tv3.lv

“Ļoti pārsteidza!” Skaistumpreču veikals pārdod Covid‑19 eksprestestus par 200 eiro

2021. gada 7. aprīlī 19:32

Skaistumpreču internetveikalā par bargu naudu piedāvā iegādāties Covid-19 eksprestestus. Lai gan tos var iegādāties, to lietošanai mājas apstākļos jēga maza un iegūtais rezultāts nav saistošs, jo testi paredzēti tikai profesionālai lietošanai.

“Bez Tabu” redakcijā vērsās raidījuma skatītāja, kura, vēloties saglabāt anonimitāti, informēja, ka skaistumpreču internetveikalā “Mylook.lv” starp parfimērijas, kosmētikas un citām skaistuma precēm tirgo veikala sortimentam šķietami netipisku produktu – Covid-19 eksprestestu. Iepakojums ar 20 testiem internetveikalā maksā 199 eiro.

“Bez Tabu” skatītāja

Es esmu par vīrusa Covid-19 mazināšanu un mērķtiecīgu tā ierobežošanu, bet savā e-pasta kastītē saņēmu ziņu no kāda skaistuma e-veikala. Viņi pārdod Covid-19 eksprestestus. Biju ļoti pārsteigta! Vai tos drīkst tā piedāvāt veikals, kurš nav medicīnas preču tirgotājs? Cena šiem testiem arī ir ļoti liela.

“Bez Tabu” komandai neizdevās sazvanīt internetveikalu, uz rakstveida lūgumu sniegt komentāru tirgotāja pārstāvji nereaģēja.

Tests īslaicīgam sirdsmieram

Valsts zinātniskajā institūtā “BIOR” raidījumu informēja, ka šādu Covid-19 eksprestestu un to ražotāju tirgū esot ļoti daudz. Tos izmanto, piemēram, lielos uzņēmumos, lai apzinātu potenciāli infekciozos kolēģus, tādējādi neļaujot vīrusam izplatīties kolektīvā. Eksprestests rezultātu paziņo ļoti ātri, un, ja tas ir pozitīvs, personu nošķir no pārējiem un dod norādi doties veikt visprecīzāko pārbaudi – polimerāzes ķēdes reakcijas jeb PĶR (angliski PCR) testu – uz kādu no laboratoriju testēšanas punktiem.

Olga Valciņa
“BIOR” direktora vietniece

Veicot šādu testu, iegūstat sirdsmieru un pārliecību, ka, visticamāk, tuvākās stundas neesat infekciozs. Bet, veicot šo testu, nevarat būt pārliecināt, ka esat vesels, jo tas, ka tests neuzrāda Covid-pozitīvu rezultātu, nenozīmē, ka neuzrādīs rīt vai parīt, vai pēc astoņām stundām. Testi atrod mazu gabaliņu vīrusa, nelielu olbaltumu, ko identificē. Ja organismā vīrusa ir maz, jo tikko saslimis, iespējams, PCR tests, kas šobrīd ir zelta standarts, būtu jau šo vīrusu atradusi, bet eksprestestam, kas ir ar mazāku noteikšanas robežu, vīruss varbūt paies garām.

Līdz ar to, kā uzskata “BIOR” direktora vietniece Olga Valciņa, sabiedrību vajadzētu masveidā, bieži pārbaudīt ar eksprestestiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Konkrētajā skaistumpreču internetveikalā nopērkamie un citi eksprestesti gan paredzēti tikai profesionālai lietošanai, jo vispārpieņemts, ka ar tiem vislabāk prot apieties, apstrādāt analīžu paraugus tikai speciālists, kurš, piemēram, piesaistīts darba kolektīva testēšanai ar eksprestestu. Ja pārbaude ar eksprestestu tiek veikta mājas apstākļos paša spēkiem, pārbaudes rezultātu neviens nedrīkstētu ņemt vērā, piemēram, ļaujot atgriezties darba vietā ar negatīva testa resultātu (ja iepriekš, piemēram, izpaudušies slimības simptomi), jo testa veikšanai nav piesaistīts speciālists.

Olga Valciņa
“BIOR” direktora vietniece

To [ievāc paraugus, tos pārbauda] medicīnas darbinieks, cits apmācīts operators. Ja ar eksprestestu pārbaudi veicat pats, mājas apstākļos, ar rezultātu neko nevar iesākt. Lai, piemēram, kaut kur brauktu, kas iespējams ar negatīvu testa rezultātu, tests jāveic strikti pēc instrukcijas, jābūt garantijai, ka paraugs paņemts no konkrētās personas. Ja atzītu pašlietojuma testa rezultātu, var gadīties, ka cilvēks krāpies, ka nav paņēmis paraugu no sevis, bet gan pabakstīs nāsīs kādam citam, piemēram, sunim vai kaķim. Tieši tāpēc nepieciešama speciālista piesaiste.

Tāpēc secināms, ka piedāvājums ikvienam iegādāties profesionālai lietošanai paredzētos eksprestestus, var maldināt, ka, arī paša spēkiem veicot pārbaudi, to uzrādītie rezultāti var būt kādam saistoši. Vienlaikus laboratorijā “BIOR” uzskata, ka šādai tirdzniecībai ir arī gaišā puse, jo mēdz būt situācijas, kad nepieciešams, piemēram, apraudzīt vientuļu senioru, un arī mājas apstākļos paša veikta pārbaude var dot lielāku pārliecību, ka seniors, pie kura dodas, netiks apdraudēts. Labāk šāda pārbaude, nekā nekāda.

Testu ražotājs nav kritisks

“Bez Tabu” sazinājās arī ar konkrēto eksprestestu ražotāju, Vācijas uzņēmumu “Nal von minden”, kur pauda neizpratni par profesionālai lietošanai paredzētu eksprestestu tirgošanu skaistumpreču veikalā.

“Nal von minden”
konkrēto eksprestestu ražotājs

Mēs netirgojam ātros testus šāda veida uzņēmumiem. Iespējams, kāds, kuram pārdevām, pārdeva tos tālāk. Latvijā, visdrīzāk, likumdošana ir neskaidra, neregulē, kam šādus testus var pārdot. Šķiet, tiek izmantots šis likuma robs. Piemēram, Vācijā šāda tirgošana būtu nelikumīga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc raidījuma sarakstes ar Vācijas uzņēmumu ar “Bez Tabu” sazinājās uzņēmuma produkcijas vienīgā izplatītāja Latvijā pārstāve, kura norādīja, ka nav pārdevusi eksprestestus konkrētajam internetveikalam. Viņai šāda  komercprakse arī šķiet nepareiza, vienlaikus arī norādīja uz robu likumdošanā, aizrādīt par testu tirgošanu ikvienam nevarot.

Marina Dukāte
Vācijas uzņēmuma sadarbības partnere Latvijā

Testi ir tikai profesionālai lietošanai. “Parastais” cilvēks var tos iegādāties šajā internetveikalā. Pārdot tos ikvienam Latvijā nav aizliegts. Bet jūs varat dot garantijas par šiem cilvēkiem, kuri nopirks šos testus un lietos paši? Es nē. Vācu kompāniju uztrauc, ka skaistumkopšanas salons tirgo šos testus.

Vācijas uzņēmuma sadarbības partnere norādīja, ka arī vēlētos sazināties ar internetveikala pārstāvjiem, tomēr arī viņai pagaidām tas nav izdevies. Ražotāja preču izplatītājs Latvijā klientiem, kuriem piegādā eksprestestus, sagatavojis informāciju, infografikas kā pamācības lietošanai latviešu un krievu valodās, kuras konkrētais internetveikals, reklamējot eksprestestus nav izvietojis, ko ražotāja pārstāve nosoda, jo uzsver, ka to lietošanai jābūt strikti saskaņā ar instrukciju.

Vācijas uzņēmuma sadarbības partnere norādīja, ka Eiropas Savienībā tiekot domāts par pašlietojuma eksprestestu laišanu tirgū un kuru rezultāti varētu būt saistoši.

“Bez Tabu” lūdza komentāru arī Valsts zāļu aģentūrai, kas mūsmājās reģistrē medicīnas produktus, ierīces.

Andis Viļums
Zāļu valsts aģentūras Medicīnisko ierīču novērtēšanas nodaļas vadītājs

Šis tests paredzēts vienīgi profesionāļu lietošanai, bet šobrīd Latvijas normatīvajos aktos nav noteikts, kuri drīkstētu vai nedrīkstētu tirgot medicīniskās ierīces, tai skaitā arī šādus testus. Nav prasības, ka būtu jāsaņem kāda licence vai īpaša atļauja. Viņi [tirgotāji] ir atbildīgi par to, lai produkti atbilst visām Eiropas prasībām, kvalitātes prasībām. Ja ir runa par otru testu grupu, ka pats cilvēks var veikt pārbaudi, arī neprofesionālis, tad šeit ir viens nosacījums, ka šādiem testiem jābūt ar sertifikātu. Zāļu valsts aģentūra nav reģistrējusi šādus testus, šādus pieteikumus neesam saņēmuši.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm