Tiem nevajadzēja būt 44 bērniem! Kāpēc tika noklusēts, ka salmoneloze bērnudārzos plosās kopš janvāra sākuma?

Leldes divgadīgā meitiņa sasirgusi ar salmonelozi. Uzskata, no infekcijas slimības varēja izvairīties, ja vien uzņēmumus, kas bērnudārzā sniedz ēdināšanas pakalpojumus, būtu bijis godprātīgāks.

2018. gada 5. februārī 19:31

Slimību konstatējusi nejauši. Uzzinot, ka citā bērnudārzā, kuram ir tas pats ēdienu piegādātājs, ir salmonelozes uzliesmojums, veica analīzes. Izrādījās, ka Leldes meitiņa ir saslimusi, vien paveicies, ka salmoneloze bijusi vieglā formā un nebija jālieto antibiotikas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Svetlana stāsta, ka arī viņas bērna  pirmsskolas izglītības iestādē jau astoņi bērni sasirguši ar salmonelozi. Svetlana vēl gaida, kādi būs analīžu rezultāti viņas meitiņai.

Piegādātājs SIA “Kindercatering”, iespējams, bijis tas, kurš izraisījis salmonelozes uzliesmojumu. Uzņēmums apkalpo 12 Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes, kurās konstatēta saslimstība ar salmonelozi. Kopā uzņēmums apkalpo 18 bērnudārzus.

Pārtikas un veterinārais dienests veicis pārbaudi uzņēmumā, kas tiek turēts aizdomās. Uzņēmuma darba telpās salmonellu klātbūtne pašlaik neesot konstatēta, arī darbinieki esot veseli, bet kāda bijusi situācija ēdināšanas uzņēmumā pirms mēneša, kad salmoneloze dārziņos sākusies, to tagad esot grūti pateikt.

Dienests ir nolēmis uz laiku apturēt uzņēmuma darbu, bet ļāvis atrast citas telpas, kur PVD uzraudzībā uzņēmums turpina darbību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

SIA “Kindercatering” pārstāvis taisnojas:

Nepatīkama situācija. Esam ļoti satraukušies. Mums ir visas pārbaudes pastiprinātas. Mēģinām tagad atrast, kur, kas un kā varēja būt pie vainas.

Aizdomās turamais uzņēmums SIA “Kindercatering” bijis pie vainas salmonelozes uzliesmojumā 2016. gadā. Toreiz pēc Slimību profilakses un kontroles centrs informācijas saņemšanas PVD veica pārbaudi uzņēmumā. Konstatēja rupjus higiēnas prasību pārkāpumus, kā arī produktus ar beigušos derīguma termiņu.

Par to SIA “Kindercatering” ticis administratīvi sodīts ar 900 eiro lielu nauda sodu. Tika ierosināts arī kriminālprocess, kas joprojām turpinoties.

Salmonelozi izraisa baktēriju grupa — salmonellas. Salmonellas intensīvi vairojas arī daudzos pārtikas produktos. Visbiežāk tās ir dzīvnieku izcelsmes produktos: olās, gaļā, piena produktos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Slimnieki parasti izveseļojas pēc 5-7 dienām. Dažreiz organismam ir nepieciešami vairāki mēneši, lai pilnībā atjaunotu zarnu trakta normālu darbību.

Inficēšanās notiek, lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātus dzīvnieku valsts produktus (gaļu, olas, pienu un piena produktus, zivis, garneles u.c.) vai ar ēdienu, kas pagatavots no šiem termiski neapstrādātajiem produktiem.

Inficēties var, lietojot uzturā tādus ēdienus, kas pagatavoti apstākļos, kur netiek ievērotas sanitārās normas. Salmonellu pārnešana var notikt no jēliem uz gataviem pārtikas produktiem ar rokām, virtuves priekšmetiem un virsmām, kukaiņiem un grauzējiem, kā arī šo produktu tieša saskare, nepareizi tos glabājot.

Salmonella var skart, nonākot tiešā vai netiesā saskarē ar inficētiem cilvēkiem (slimniekiem vai baktēriju nēsātājiem). Ja ēdienu gatavo vai transportē kāds inficēts darbinieks. Salmoneloze izplatās arī ar rotaļlietām bērnu spēļu laikā bērnudārzos.

Bērniem, kuru bērnudārzos bija saslimšanas gadījumi ar salmonelozi, bet kuriem nav izteiktu pazīmju! Slimību profilakses un kontroles centrs tik un tā iesaka veikt analīzes, lai pārliecinātos, ka organismā nav salmonellas baktērijas klātbūtnes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm