Valsts taupa līdzekļus, raujot bērniem zobus bez narkozes! Vai tiešām?

Kādas stomatoloģijas institūta apmeklētājas “Facebook ” ieraksts šonedēļ guvis plašu rezonansi, jo vēsta, ka Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta apmeklējuma laikā bija dzirdami bērnu kliedzieni. Ārsts atbildējis, ka bērniem zobu raušana ar narkozes lietošanu notiek līdz pulksten 14.00, bet pēc tam narkoze netiek piedāvāta, jo tam nepietiek līdzekļu.

Bez Tabu skaidro, vai tas ir pārpratums, vai tiešām bērnu zobārstniecībai trūkst naudas.
Ziņa, ka bērniem zobus rauj bez narkozes, jo tās pietiek tikai līdz diviem dienā, aplidojusi visu Latviju, ļaujot vaļu fantāzijai un spekulācijām, ka valsts taupa uz bērnu zobu raušanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūtā notikušo sarunu starp ārstu un pacienti sauc par pārpratumu, jo esot sajaukti termini.

Juris Svaža, Stomatoloģijas institūta anesteziologs

Ir sajaukta vietējā anestēzija ar vispārējo anestēziju. Vietējā anestēzija ir vienmēr pieejama un vienmēr tiek lietota. Narkoze, tā ir vispārējā anestēzija un to lieto pēc indikācijām, un tas ir kaut kas cits.

Bērnu zobārste Ilona Viduskalne uzsver, ka notikušais ir pārpratums. Valsts finansējums gan vispārējai, gan vietējai anestēzijai ir pieejams bērniem no 0-18 gadu vecumam. Bet par to, vai izmantot vispārējo anestēziju, lemj ārstu konsīlijs.

Arī Veselības ministrijā noraida aizdomas, ka bērniem vispārējai anestēzijai naudas pietiek līdz pusdienas laikam.

Oskars Šneiders, Veselības ministrijas pārstāvis

Nevar būt situācija, ka pakalpojums varētu tikt nodrošināts daļēji, tas ir līdzīgi, kā pateikt, griezīsim, taisīsim operāciju, bet bez narkozes. Veselo saprātu neviens nav atcēlis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr izrādās, ka vispārējā narkoze un pulksten divi dienā spēlē zināmu lomu bērnu zobārstniecībā.

“Tas patiešām notiek dienas pirmajā pusē, līdz diviem, bet tam ir medicīniski iemesli,” norāda Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Bērnam vispārējā anestēzijā ir jābūt tukšā dūšā. Ja bērns ir ēdis, viņam vispārējo anestēziju veikt nevar, jo tas ir dzīvībai bīstami, kuņģa saturs var nonākt plaušās.

Zobu labošana bērniem vispārējā anestēzijā Latvijā kļuvusi par ikdienu, kas liecina – bērnu zobu veselībai ir tendence kļūt arvien švakākai. Tomēr pilno narkozi nevar dāļāt pa labi, pa kreisi, kā uzsver anesteziologs: “Uz narkozēm tiek tādi bērni, kuriem zobus bez vispārējās anestēzijas salabot nav iespējams, jo bojāto zobu ir daudz un bojājumi ir dziļi.”

Visbiežāk pilnā anestēzija tiek bērniem vecumā līdz trim gadiem.

Bet, runājot par kliedzieniem un raudām, kas skan Stomatoloģijas institūta kabinetos, ārsti uzsver, ka tā ir bērnu zobārstniecības ikdiena.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tas ir pilnīgi normāli, ka bērns raud tad, kad viņam veic anestēziju. Būtu brīnums, ja bērns nereaģētu,” norāda bērnu zobārste Ilona Viduskalne.

Un kārtējo reizi zobārsti atgādina, ka bērnu zobu veselība ir un paliek vecāku atbildība.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm