesārņojuma apjoms.

Tur gan var būt ienākuši ūdenī dažādi patogēni, kas var būt arī letāli cilvēkam. Bet tajā pašā laikā ir arī sliktās baktērijas, kur pietiek ar vienu pašu šūnu, lai cilvēks saslimtu un nomirtu. Ņemot vērā, ka mēs nezinām, kas tās ir par baktērijām, jo analizēts tikai indikatora rādītājs, es visiem iesaku būt piesardzīgiem.

“Bior” komentārs

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm