tv3.lv

“Vai brilles palīdz pret inficēšanos ar Covid‑19?” Kas jāzina, ja vēlamies no vīrusiem pasargāt arī acu gļotādu

2020. gada 27. martā 18:46

Klasiskās jeb optiskās brilles galvenokārt izmanto cilvēki, kuriem ir nelielas vai visai nopietnas problēmas ar redzi. Savukārt saulesbrilles pavasarī un vasarā kļūst par iecienītu stila elementu un aksesuāru. Bet – vai brilles aizsargā mūsu acis no dažādu baciļu un vīrusu nokļūšanas organismā?

Aija

Sejas aizargmaskas nosedz muti un degunu. Bet, ja gribam būt reāli pasargāti, tad ir vajadzīgas arī brilles. Acis taču arī ir riska zonā? Vai parastās brilles un saulesbrilles pasargā mūs no inficēšanās ar Covid-19?

Optometriste Kristīne Detkova norāda, ka zinātniski nav pierādīts, ka brilles pasargā. “Vienlaikus acs gļotāda ir viens no ceļiem, kā vīruss var iekļūt organismā, – gan deguna, gan acu, gan mutes gļotāda… Barjera ir barjera. Un, ja tā ir tuvu acīm, tad tā savu funkciju pilda.”

Kristīne Detkova
optometriste

Es lasīju pētījumu, un viena no domām, kāpēc gados vecāki cilvēki vairāk ir pakļauti koronavīrusa riskam un smagāk slimo, inficējas, ir brilles. Seniori brilles uzliek, noņem daudzus desmitus reižu dienā. [..] Ja brilles ir netīras, tas ir ļoti labs infekcijas avots, ļoti veiksmīgs vīrusam.

Ja sterilās mutes un deguna aizsargmaskas vizuāli ir ļoti vienkāršas, tad briļļu veidiem robežu nav – šāds aizsarglīdzeklis var būt gan praktisks, gan atbilstošs jaunākajām modes tendencēm. Modē atgriežas arī futūristiskā stila brilles, kas savulaik populāras bija 90. gados. Neatkarīgi no briļļu veida optikas salona ”Vizionette” pārstāve Marta Siliniece uzskata, ka brilles patiešām var būt kā praktisks aizsarglīdzeklis.

Marta Siliniece
optikas salona ”Vizionette” pārstāve

Uz sejas mums ir septiņi caurumi atvērti. Pieci no tiem ir kaut kur saskarē ar gļotādu. Ne velti valkā šīs te maskas uz sejas, jo tad sanāk, ka 60% no šiem te caurumiem ir aizsedzami. Tad 40% paliek acis. Un, ja mēs varam tās mazliet piesegt, tad – kāpēc ne. Pasargāt sevi nekad nav slikti.

Covid-19 pandēmijas laikā svarīgi dezinficēt ne tikai ikdienā izmantotās ierīces un virsmas, bet arī brilles. Ar ierastajiem dezinfekcijas līdzekļiem gan nebūšot līdzēts, jo neatbilstošs ķīmiskais sastāvs varot sabojāt brilles.

Daži ieteikumi, lai pasargātu acu gļotādu no vīrusu iekļūšanas:

  • brillēm ir jābūt pēc iespējas tuvāk sejai, labi jāpieguļ degunam;
  • brilles un arī acis pēc iespējas mazāk jāaiztiek ar rokām;
  • brilles regulāri jātīra, jādezinficē, izmantojot atbilstošus šķīdumus un salvetes;
  • briļļu tīrīšanai var izmantot arī ziepes un ūdeni;
  • brillēm regulāri [aptuveni ik pēc 3 mēnešiem] jānomaina “deguna” detaļas no silikona.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm