tv3.lv

Kā mainās skābekļa daudzums organismā, lietojot sejas masku?

Šogad ir pirmā vasara, kad arī karstajā laikā jālieto sejas aizsargmaskas. Raidījums “Bez Tabu” veic eksperimentu, kā mainās skābekļa daudzums organismā, lietojot sejas masku un, vai sejas aizsargamaska traucē elpot?

2021. gada 8. jūnijā 19:00

“Bez Tabu” žurnālisti medicīnas iestādē iznomā pirksta oksimetru  – ierīci, kas uzrāda skābekļa piesātinājumu asinīs. Ierīcei ir CE marķējums un sertifikāts. Veic eksperimentu un trim nejauši izvēlētiem cilvēkiem pārbauda, kā mainās rādījums atkarībā no tā, vai sejas aizsargmaska tiek lietota vai ne.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ineta ir pavadījusi bez aizsargmaskas gandrīz 12 stundas. Oksimetrs rāda 97 procentus. Kad četras stundas lietojusi mutes un deguna aizsegu, skābekļa piesātinājums asinīs krītas un ir vien 95 procenti. Artūram pēc vairāku stundu atrašanās bez sejas aizsargmaskas skābekļa piesātinājums asinīs ir 99 procenti, bet pēc tam, kā pusstundu lietojis mutes un deguna aizsegu, rādījums ir 98. Raits pavada 30 minūtes bez mutes un deguna aizsega, oksimetra rādījums ir 96, bet, kad 30 minūtes pavada ar aizsargmasksu, rādījums ir 95. Visiem trim eksperimenta dalībniekiem oksimetra uzrāda mazāku skābekļa piesātinājumu, ja aizsargmaska tiek lietota ilgstoši.

Ja mutes un deguna aizsegu lieto vien pāris minūtes, rādījums nemainās. Ja oksimetrs uzrādītu, ka skābekļa piesātinājums asinīs zem 94 procentiem, tad būtu pamats bažām, bet, ja mazāk par 92 procentiem, būtu jāsauc pat neatliekamās palīdzības dienests.

Mediķi nenoliedz, ka arī slimnīcās lieto pirksta oksimetrus skābekļa daudzuma noteikšanai, bet paralēli gan izmantojot arī citas metodes, un oksimetra dati esot tikai viens no rādītājiem cilvēka stāvokļa izvērtēšanai.

Klīniskais imunologs Lauris Līcītis iesaka ārā masku nelietot, bet elpot ar pilnu krūti svaigu gaisu. Ja telpās ir nepieciešams mutes un deguna aizsegs, pēc iespējas biežāk jāveic atelpas brīži, un, tiklīdz jūt, ka maska mitra, tā jāmaina. Ja ilgstoši elpošana ir apgrūtināta, tas varot veicināt dažādas saslimstības.

Viedokli par sejas aizsargmasku ietekmi uz veselību pauž arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis un Imunizācijas valsts padomes pārstāvis Ainis Dzalbs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Plašāka informācija TV3 “Bez Tabu” video.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm