“Sieva no sāpēm ģība, bet ārsts atteicās saukt ātro palīdzību!” Ziņo par iespējamiem pārkāpumiem Madonas slimnīcā

Ātrā palīdzība nogādā sievieti Madonas slimnīcā pēc sūdzībām par spēcīgām sāpēm pakrūtē. Ārstniecības iestādē pacientei veic izmeklējumus, kuru rezultāti vēsta par operācijas nepieciešamību. Sievietes dzīvesbiedrs ir sašutis par Madonas slimnīcas ārsta attieksmi, kurš, kā stāsta pacientes tuvinieks, esot licis operējamo sievieti nogādāt slimnīcā Rīgā pašu spēkiem.

2018. gada 5. februārī 20:01

Ingus ar dzīvesbiedri dzīvo Madonas novadā. Kādu dienu sieviete izjutusi ļoti spēcīgas sāpes pakrūtē, pēc kā ar ātro palīdzību nogādāta Madonas slimnīcā. Tur Ķirurģijas nodaļas vadītāja – ārsta Ivara Pudāna – vadībā veikti izmeklējumi, kuros atklājies, ka sāpes izraisa žultsakmeņi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sāpes bijušas tik spēcīgas, ka paciente slimnīcā pat ģībusi. Slimnīcas personāls nolēmis, ka pacienti jāoperē.

“Gribēja operēt 24. janvārī. Bet 24. [Ķirurģijas nodaļas vadītāja Ivara] Pudāna paša nebija. Operēšana nenotiek. Pateica, ka jāved uz Rīgu. Sieva man piezvanīja un pateica, ka ārstējošā ārsta nav, viņš aizbraucis uz konferenci.

Viņa vietā bija dežūrārsts Igors Aleksandrovs. Viņš teica, ka nākamajā dienā pulksten 10 jānogādā sieva Rīgā, Gaiļezerā. Vieta esot aizrunāta. Pulksten 8.00 no rīta var braukt pakaļ sievai,” stāsta pacientes vīrs Ingus.

Madonas slimnīcas pārstāve neizpratnē: strīdam nebija jābūt

Viņu nepatīkami pārsteigusi saruna ar dežūrārstu Igoru Aleksandrovu, kurš esot teicis, lai tuvinieks pats domā, kā nogādāt sievieti Rīgā.

“Es viņam teicu, ka pa divām stundām no Madonas operējamu cilvēku vest būtu bīstami! Ja kaut kas notiktu pa ceļam? Turklāt ir ziema, laikapstākļi arī ne tie labākie. Nemaz nemēģināju skaidrot viņam [ārstam], ka pastāv ceļu satiksmes noteikumi. Kā lai es vedu sievu pats?

Turklāt iepriekšējā dienā slimnīcā viņa noģība. Es prasīju: kā viņš [ārsts] iedomājas, ka šādā stāvoklī es viņu kaut kur pats vedīšu? Viņš [ārsts] teica, ka runāju muļķības, ka viņu var vest. Tad es teicu, ka varbūt labāk vest ar ātro palīdzību. Viņš atbildēja, ka tas nebūs tik ātri. Bet kā viņš iedomājas – es ar privāto auto varu ātrāk aizvest nekā ātrā palīdzība?” sašutis ir Ingus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez Tabu” komanda Madonas slimnīcā sastop ārstniecības iestādes valdes locekli Astrīdu Svilāni, kura stāsta, ka šādam strīdam nevajadzēja rasties, pauž, ka šādā situācijā, “kad žultsakmens ir iesprūdis, kārtība ir tāda, ka sauc ātro palīdzību, saskaņo vietu un ved tur, kur to [operāciju] var veikt, jo paši mēs šādas kaites neoperējam.

Līdz ar to tas nav mūsu pakalpojums. Izsaukt “ātros” mēs varam vienkārši. Nedrīkst saukt “ātros” un prasīt vest uz kaut kurieni, ja mēs paši varam izoperēt. Tad tas būtu maksas pakalpojums. Bet šādā gadījumā, ja mēs operāciju neveicam, tad pat nav, kur aizķerties.”

Arī Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders stāsta, ka pat Ministru kabineta noteikumos pausts, ka pacients ir pārvedams uz augstāka līmeņa ārstniecības iestādi manipulāciju veikšanai, ja slimnīca, kurā pacients nogādāts, šādu pakalpojumu nesniedz, šādā situācijā nevar būt runa par nelietderīgu resursu tērēšanu.

Madonas slimnīcas vadības pārstāve Astrīda Svilāne neņemas komentēt, vai kolēģis-dežūrējošais ārsts devis rīkojumu pacientes tuviniekiem pašiem gādāt par sievietes pārvešanu uz Rīgu. Taujāta, vai nebūtu jāveic pārrunas ar ārstu, A. Svilāne teic, ka “slimnīca nav izmeklējošā iestāde”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pacientes tuvinieks Ingus saka, ka viņu esot mulsinājusi ārsta saskarsmes kultūra.

“Viņš runāja ar mani apmēram tā, ka iepriekšējā dienā būtu izdzerta kaste šņabja. Viņš teica, ka nav nekādu problēmu pašam ņemt automašīnu un vest uz Rīgu. Kad es teicu, ka nevedīšu pats, viņš mani uzrunāja uz “tu”. Es viņam teicu, ka cilvēkam ar augstāko izglītību būtu jāsaprot, ka ar ātro palīdzību nogādāt būtu ātrāk un drošāk,” stāsta Ingus.

Madonas slimnīcas pārstāve pieļauj, ka ārsta un pacientes, viņas tuvinieku komunikācija neesot bijusi no veiksmīgākajām. Tāpat stāsta, ārsts Igors Aleksandrs “tā varētu runāt; viņš ir tāds “savējais.”

Ārsta versija

Madonas slimnīcas ārsts Igors Aleksandrovs pirms dažiem gadiem notiesāts lietā par balsu pirkšanu par labu deputātam Dzintaram Zaķim 12. Saeimas vēlēšanās, sodīts ar 13 minimālajām mēnešalgām. Dienā, kad Madonas slimnīcā viesojas Bez Tabu, ārsts nav sastopams, tomēr telefoniski viņš stāsta, ka neesot uzstājis uz pacientes pārvešanu pašu spēkiem.

Igors Aleksandrovs
Madonas slimnīcas ārsts

Visādi cilvēki dažādi uztver dažādas situācijas. Dažādi reaģē. Kā variantu piedāvāju. Ja ir iespēja.

Es viņai [pacientei] teicu, ka, ja iespējas nav, organizēsim savu [transportu]. Tika piedāvāts variants tā vai šitā. Prasīju: ir iespēja vai nav?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pacientes dzīvesbiedrs Ingus pēc sarunas ar ārstu vērsies vietējā Madonas puses laikraksta “Stars” redakcijā, kur uzzinājis Madonas slimnīcas valdes priekšsēža numuru. Ingus sakās, ka nebūtu ķēries pie tik radikāla risinājuma, ja reiz ārsts patiesi būtu piedāvājis dažādus variantus, ārsts esot kategoriski iebildis pret ātrās palīdzības piesaisti.

Ingus teic, ka ārsta I. Aleksandrova teiktais “Bez Tabu” neatbilst patiesībai, jo esot saņēmis nepārprotamu norādi, ka operējamā sieviete jānogādā Rīgā pašu spēkiem.

“Kad piezvanīju slimnīcas priekšniekam un izstāstīju šo visi, viņš uzreiz visu saprata, teic, ka tāda patvaļa nenotiks – pašam nekur nebūs sieva jāved. Teica, lai nekreņķējos,” turpina Ingus.

Pēc sarunas ar slimnīcas priekšstāvi sieva nogādāta slimnīcā Rīgā ar ātro palīdzību. Tur veikta operācija.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm