tv3.lv

“Teica, ka ir smags gadījums, bet viņi neārstēs!” Stradiņa slimnīcā nespēj palīdzēt tīnei ar mokošām zobu sāpēm

2019. gada 27. septembrī 13:53

Bērns skolā regulāri apmeklē zobārstu, taču ārste nolemj pamest darbu. Vecāki meklē citu speciālistu. Rindas ir garas, bet izdodas pierakstīties uz vizīti maijā. Kad pienāk laiks, jaunā ārste saslimst, vizīti pārceļ uz septembri. Un tieši pa vidu tam rodas krīzes situācija.

Divpadsmit gadus vecai meitenei naktī pēkšņi sākas asas zobu sāpes. Bērna vecāki uzreiz nolemj braukt uz Stomatoloģijas institūtu Rīgā, cerot tur saņemt nepieciešamo palīdzību. Atklājas, ka notikusi pārcelšanās un neatliekamo palīdzību nu var saņemt tikai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS).

“Dežurante mums teica, ka zobārstniecības viņiem nav, šādus pakalpojumus viņi nesniedz. Piedāvāja vērsties maksas pakalpojumā vai vērsties Bērnu slimnīcā,” atklāj meitenes māte Renāte.

Ārsti Vienības gatvē ir izbrīnīti par Stradiņa slimnīcas norādi, jo Bērnu klīniskā universitātes slimnīca jau krietnu laiku nesniedz palīdzību stomatoloģijas jautājumos. Tobrīd dežurējošais ārsts iedod Stradiņa slimnīcas teritorijas plānu un improvizētu nosūtījumu atpakaļ uz Pilsoņu ielu.

“Sākām nervozēt, jo bērnam tās sāpes tomēr nerimās. Mēs jau nezinām, kādas zāles dot, jo visu laiku tādas problēmas pārsvarā mums nav bijušas – profilaktiski visu iepriekš ārstēja. Beidzot mēs izsaucām to galveno ārstu, kas laikam bija Uzņemšanas nodaļā, un, piekrītot pieņemt, mūs apskatīja žokļa un sejas ķirurgs. Viņa paskatījās un slēdzienā uzrakstīja, ka jākonsultējas ar zobārstu, ka viņiem naktī nav pieejams rentgens, lai varētu uztaisīt kaut ko, izrakstīja zāles un palaida mājās,” uzskaita sašutusī māmiņa.

No rīta meitas vaigs jau krietni uzpampst, situācija kļūst vēl nopietnāka. Ģimene atkal brauc uz Stradiņa slimnīcu, taču atkal nesaņem tik nepieciešamo palīdzību. Vecāki pastāv uz savu, un sarunas ar ārstiem pāriet augstākos toņos. Ierodas pat apsardze un policija. Par laimi, emocijas pakāpeniski noplok.

“Izmeklēja un pateica, ka tur ir ļoti smags gadījums, ka viņi neārstēs, ka to var darīt tikai bērnu zobārsts, ka viņi atsakās, jo viņa nav bērnu zobārste, bet ir pieaugušo zobārste. Līdz ar to mums pakalpojumu atteica veikt un ieteica, ka ir jāiet darba dienā – no plkst. 6.00 līdz 7.00 jābrauc uz Stomatoloģijas institūtu, lai varētu aizņemt vietu rindā. Un pirmos desmit pieņem bez pieraksta, lai varētu saņemt neatliekamo palīdzību, savukārt tie, kas nepaspēja, var mēģināt nākamajā dienā vai maksas pakalpojumu lūgt,” turpina Renāte.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Turpinot dot pretsāpju līdzekļus, ar lieliem pārdzīvojumiem sagaidīts pirmdienas rīts. Ģimenei Stomatoloģijas institūtā dzīvajā rindā paveicas nokļūt pirmo desmit pacientu vidū. Zobārsts konstatē smagu gadījumu un izrauj kaula zobu. Vecāki vēl joprojām ir pārsteigti par absurdo palīdzības sniegšanu šādos akūtos gadījumos, turklāt situācijā, kad valsts apmaksā lielu daļu zobārstniecības pakalpojumu bērniem. Neizpratni rada arī piedzīvotā ārstu izvairīšanās no nepilngadīgās pacientes.

“Principā atšķirības starp pieaugušo un bērnu ārstēšanu kopumā nav, tas ir atkarīgs no konkrētās diagnozes, vai tur ir vajadzīga speciālista palīdzība un ārsts, kas ir kompetentāks kaut kādās lietās. Bet uz to, kas attiecas uz neatliekamo palīdzību, tad šajā gadījumā atšķirību nav,” skaidro Stomatoloģijas institūta zobārste Egita Benefelde.

Stomatoloģijas klīnikas speciāliste gan norāda, ka 12 gadus veco meiteni Stradiņa slimnīcā, visticamāk, pat neizmeklēja zobārsts, tāpēc arī pretsāpju līdzekļu izrakstīšana tobrīd kļūst par vienīgo variantu.

“Ja tas ir tiešām kaut kāds abscess iekaisums, kur ir jau nepieciešama ķirurģiska palīdzība, piemēram, incīzija, tas ir tāds grieziens smaganā, kas atbrīvo no strutām, tad to mēs sniedzam uzreiz, tad to var uzreiz saņemt. Ja pacientam nav nepieciešama incīzija, tad nekāda zobu raušana, ekstrakcijas vai labošana šeit nenotiek,” uzsver PSKUS virsārste, mutes, sejas un žokļa ķirurģe Ieva Bāgante.

Lai arī lielai daļai mutes, sejas un žokļa ķirurgiem ir arī zobārsta sertifikāts, Stradiņa slimnīcā zobārsta pakalpojumus akūtos gadījumos ārpus slimnīcas zobārsta darba laika nemaz nesniedz. Pirmkārt, neesot nepieciešamā aprīkojuma, otrkārt, mutes ķirurgi ar zobu labošanu gluži vienkārši nenodarbojoties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Personāla trūkuma dēļ nakts stundās zobu rentgens nav pieejams. Un, tā kā es minēju, ka zobu sāpes nav tādas sāpes…, tās gan ir ļoti sāpīgas, protams, bet viņas nav tādas, kuras nevarētu gaidīt līdz rītam, līdz darbadienai, tad arī zobu rentgena te nav. Ja nav rentgena, tad nekādas zobu raušanas bez rentgena arī nevar taisīt,” turpina daktere Bāgante.

Nacionālais veselības dienests (NVD) akcentē, ka šādos gadījumos svarīgākais ir vecākiem saglabāt mieru. Var zvanīt ģimenes ārstam vai savam pediatram, vai arī savam zobārstam un saņemt konsultāciju, kā rīkoties.

“Bet vienkārši šī akūtā situācija, kad sāp zobs, jā, ja gribas risināt sestdienas naktī šo jautājumu un gribas pēc iespējas ātrāk salabot, tad, visticamāk, tas būs maksas pakalpojums, jo valsts apmaksātos pakalpojumus zobārstniecības pakalpojumu sniedzēji nodrošina plānveidā un savā darba laikā. To, kāds ir iestādes darba laiks, kā ārsts strādā, viņš var noteikt no plkst. 8.00 līdz 17.00. Ārstam ir tiesības strādāt arī pēc plkst. 17.00, bet par maksu,” norāda NVD pārstāve Sintija Gulbe.

Dienesta pārstāve arī apliecina, ka uz plānveida pierakstiem ir lielas rindas, reizēm jāgaida pat vairāk nekā mēnesis. Noskaidrot, kuras iestādes sniedz valsts apmaksātus zobārsta pakalpojumus, var internetā rindapiearsta.lv.

Jāpiebilst, ka Stradiņa slimnīca vērsusies policijā pret meitas tēvu par to, ka viņš ierakstījis slimnīcā notiekošo. Arī “Bez Tabu” noklausījās šos ierakstus, taču tēvs lūdz pagaidām tos vēl nepublicēt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kas attiecas uz bērnu zobu veselību, Stomatoloģijas institūts uzstāj, lai “Bez Tabu” nodod vēsti vecākiem – zobi ne tikai regulāri jātīra, bet arī jāapmeklē zobārsts: vismaz divas reizes gadā un vismaz reizi gadā jādodas arī pie higiēnista. Un tad lielām problēmām nevajadzētu būt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm