tv3.lv

“Bisfenols A – viela, kas spējīga izraisīt ar dzimumorgāniem saistītu vēzi!” atzīst profesors Kalviņš

Plašsaziņas līdzekļos parādījusies informācija, ka daudzkārt lietojamie polikarbonāta ūdens trauki, kura sastāvā ir bisfenols A (kas padara trauku cietāku, līdzīgāku stiklam), varot nodarīt nopietnu kaitējumu mūsu veselībai. To izlasot, satraucies ir arī raidījuma Bez Tabu skatītājs Indulis. Vēl jo vairāk tādēļ, ka šādus traukus izmanto ne tikai mājsaimniecībās un birojos, bet arī skolās un bērnudārzos.

2016. gada 7. novembrī 20:08

Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadītājs, zinātniskās padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš brīdina, ka iepakojumi, kuros izmantots bisfenols A, patiešām varot kaitēt mūsu reproduktīvajai veselībai, tostarp veicināt dažādu slimību un audzēju rašanos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ne velti visā Eiropā un citviet pasaulē zīdaiņu pudelītēs šī viela jau ir aizliegta.

Uzņēmēji, kas pilda ūdeni traukos, kuru sastāvā ir bisfenols A, mierina, ka ir sacelta vētra ūdens glāzē un bažām nav pamata. Vielas daudzums iepakojumos ir krietni mazāks par pieļaujamo normu un trauks, tāpat kā ūdens, ir drošs un nekaitīgs. Tas regulāri tiekot kontrolēts. Ir visi Eiropas direktīvām un regulām atbilstošie sertifikāti.

Iepakojuma ražotājus uzrauga Pārtikas un veterinārais dienests. Veicot pārbaudes vismaz reizi gadā, neesot konstatējis, ka šīs ķīmiskās vielas norma būtu pārsniegta. Ūdens iepakojumi aizvesti arī uz sertificētu Vācijas laboratoriju, kur veiktas pārbaudes, taču rezultāti apliecinājuši, ka viss atbilst normām un bisfenola A klātbūtne ir ļoti minimāla.

Neesot arī nekādu trauksmes zvanu no Eiropas pārtikas nekaitīguma iestādes, ka šī ķīmiskā viela iepakojumu saturā apdraudētu mūsu veselību.

Foto

Ivars Kalviņš gan stāsta, ka, piemēram, Francijā bisfenols A ir aizliegts pārtikas iepakojumos. Uzņēmēji to vairs neizmanto arī Japānā, jo baidās, ka produkciju, kuras iepakojums satur šo ķīmisko vielu, neviens nepirks. Bisfenols A aktivizējoties pie paaugstinātas temperatūras, bet daudzkārt izmantojamās pudeles ir pakļautas termiskai apstrādei.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ūdens ražotāja “Venden” pārstāvis šādu varbūtību noliedz, jo tvaicēšanas temperatūra neesot tik augsta, lai viela varētu radīt kaitējumu veselībai. Alternatīva ir stikla trauki, taču tie maksās vismaz piecreiz vairāk.

Ir ražotāji, kas ūdens iepakojumā izmanto nevis bisfenolu A, bet tritānu, taču neesot zinātnisko pierādījumu, ka šī viela iepakojumos ir nekaitīga vai droša.

Kamēr tiek lauzti šķēpi par bisfenola A ietekmi uz mūsu veselību, kustība “Par veselīgu Latviju” jau uzsākusi parakstu vākšanu par vielas aizliegumu pārtikas produktu iepakojumos.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm