“Uz ielas esmu jau 24 gadus! Ēdu reizi dienā.” Rīgas bezpajumtnieki cer uz siltu ziemu

Ziema daudziem šķiet ne visai patīkams gadalaiks – aukstums, slapjdraņķis, arī gada aukstajiem mēnešiem raksturīgās kaites un vēl apkures pieslēgšana. Tomēr “Bez Tabu” skatītājam Edgaram cits jautājums, kā šo periodu pārcieš bezpajumtnieki.

Gaidot trolejbusu Gogoļa ielas pieturā pie Centrālās stacijas, pie manis pienāca klāt noskrandis un netīrs vīrietis, atvainojos, bomzis. Prasīja naudu. Iedevu 20 centus, vairāk nebija monētu. Dievs ar to, bet te jautājums, kā tie bezpajumtnieki, klaidoņi un diedelnieki vispār izdzīvo un pārdzīvo ziemu? Vai Rīgā ir kaut kādas patversmes, kur iet, ja nu pavisam liels sals?

“Man par Sarkano Krustu [patversmi Rīgā] jāmaksā trīs eiro. Ja policija atved, tad maksāt nav nepieciešams,” saka Centrālās stacijas tunelī sastaptais Vladislavs, kurš sarunas brīdī ubagoja un atklāja, ka uz ielas dzīvojot jau 24 gadus. Vladislavs gan neesot diži apmierināts ar galvaspilsētas patversmēm. Tajās mēdz būt utis, par atsevišķiem pakalpojumiem ir jāmaksā. Citviet ēdināšanu nodrošinot vien reizi dienā.

Galvaspilsētā ir septiņas patversmes ar pārnakšņošanas iespējām, kā arī dienas centrs un divas īslaicīgās uzturēšanās mītnes. “Bez Tabu” devās apsekot vienu no divām Rīgas patversmēm, kas paredzētas tikai un vienīgi sievietēm.

Santa Ubarste
Rīgas patversmes sieviešu nodaļas vadītāja, sociālā darbiniece

Mēs sniedzam pajumti, dušu, nodrošinām nakšņošanu un ēdināšanu. Sniedzam arī sociālā darbinieka konsultācijas.

Nereti cilvēki bez pajumtes ziemā labāk riskē ar savu veselību un dzīvību, nekā dodas meklēt siltumu un gultasvietu patversmēs.

“Cilvēki nenāk. Viņi domā, ka mums ir utis, ka visi dzer un ir netīrs. Es vairāk sliecos domāt, ka tie cilvēki, kuri ilgstoši dzīvo uz ielas, tā ir viņu savdabīga brīvība. Viņi negrib, lai šo brīvību ierobežo mūsu noteikumi. Svarīgi ir nelietot alkoholu, laikus ierasties, iet ārā, ja viņam nav atļauts uzturēties patversmē,” turpina Ubarste.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vidēji dienā patversmēs Rīgā palīdzība tiek sniegta gandrīz 700 personām, tā liecina Rīgas domes Labklājības departamenta dati.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm