tv3.lv

“Iesim pie Pavļuta, lai paskaidro!” Valstspiederīgo Covid‑19 pārslimošanu ārvalstīs ignorē, sertifikātu neizsniedz

27. janvārī 19:19

Ārzemēs saņemot pozitīvu Covid-19 laboratoriskā testa rezultātu no ārvalstu laboratorijām, Latvijas valstspiederīgajiem atsaka pārslimošanas sertifikāta izsniegšanu, jo Latvijā aizvien nav sakārtota sistēma, kas ļautu verificēt Covid-19 pārslimošanu ārzemēs.

Raidījuma redakcijā vērsās rīdziniece Daina, kuras vīrs šī gada janvārī, esot darba komandējumā Zviedrijā, inficējās ar Covid-19. Saslimšanu apliecina Zviedrijas laboratorijas izsniegts testa rezultāts. Par saslimšanu Dainas vīrs paziņoja ģimenes ārstam Latvijā, kurš vīrietim noteica darba nespēju. Lai gan pat sasirgušā ārsts atzīst sasirgšanas faktu, to neatzīst Nacionālais veselības dienests (NVD), neizsniedzot vīrietim pārslimošanas sertifikātu.

Daina
neizpratnē

Zvanot NVD, tur man pateica, ka, ja cilvēks slimojis ārzemēs, pārslimošana Latvijā netiek ņemta vērā. Es prasīju: kā tā? Man atbild: nu tā. Mēs taču pat ģimenes ārstam paziņojām, slimības lapa ir atvērta, tātad tas konstatēts, bet NVD to neņem vērā.

Līdzīgi gadījies arī citam Latvijas valstspiederīgajam, kurš arī ar sašutuma caurstrāvotu vēsti vērstās “Bez Tabu” redakcijā.

Ivo
arī inficējās ārzemēs

Man Covid-19 pozitīvu testu konstatēja Eiropas Savienības valstī 2022. gada janvārī. NVD apgalvo, ka pozitīva testa konstatācija, kas veikta ārzemēs, Latvijai nav saistoša, līdz ar to Covid-19 sertifikāta derīguma termiņš netiks pagarināts. Vai Latvijai nav sadarbības ar Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm? Tagad iznāk situācija, ka esmu izslimojis Covid-19 (bija atvērta slimības lapa Latvijā), bet tajā pašā laikā no juridiskā viedokļa neesmu slimojis ar Covid-19.

Uzklausītajiem šķiet absurdi, ka, lai gan Latvija jau divus gadus ir pandēmijas varā, šādas lietas nav sakārtotas. Veselības ministrijā iedzīvotāju neizpratni atteicās komentēt, norādot, ka Covid-19 sertifikātu izsniegšana ir NVD kompetence. Savukārt NVD divu dienu laikā nespēja deleģēt nevienu, lai atbildētu uz jautājumiem kameras priekšā. NVD skaidroja situāciju rakstveidā, atzīstot problēmu.

NVD

Dati par iedzīvotāja pārslimotu Covid-19 infekciju tiek iegūti no Latvijā akreditētu laboratoriju veiktiem testu rezultātiem. Uz šo datu pamata veidojas pārslimošanas sertifikāti. Vienlaikus šobrīd tiek veidots tehnisks risinājums, lai Latvijā varētu tikt verificēti arī tie gadījumi, kad Covid-19 infekcija ir pārslimota ārvalstīs. Šādos gadījumos iedzīvotājam būs jāvēršas Nacionālajā veselības dienestā ar iesniegumu, kam pievienots uzticams, oficiāls dokuments (piemēram, citas valsts izsniegts digitālais Covid-19 pārslimošanas sertifikāts), kas apliecina pozitīva Covid-19 testa esamību. Kad tehniskais risinājums tiks ieviests, informācija tiks publicēta NVD tīmekļvietnē un būs pieejama, zvanot uz uzziņu tālruni 8989.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gan Dainas vīrs, gan Ivo pims inficēšanās bija veikuši vakcinācijas pamatkursu. Pārslimošanas gadījumā balstvakcīna nav jāveic un tai pat nevar pieteikties, bet, tā kā ārzemju laboratoriskos testus ignorē, sertifikātus nepagarina. Līdz ar to ārzemēs pārslimojušajiem tomēr ir jādodas pēc balstvakcīnas, lai varētu turpnāt darba gaitas, jo vakcīnu pamatkursa derīguma termiņš tuvojas beigām. Daina uzsver, ka viņas vīrs nav “antivakseris”, bet ir neizpratnē, kāpēc nepieciešama balstvakcīna, ja pat oficiālie valsts avoti ziņo, ka tā nav vajadzīga pozitīva testa gadījumā.

Daina
neizpratnē

Pārslimošanu neņem vērā, tāpēc sanāk, ka būs atkal jāvakcinējas. Tā taču ir veselība. Ja viņš ir izslimojis, viņam, manuprāt, ir antivielas, ko var pārbaudīt. Šajā situācijā tāpat jāsaņem balstvakcīna. Ja viņam teiks, viņš ies vakcinēties, jo tas nepieciešams darbam, jeb iesim uz Veselības ministriju pie Pavļuta, lai viņš paskaidro!

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska norādīja, ka balstvakcinēšanās arī īsi pēc pārslimošanas nekādi nekaitēs veselībai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm