tv3.lv

Bērni ir Covid‑19 “pastnieki”, bet paši vīrusu pārslimo daudz vieglākā formā, – uzskata eksperti

2020. gada 25. martā 10:00

Covid-19 vīruss visā pasaulē laupījis patiesi ievērojamu skaitu cilvēku dzīvību. Lielākā daļa no bojāgājušajiem gan ir gados vecāki cilvēki. Vai tas nozīmē, ka koronavīruss bērnus un jauniešus īpaši neskar un viņu vecāki var neuztraukties?

Ar Covid-19 visā pasaulē inficējušies teju 300 000 cilvēku, un līdz sižeta tapšanas brīdim vīruss laupīja aptuveni 13 000 cilvēku dzīvību.

Koronavīrusa pandēmijas laikā vairāki speciālisti jau atzinuši, ka Covid-19 ir daudz bīstamāks gados vecākiem cilvēkiem. Tikmēr bērni šo slimību pārciešot krietni vieglāk. Pēdējo dienu notikumi Latvijā gan apliecina, ka koronavīruss nešķiro.

Latvijā sākumā Covid-19 tika apstiprināts kādam bērnudārza audzēknim Piņķos un diviem skolēniem Salaspilī, taču tagad šis skaitlis ir vairākas reizes lielāks. Šīs inficēšanās ir cieši saistītas ar atrašanos ārzemēs.

“Ir daudz mazāk smagi slimo bērnu, patiesībā smagi slimojošo bērnu ir maz – tie ir daži desmiti pasaulē. Iemeslu, kāpēc tā notiek, tā īsti neviens nezina, bet ir viedokļi,” uzsver Latvijas Infektoloģijas centra galvenā speciāliste profesore Ludmila Vīksna.

Viens no būtiskākajiem faktoriem ir pavisam vienkāršs – bērnu ķermenis ir jauns un sprauns. “Lielākā daļa, nevis lielākā daļa, bet visiem cilvēkiem ir izmainīta jau fizioloģija. Organisms ir nolietojies daudzās jomās – ne elpošana, ne viss pārējais mums vairs nav tik labs tā kā jauniem cilvēkiem,” piebilst profesore.

Pasaules ārstu praksēs esot pat situācijas, ka bērns slimo ar Covid-19, taču – bez izteiktiem simptomiem.

Liene Smane
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatre

Patiesi, pēc pieejamajiem statistikas datiem, bērni pārslimo ar Covid-19 vīrusu daudz vieglākās formās nekā pieaugušie. Un pārsvarā tie apkopotie statistikas dati pasaulē rāda, ka lielākā daļa bērnu ir bez simptomiem vai ar vieglu slimības gaitu. Atsevišķi var būt vidēji smaga gaita, bet smaga un kritiski smaga gaita ir tomēr daudz, daudz, daudz retāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pārsvarā visi šie pacienti, kas arī pasaulē, kur tiek veikta šo te statistisko datu analīze, kas attiecas uz bērniem, lielākā daļa tie ir ambulatori pacienti. Tātad šiem pacientiem nav jāatrodas stacionārā, jo viņu veselības stāvoklis ļauj bērnu aprūpēt mājas apstākļos ģimenes ārsta uzraudzībā,” turpina pediatre.

profesore Ludmila Vīksna
Latvijas Infektoloģijas centra galvenā speciāliste

Daži pētnieki uzskata, ka bērniem koronavīruss ir bieži, biežāk pat nekā citai sabiedrības grupai. Viņi neslimo kā likums smagi, bet viņu dēļ, tajā ziņā, ka viņi izplata [vīrusu], it sevišķi uz veciem cilvēkiem, ar kuriem bieži vien viņi uzturas vairāk, ilgāk nekā ar saviem vecākiem, ka tādēļ notiek veco cilvēku lielāka inficēšanās.

Līdz ar to bērnus var pat uzskatīt par Covid-19 infekcijas “pastniekiem”. Un tieši tāpēc bērnu vecākiem un aizbildņiem jāievēro sociālā distancēšanās ārpus mājas, tajā skaitā – publiskajos bērnu rotaļu laukumos.

Brīdī, kad valstī izsludināts ārkārtas stāvoklis, pie publiskajiem rotaļu un atpūtas laukumiem izvietoti uzraksti, aicinot neizmantot konkrēto infrastruktūras objektu. Realitātē situācija ir pavisam citāda – laukumos bērni rotaļājas, šūpojas, turklāt darot to ciešā pulciņā un vecāku vai tuvinieku klātbūtnē.

Daira Brenča
sertificēta ārste-pediatre

Nekādas bērnu ballītes, nekādas ciemošanās vienam pie otra. Atcerēties lasīšanas tradīcijas, rotaļu tradīcijas, būt radošiem, izdomāt kopā, kā pavadīt kopābūšanas laiku, kas īstenībā ir arī ļoti attīstību veicinoši.

Protams, ar bērniem ārā iet vajag un var, ja ir iespējams, bet neiet kontaktā, draudzēties ar citiem – gan tie ir rotaļu laukumi, gan spēļu laukumi, kur tomēr netiek veikta šī dezinfekcija pietiekami bieži, vai arī vispār netiek veikta.

Viennozīmīgi – nekādu lielveikalu apmeklējumi, nekāda cita kontakta meklēšana ar citiem bērniem. Jo bērns jau pēc savas būtības ir tāds, kuram visu gribas aptaustīt, viņam interesē visu iebāzt mutē, viņam interesē draudzēties ar citiem, tādējādi iepazīt pasauli. Tā kā tiešām stingri šie karantīnas pasākumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Covid-19 izplatību var apturēt katrs individuāli, ievērojot ne tikai personīgo un tuvinieku higiēnu, bet arī valstī noteikto kārtību un norādījumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm