Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
“Traumas pielīdzināmas militāriem ievainojumiem.” Uguņošana un salūts gadumijā nav rotaļa
Gadumija tepat aiz stūra. Un to bieži vien sagaida ar krāšņiem uguņošanas šoviem. 2021. gads gan sāksies krietni citādāk.

Iespaidīgais uguņošanas šovs Sidnejā šoreiz būšot krietni pieticīgāks, skatītājus aicinot to vērot mājās – televizorā. Londonā grandiozais salūts varētu pat nenotikt. Tikmēr Ņujorkā atcelta vairāk nekā 100 gadus senā tradīcija jeb Jaungada bumbas krišana.
Arī citviet pasaulē ieviesti gadumijas sagaidīšanas ierobežojumi. Un Latvija nav izņēmums – šogad pašvaldību rīkoto salūtu nebūs. Tieši tāpēc sagaidāms, ka salūtu savā sētā šaut vēlēsies vēl lielāks skaits iedzīvotāju.
Pērn Rīgā un citās pilsētās rīkoto uguns priekšnesumu veidotāju pārstāvis aicina cilvēkus būt ļoti prātīgiem un uzmanīgiem.
Mēs kā profesionāļi, kad lietojam [pirotehniku], mums ir zināms gan ražotājs, gan kā to ražo. Mēs paši tur braucam un skatāmies, lai visas tās drošības normas tiek ievērotas. Bet uz plaša patēriņa pirotehniku tās normas nedarbojas. Katrs grib nopelnīt, pēc iespējas mazāk izdodot kaut kādus finanšu līdzekļus. Līdz ar to kvalitāte ir ļoti zema. Tāpēc ir jāuzmanās.
Vēl pirms valstī noteiktajiem ierobežojumiem “Bez Tabu” ielūkojās vienā no specializētajiem veikaliem, lai pārliecinātos, kā notiek tirgošanās ar pirotehniku. Pārdevēja uzsver, ka katram pircējam tiekot izstāstīts, kas jāņem vērā, izmantojot pirotehniku.
“Kādi attālumi ir jāievēro. Jāskatās, lai uguņošana nenotiek tuvu elektrolīnijām, lai koku zari neiet pāri [salūta šāviņa trajektorijai]. Jābūt līdzenai virsmai. Jāstāv drošā attālumā, lai var skatīties. Kā lietot, kā aizdedzināt, ka nedrīkst liekties pāri [salūta kastei], ir jāaizdedzina no sāna,” norāda “piro.lv” pārdevēja Madara.
Vidēji viena mājsaimniecība gadumijas sagaidīšanas laikā pirotehnikai atvēl aptuveni 50 eiro. Un drošība jāievēro neatkarīgi no salūta cenas vai lieluma.
Un ir arī maģiskais teikums, ka aizliegts lietot [salūtu] alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.
Tieši pārgalvības un neuzmanīgas rīcības dēļ notiek dažnedažādas nelaimes. Un tad gadumijā nākas meklēt mediķu palīdzību. Un Latvijā piedzīvoti pat traģiski negadījumi.
Tās traumas, ar kādām nonāk pie mums, ir ārkārtīgi smagas. Faktiski uz turpmāko dzīvi kropļojošas traumas, kas ir pielīdzināmas militāriem ievainojumiem.
Pats drošākais variants, lai izvairītos no traumām, – gluži vienkārši atteikties no salūta šaušanas. Internetā gan atrodami neskaitāmi video, kad tieši citu neizdarības dēļ cieš apkārtēji iedzīvotāji, arī bērni.
Ļoti nepatīkamas traumas ir brīžos, kad, neuzmanīgi rīkojoties ar šīm te mazajām petardēm vai lielākām, tās apgāžas. Un tad tās pārvietojas horizontāli, kur pieaugušiem cilvēkiem ir kājas. Bet parasti tur skatītājos patrāpās arī bērni. Un tad tai līmenī ir gan bērna galva, gan krūtis… Līdz ar to šajās traumās bērni ir ar vislielāko risku smagiem bojājumiem, jo viņiem dzīvībai svarīgie orgāni atrodas tur, kur petardes lido.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis Dzintars Lagzdiņš uzsver, ka neveiksmīgas uguņošanas dēļ pirotehnikas šāviņš var trāpīt arī zem automašīnām, nama balkonā vai ēkas logā, tādējādi izraisot ugunsgrēku.
Ja salūta baterija nenostrādā, kā paredzēts, nekādā gadījumā nedrīkst tai tuvoties vismaz vairākas stundas. Un brīžos, kad dodaties vērot salūtu, neaizmirstiet nopūst eglītē aizdegtās svecītes.
VUGD arī aicina cilvēkus padomāt par mājdzīvniekiem, it sevišķi suņiem, kas uguņošanas laikā mēdz kļūt neadekvāti, bieži arī aizmūkot no saimniekiem.
Uzzini vēl: Uguņošana Vecgada vakarā? Policija sola stingru kontroli daudzdzīvokļu namu pagalmos.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!