tv3.lv

“Pateica, ka nav un viss!” Auces iedzīvotāja ziņo, ka pilsētas aptiekās nav pieejamas kompensējamās zāles

Auces iedzīvotāja, pensionāre Edīte pirms diviem gadiem pārcietusi sirds operāciju, kopš tā laika kundzei katru dienu jālieto zāles “Xarelto”. Tās ir iekļautas Kompensējamo zāļu sarakstā, taču Edīte norāda, ka reti pieejamas vietējās aptiekās.

2019. gada 16. oktobrī 19:45

Aucē ir divas aptieku tīkla “Apotheka” zāļu tirgotavas, taču pēdējo reizi pēc medikamentiem nācies doties uz blakus ciemu Bēni, izmantojot sabiedrisko transportu. “Aptiekā pasaka, ka noliktavā nav, un tā vairākus mēnešus pēc kārtas, abās aptiekās viena un tā pati sistēma, citreiz vajadzēja gaidīt dažas dienas, bet tagad pateica, ka nav un viss,” stāsta Edīte.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez Tabu” vienu no Auces aptiekām apmeklē īpašā brīdī, kad pieejams viens zāļu iepakojums 28 dienām, taču farmaceites nevar pateikt, vai tuvākajā nākotnē plaukti tiks papildināti. “Nu visu laiku jau tā nebija. Nu nav noliktavā vienkārši, nav pieejamas un viss,” norāda vienā no pilsētas aptiekām.

Zāļu valsts aģentūras pārstāve Dita Okmane “Bez Tabu” norāda, ka medikamenti “Xarelto” Latvijā ir pieejami un aicina sazināties ar zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieka pārstāvjiem, kuri skaidro, ka nenodarbojas ar zāļu izplatīšanu aptiekām. Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sintija Gulbe skaidro, ka valsts kompensējamiem medikamentiem ir jābūt pieejamiem aptiekās.

Sintija Gulbe
Nacionālā veselības dienesta pārstāve

Ja medikaments aptiekā nav pieejams, aptiekai par to 24 stundu laikā jāinformē Zāļu valsts aģentūra, kura precizē informāciju par zāļu piegādes traucējumu iemesliem un iespējamo zāļu piegādes atjaunošanas laiku aptiekām. Ja no ražotāja tiek saņemta informācija, ka Kompensējamo zāļu sarakstā esošās zāles aptiekās nav pieejamas ilgstoši, piemēram, vairākus mēnešus, NVD var lemt par zāļu svītrošanu no Kompensējamo zāļu saraksta.

Ja aptiekas krājumā izrakstīto zāļu nav, farmaceitam pēc pieprasījuma tajā pašā dienā vajadzīgās zāles jāpasūta zāļu lieltirgotavā, un par zāļu saņemšanu jāpaziņo pacientam, kurš tās ir pasūtījis. Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sintija Gulbe norāda, ka noteikumi attiecas uz aptiekām, kas ir līgumattiecībās ar dienestu, un abas Auces aptiekas ir to skaitā.

Tāpat situāciju skaidro arī Veselības inspekcija. Darbu aptiekā un aptiekas filiālē esot jāorganizē tā, lai pacientu nodrošinātu ar jebkurām viņam izrakstītajām zālēm iespējami īsā laikā. Aptieku tīkla “Apotheka” komunikācijas vadītāja Inga Cīrule komentāru sniedz rakstveidā, norādot, ka situācija medikamentu pieejamībā ir mainīga, un šobrīd katrā no Auces aptiekām ir pieejams viens iepakojums medikamenta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Apotheka” komentārs

Tā kā medikamenti ir ierobežotas pieejamības, praksē darbojas princips, ka medikamentu saņem tā aptieka, kura ātrāk veic pasūtījumu. Līdzīgi arī ir pacientiem – kad medikaments piegādāts aptiekai, to saņem tie cilvēki, kuri pirmie to iegādājas.

Vēstulē arī norādīts, ka situācijas uzlabošanai Zāļu valsts aģentūra pilotprojekta veidā publicējusi kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto medikamentu krājumus lieltirgotavās, kur lieltirgotavas pēc brīvprātības principa informē par reti pieejamo medikamentu krājumiem. Saraksts pieejams iestādes mājaslapā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm