tv3.lv

“Nestaigā, bija nočurājusies, kāja tecēja!” Seniorei ar infekciju vairākkārt atsaka stacionēšanu slimnīcā

23. jūnijā 14:41

90 gadus vecas seniores kājā samilztot iekaisumam, vairākkārt nogādājot viņu Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā “Biķernieki”, meita uzstājusi, lai māti patur slimnīcā un sniedz kvalitatīvu ārstēšanu, tomēr katrreiz hospitalizācija atteikta. Mājās nespējot sniegt atbilstošu aprūpi, seniores veselības stāvoklis ļoti pasliktinājies.

Raidījuma “Bez Tabu” redakcijā vērsās Silvija, kuras 90 gadus veco māti vajā dažādas veselības problēmas, bet strauji veselības stāvoklis pasliktinājies pēdējos trīs mēnešos. Ar grūtībām pārvietojoties, sirmgalve norīvēja papēdi. Meitas Silvijas centieni apārstēt mātes kāju izrādījās nesekmīgi, iekaisums sāka samilzt: kāja sapampa un kļuva sārta. Tā kā māte vairs nespēja pārvietoties un viņu mocīja sāpes, meita Silvija izsauca Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādi, kas nogādāja sirmgalvi RAKUS stacionārā “Biķernieki”. Silvija cerēja, ka ārstniecības iestādes dakteri uzņems māti slimnīcā un sniegs kvalitatīvu medicīnisko palīdzību, lai mazinātu iekaisumu.

Silvija
uztraucas par mātes veselību

Aizveda, pēc stundas pateica, ka viņai tur nekādas vainas nav. Bija vēls, specializētie pārvadātāji vairs nestrādāja. Par laimi, taksists bija laipns: visādi palīdzēja mammai iekāpt, bīdīt sēdekli, lai dabūtu mašīnā mammu. Burtiski uzstiepām viņu mājās otrajā stāvā.

Ārstēšanās mājās rezultātu nedeva, pēc mēneša iekaisums krietni samilza.

Silvija
uztraucas par mātes veselību

Pagāja mēnesis, vedām atrādīt pie ķirurga atkal uz tiem nelaimīgajiem “Biķerniekiem”. Aizvedām uz turieni, ķirurgs pat nepaskatījās, sakliedza uz mums un atkal sūtīja mājās. Piesaistījām spectransportu, aizvedām mājās. Tā kopā trīs reizes vadājām, bet slimnīcā viņu neuzņēma.

Seniores meita Silvija raidījumam pauda neizpratni, kāpēc NMPD brigādes katrreiz veda māti uz RAKUS stacionāru “Biķernieki”, kaut norādījusi ”ātrās palīdzības” mediķiem, ka tur, pēc viņas domām, mātei nesniedz kvalitatīvu aprūpi.

NMPD strikti pieturas pie valstī izstrādātā hospitalizācijas, kas nosaka, ka pacientus ar konkrēto diagnozi – iekaisumu ekstremitātē –  nogādā “Biķerniekos”, raidījumu informēja Raita Krišjāne, NMPD Operatīvās vadības centra vadītāja. Krišjāne arī norādīja, ka pacienta vai tuvinieku iebildumi pret kādas ārstniecības iestādes darbiniekiem nav iemesls, lai atkāptos no hospitalizācijas plāna ievērošanas.

Silvija raidījumam stāstīja, ka pēc kārtējā atteikuma stacionēt māti, pēc salīdzinoši neilga laika viņai, atrodoties mājās, kļuva vēl sliktāk: paaugstinājās ķermeņa temperatūra, mocīja vēl spēcīgākas sāpes kājā, ekstremitāte piepampa. Atkārtoti izsaucot NMPD brigādi, tā atkal sirmgalvi nogādāja “Biķerniekos”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Silvija
uztraucas par mātes veselību

“Biķerniekos” man pateica, ka neko nevarot pārbaudīt. Nevarot uztaisīt analīzes, pārbaudes, visu pārējo darot “Gaiļezerā”. Tad es “Biķerniekos” teicu, lai izsauc transportu un pārved uz “Gaiļezeru”. Atbildēja, ka neko tādu nedarīs. Teica, lai vedam mājās. Mamma nestaigā, bija nočurājusies, kāja sāka tecēt – kāds litrs iztecēja no kājas. Ietinām kāju celofāna maisā, lai mašīnu nepiesmērētu un atkal vedām mājās ar spectransportu.

RAKUS pārstāve Ilga Namniece, komentējot Silvijas pārmetumus par mātes nehospitalizēšanu, norādīja, ka ārstam jāievēro stingras medicīniskas vadlīnijas, lemjot par sasirgušā stacionēšanu ārstniecības iestādē. Ārsts katrreiz uzskatījis, ka Silvijas mātes kājas iekaisums ārstējams mājās.

Ilga Namniece
RAKUS pārstāve

Sagatavots detalizēts izraksts ar norādēm, kas būtu jādara un ka pacientei jāārstējas ģimenes ārsta uzraudzībā. Lietot zāles, viennozīmīgi, var mājas apstākļos, tam nav nepieciešama atrašanās stacionārā.

Pēc iekšējās izpētes slimnīcā RAKUS pārstāve Namniece norādīja raidījumam, ka “Biķernieku” struktūrvienības mediķu darbā konkrētās pacientes ārstēšanas kontekstā pārkāpumi nav konstatēti. Esot veiktas nepieciešamās pacientes veselības stāvokļa pārbaudes, sirmgalves neuzņemšana palātā bijusi pamatota. RAKUS pārstāve pieļauj, ka, ārstējoties mājās, neievēroja “Biķernieku” dakteru norādes, un, iespējams, nav bijusi veiksmīga saziņa ar ģimenes ārstu par medikamentu lietošanu, kā dēļ iekaisums samilza.

Sirmgalves meita Silvija raidījumam stāstīja, ka tika piesaistīta medmāsa, kas trīs reizes nedēļā pārsējusi mātes kāju, lietotas ārstu rekomendētās ziedes, bet pretiekaisuma antibiotikas ilgstoši netika lietotas, jo tās ģimenes ārsts ilgstoši tās neesot izrakstījis. Antibiotikas sirmgalvei izrakstītas salīdzinoši vēlu, kad iekaisums jau bija krietni izpleties, stāstīja Silvija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nesen Silvijas mātei kļuva vēl sliktāk. Kārtējo reizi piesaistītā NMPD brigāde šoreiz lēma nogādāt seniori RAKUS stacionārā “Gaiļezers”, jo to ļāva citu veselības kaišu konstatācija. Šobrīd seniore uzņemta “Gaiļezerā”, kur, kā stāstīja Silvija, māte ievietota ar nopietniem iekšējo orgānu bojājumiem.

Silvija uzskata, ka šo citu kaišu cēlonis ir ielaistā kājas infekcija, kuras, viņasprāt, nebūtu, ja māte tiktu laikus hospitalizēta.

Silvija
uztraucas par mātes veselību

Iekaisuma rādītājs daudzkārt pārsniedz normu. Ārsts pateica, ka ielaists līdz smagai infekcijai.

Savukārt RAKUS pārstāve Ilga Namniece norādīja, ka kājas infekcija varēja saasināt seniores citas, hroniskās kaites, kas, savukārt, rezultējās nepieciešamībā hospitalizēt sirmgalvi. Namniece arī norādīja, ka, ja tiktu ievērotas visas ārstu norādes, dakterējot kāju mājās, šo citu akūti ārstējamo veselības problēmu, iespējams, nebūtu.

Silvija apņēmusies ar sūdzību vērsties Veselības inspekcijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm