tv3.lv

“Medicīna noplātīja rokas, šie pilieni izārstēja trīs dienās!” Reklamē virtuvē pagatavojamus pilienus “mirdzošām acīm”; ārsti brīdina par sekām

2021. gada 27. decembrī 19:10

Sociālā tīkla “Facebook” populārā pašmāju rokdarbnieku grupā tirgo virtuvē pagatavotus pilienus “acu mirdzumam”. Tiem piedēvē pat ārstnieciskas spējas. Acu ārsti gan brīdina, ka šādu pētījumos nepārbaudītu “brīnumlīdzekļu” lietošana var sabojāt redzi.

“Facebook” grupā “Handmade in Latvia”, kurai seko gandrīz 70 tūkstoši sociālā tīkla lietotāju, starp dažnedažādiem rokdarbu piedāvājumiem kāda lietotāja reklamē acu pilienus “mirdzošām acīm”. “Bez Tabu” skatītāji, kuri pamanīja šo sludinājumu, raidījumam lūdza noskaidrot, ko par paštaisītu līdzekļu pilināšanu acīs domā mediķi. Līdzekļa autore sociālajā tīklā arī stāsta, kā pilieni pagatavojami virtuvē, izmantojot olas un cukuru. Pilieniem piedēvē arī ārstējošas īpašības. “Acu eliksīrs”, kā pati to nosaukusi, “dziedinoši ieeļļo actiņas pie lielām temperatūras izmaiņām”. Tāpat viņa apgalvo, ka reiz šie pilieni izārstējuši viņas bērnu no nopietnas veselības kaites.

Informāciju par “acu eliksīru” “Bez Tabu” uzrādīja acu ārstiem, kuri silti iesaka neriskēt ar redzi, lietojot pētījumos nepārbaudītus līdzekļus.

Ēriks Elksnis
Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas oftalmologs

Kā var nodrošināt sterilitāti šiem pilieniem, ja tos pagatavo mājas apstākļos? Ja cilvēks ko tādu pagatavo un ilgstoši lieto, riskē ar nopietniem acu iekaisumiem. Mums ir tikai divas acis, redze ir viena no svarīgākajām funkcijām organismā. Ja mēs to zaudējam, nav labi. Visa farmācija balstīta uz pierādījumiem, pētījumiem. Šiem jaunatklājējiem jāvēršas kādā farmācijas kompānijā, jāiesniedz projekts, ko izskatīs. Pēcāk ir pirmās fāzes pētījumi uz dzīvniekiem. Ja pierādīs efektivitāti uz dzīvniekiem, pārbaudīs uz cilvēkiem. Ja līdzekli atzīs par drošu, tādu, kas nerada kaitējumu cilvēku veselībai, tālāk seko efektivitātes pētījumi. Tikai tad to Zāļu valsts aģentūra var apstiprināt kā laižamu tirdzniecībā.

Ja kas šāds der vienam, nenozīmē, ka derēs citam, raidījumam pauda “Acu veselības centra” vadītāja, acu ārste-ķirurģe Kristīne Leimane. Viņa arī aicināja nenodarboties ar pašdarbību, bet gan vērsties pie acu ārsta ne vien, kad ir aizdomas par ko nelāgu, bet gan profilaktiski.

Kristīne Leimane
“Acu veselības centra” vadītāja, acu ārste-ķirurģe

Ja ir aizdomas, ka kaut kas nav kārtībā, pirmkārt, jānoskaidro, kas tieši nav kārtībā – jāvēršas pie profesionāļa. Tad var saprast, kāds ir problēmas risinājums. Runājot par konkrētajiem paštaisītajiem pilieniem, pieņemu, ka cilvēks nav domājis neko sliktu, dalījies ar recepti no labas sirds, bet nevar zināt, kā līdzeklis iedarbosies citam. Mani satrauc, ka cilvēkiem, kuri nav mediķi, kuri nezina slimību cēloņus, gaitas un ārstēšanas, izlasot šo aprakstu, var rasties iespaids, ka šādi pilieni ārstē visu. Ja pie šāda līdzekļa pieķeras kā pie panacejas, var palaist garām ļoti nopietnas problēmas. Acu jomā ir tādas slimības, kas ir ļoti klusas, sākotnēji nemanāmas. Varbūt pat sākotnēji nav sūdzību, izjūt vien acu nogurumu. Tikai laikus vēršoties pie ārsta un izmeklējot, var izprast problēmu. Kā piemēru var minēt glaukomu, ko būtiski noteikt agrīni. Ja tā netiek noteikta, bet paļaujas uz pilieniem kā brīnumlīdzekli, var nonākt līdz stāvoklim, kad vairs nepalīdz nedz klasiskā, nez alternatīvā medicīna. Ja ģimenē ģenētiski ir nosliece uz saslimšanām, svarīga ir profilakse.

Līdz 40 gadu vecumam ieteicams vismaz reizi piecos gados doties profilaktiskā vizītē pie acu ārsta, arī tad, ja nav nekādu sūdzību. Savukārt 40-60 gadu vecumā profilaktiskās vizītes jāveic reizi divos gados, bet pēc 60 – reizi gadā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm