“Sekas var būt šausmīgas!” Lai ārstētu Laimas slimību, bērnam rindā pie infektologa jāgaida teju mēnesis

2020. gada 7. augustā 17:04

Kopīgas brīvdienas pavadīšanas laikā Renāra 14 gadus vecajai meitai, kura ir vakcinēta pret ērču encefalītu, piesūcas ērce. Gan bērna vecākiem, gan arī meitai tas tomēr sarūpē gaužām nepatīkamus brīžus un laupa pamatīgu devu nervu.

Renārs
satraucas par meitas veselību

Tas apmēram kaut kādus mēnešus, aptuveni pusotru mēnesi atpakaļ bijām uz vienu dienu Jūrmalā. Aizbraucām mājās vakarpusē. Viss bija kārtībā. Un tad bērns pamanīja, ka pie kājas ir ērce. Cauri mežam uz jūru – tā būtībā bija vienīgā vieta, kur varējām dabūt ērci. Jā, tajā jūras mežiņā.

Ar tēva gādīgajām rokām ērci izdodas izvilkt, to nesaplēšot. Un tad seko zvans ģimenes ārstam par notikušo nelaimi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ģimenes ārste nozīmēja atkārtotas analīzes, lai veiktu pārbaudes par Laimas slimību [tās izrādījās pozitīvas], un nozīmēja bērnu infektologu,” turpina tētis.

Renārs ķeras pie telefona un cenšas sazināties ar nepieciešamo speciālistu. Atklājas, ka tas izrādās visai sarežģīts uzdevums.

Renārs
satraucas par meitas veselību

Pirmais, kam zvanījām, bija Bērnu klīniskās universitātes slimnīca. Piedāvāja 12. augustu. Nu, tas ir vēl mēnesis. Zvanām tālāk – nav. Piezvanījām pilnīgi visiem Rīgā iespējamajiem veselības centriem. Nekur vispār nav bērnu infektologs. Vienkārši stāvi un gaidi rindu.

Uzdodoties par tēvu, nolemjam apzvanīt vairākas ārstniecības iestādes Rīgā. Atklājas, ka tikai dažās no tām pieņem bērnus. Pēc vairāku minūšu gaidīšanas izdodas sazināties arī ar Renāra norādītu Bērnu slimnīcu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca

Bez Tabu: Situācija ir tāda, ka ērce piesūcās un analīzes uzrādīja, ka ir Laima slimība.

Laima slimība, jā. Nu, tuvākais pierakstiņš mums ir tikai 27. augustā.

Bez Tabu: Tas nekas, ka man tik ilgi jāgaida?

Es nezinu, bet mums nav tuvāka pierakstiņa. Kaut kur citur jāpainteresējas.

Pediatre Daira Brenča gan uzsver, ka ģimenes ārstiem ir zināms, kā rīkoties gadījumos, ja pacientam ir piesūkusies ērce. Speciāliste uzskata, ka Renāra meitas ģimenes ārste ir rīkojusies piesardzīgi.

Daira Brenča
sertificēta ārste-pediatre

Mans viedoklis, ka vienkāršu saslimšanu, nekomplicētu saslimšanu, arī ja mēs runājam par Laimboreliozi, izārstēt var ģimenes ārsts. Arī diagnosticēt var ģimenes ārsta līmenī. Speciālista konsultācija, tajā skaitā – infektologa konsultācija, nepieciešama komplicētos gadījumos, sarežģītos gadījumos, neskaidros gadījumos, varbūt, ka pārklājas dažādas slimības vienlaikus un ir grūti atšķetināt šo pavedienu, kas tieši ir par vainu. Bet jebkuru pacientu, kuram ir aizdomas par Laimboreliozi, noteikti nebūtu vērts sūtīt pie infektologa. Tas ir mans viedoklis.

Ģimene gan satraucas, vai vēl vairāku nedēļu gaidīšana nenodarīs nopietnus un pat neatgriezeniskus kaitējumus meitas veselībai.

Renārs
satraucas par meitas veselību

Es domāju, ka tas vienkārši ir šausmīgi. Tu reāli zini, ka tev bērns ir jāārstē, bet tu nevari. Tu vienkārši gaidi rindā – mēnešus, divus… Es nezinu, kādai jābūt vecākam reakcijai uz to, ka tu reāli zini, ka bērns ir slims, bet tu gaidi uz kaut kādu ārstu. Nu, mēnesis jau ir pēc ērces, tas mums bija jānogaida. Tad uztaisām analīzes. Tas ir jau piecas nedēļas. Tad mēs gaidām rindā. Tas ir vēl viens mēnesis. Tas jau beigās ir trīs mēneši, rupji ņemot. Nu, sekas var būt šausmīgas beigās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes Vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska gan mierina vecākus, uzsverot, ka gaidīšana rindā šajā situācijā neko ļaunu nenodarīšot.

Dace Zavadska
bērnu infektologs

Ja Laima slimība jau agrīnā stadijā norit smagi, tad pacientam būs tāds veselības stāvoklis, ka viņam nebūs citas opcijas, kā griezties slimnīcā. Tātad, tā būs – vai nu neiroinfekcija, vai kāda ļoti reta cita, piemēram, kardioloģiska izpausme. Un ģimenes ārsts nemaz ar to netiks galā. Tas stāvoklis būs smags. Pacients nonāks slimnīcā, un viņam būs nekavējoties sniegta palīdzība.

Visos citos gadījumos infektologa konsultācija nav obligāta, bet, ja to vajag, tā nav steidzama un var gaidīt nedēļu, divas, mēnesi. Bet jūsu minētajā gadījumā, vismaz tik, cik jūs man stāstāt, pēc tās informācijas, tā kā varētu piekrist ģimenes ārstam, ka antibiotikas nebija jānozīmē.

“Es tiešām uzsveru – gan kolēģiem, gan bērnu vecākiem -, ka ļoti svarīgi ir novērtēt klīniskos simptomus, kas atbilst saslimšanai, un laboratoriskās atradnes jeb laboratoriskie izmeklējumi ārstam jau palīdz apstiprināt šo diagnozi,” saka Brenča.

Renārs atklāj, ka meitas veselības stāvoklis pašreiz ir stabils. Un neatliek nekas cits, kā sēdēt un gaidīt, kad pienāks viņu kārta rindā pie ārstniecības speciālista, lai pilnībā kliedētu šaubas par Laimas slimību.

Jāpiebilst, ka ērces mājo ne tikai mežā. Arī piemājas pagalmā mums var piesūkties šis parazīts. Ja tomēr dodaties uz mežu, tad ieteicams vilkt gaišas drēbes, maksimāli nosedzot miesu. Savukārt mājās ik pa laikam jāpārbauda ķermenis, vai gadījumā nav izveidojies ādas apsārtums, kas lielāks par pieciem centimetriem un ar lielāku vai mazāku baltu vidiņu jeb, kā ārsti to dēvē, – buļļaci.

Ārsti arī iesaka vakcinēties pret ērču encefalītu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm