“Ja tā no vairākiem, smuka naudiņa sanāk!” Liepājnieci pārsteidz zobārstniecības rēķins

2022. gada 10. novembrī 19:38

Zobārstniecības iestādē Liepājā, salabojot zobu ar plombu, pacientam, iepriekš nebrīdinot, pieprasīts maksāt vairāk, nekā norādīts cenrādī.

“Bez Tabu” redakcijā vērsās liepājniece Beate. Beates dzīvesbiedrs pavasarī bija pie zobārsta. Toreiz zobārsts teicis, ka nākamajā reizē vajadzēs “aizlāpīt” zobu ar plombu. Pirms zobārsta apmeklējuma rudenī ģimene ieskatījās zobārstniecības iestādes cenrādī un rēķinājās ar noteiktām izmaksām.

Beate
neizpratnē par izrakstīto rēķinu

Oktobrī salaboja zobu, pie maksāšanas pēkšņi pateica, ka jāmaksā 108 eiro. Vīrs, atnākot mājās, bija dusmīgs, jo bija jāmaksā vairāk, nekā redzējām cenrādī. Kā tas nākas, ka nebrīdinot pie maksāšanas pasaka, ka jāmaksā vairāk? Es saprotu, ka zobs jālabo, bet viņi neinformēja pacientu, pirms sāka kaut ko darīt.

Iestādes aktuālajā cenrādī, ko iepriekš apskatīja, plomba maksā ne vairāk kā 95 eiro. No konkrētā pacienta par plombu pieprasīja maksāt 75 eiro, pārējo summu – vairāk nekā 30 eiro – par citām manipulācijām (gaismas cietējošā odere, anestēzija), par kurām iepriekš neesot brīdināts.

Beate
neizpratnē par  izrakstīto rēķinu

Ja kaut kas papildu jādara, par to var pabrīdināt pirms tam. Labi, mēs varējām samaksāt, bet – ja kāds vecāks cilvēks būtu? Sauktu policiju, ja nevarētu samaksāt? Ko viņi darītu? Ja cilvēks pateiktu, ka ir tikai 95 eiro, vairāk nav, jo cilvēks skaita katru centu. Ja dienā tā izdara vairākiem cilvēkiem, sanāk smuka naudiņa. Tagad jau tā viss paliek dārgāks. Man tas ir pricipiāli.

Konkrētajā zobārstniecības iestādē Liepājā raidījumam norādīja, ka, plombējot zobu, nereti nākas veikt arī papildu manipulācijas, ja situācija to pieprasa. Iepriekš, virspusēji apskatot zobu, ārsts nevarot paredzēt, kāda situācija atklāsies, kad “atvērs” zobu. Mēdz būt situācijas, kad jāmaksā ne tikai par plombu, bet arī par papildu manipulācijām. Iestādē gan piebilda, ka komunikācija ar pacientu par izmaksām varēja būt labāka – varēja brīdināt, ka, ievietojot plombu, var nākties maksāt arī par ko citu.

zobārstniecības ietādes pārstāve

Plombas izmaksās nav iekļauta anestēzija, vēl ir odere, ko liek apakšā, kas ir vēl papildu 20 eiro, ja zobs prasa, lai tam ieliek oderīti. Tāpēc papildu izmaksas. Darba procesā atklājas kaut kas. Protams, dakterim ar pacientu kaut kas komunikācijā misējies. Savstarpējas komunikācijas trūkums. Cilvēks runāja ar ārstu. Nevaru atbildēt par dakteri, kāda bija viņu saruna.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas Zobārstniecības asociācijas viceprezidents Andis Paeglītis norādīja, ka cenrādim jābūt pieejamam klientiem. Ja ir kādi jautājumi, piemēram, par to, vai plombēšana paredz tikai plombas izmaksas, nevajag kautrēties vaicāt speciālistam. Tāpat, ja darba procesā dakteris atklāj, ka nepieciešamas kādas neplānotas manipulācijas, kas nozīmē, ka būs arī papildu izmaksas, par to jāinformē pacients, norādīja Paeglītis.

Andis Paeglītis
Latvijas Zobārstniecības asociācijas viceprezidents

Plombas ielikšana vai zoba izraušana sastāv no vairākām pozīcijām. Šī komunikācija vienmēr ir svarīga starp ārstu un pacientu. Jābūt uzticībai, bet tā veidojas, ja ir skaidri noteikumi, skaidrākas lietas, kas tur varētu būt. Katrā praksē cenrādis ir, bet tajā pašā laikā, salīdzinot ar auto servisu, arī tur parasti tiek teikts, ka, remontējot auto, var rasties papildu izdevumi. Ārsts redz situāciju, kad esi atvēris zobu. Dakterim jāsaka turpat uz vietas, ka summa mazliet mainīsies sakarā ar to un to. Dakteris izstāsta un saka – līdz galam tomēr jātiek, jāsalabo. Var vienoties par samaksāšanu daļās, noteikt maksāšanu ilgākā laika posmā.

Šogad Veselības inspekcija saņēmusi trīs iesniegumus (sūdzības) no pacientiem, kuri bijuši neapmierināti ar izrakstītajiem rēķiniem par zobārsta pakalpojumiem. Zemāk pievienotajā video VI pārstāves komentārs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm