tv3.lv

“Veci dārzeņi, krusts un pat spainis ar izkārnījumiem!” Bauskas novada Rītausmu iedzīvotāji raizējas par savu kaimiņieni, kura klaiņo apkārt, nespējot par sevi parūpēties!

Bauskas novada Rītausmas ciema iedzīvotāji ziņo “Bez Tabu” par kādu savu kaimiņieni, jo noguruši no viņas izdarībām un uzskata, ka sieviete nespēj pati par sevi parūpēties. “Parādījās pie kāpņu telpas veci dārzeņi, neņēmām vērā, domājām, ka nekas īpašs. Viss pārauga līdz spaiņiem ar izkārnījumiem, jo viņai mājās nav ne ūdens, ne elektrības. Lupatas sāka nest, visādas netīras drēbes likt pie durvīm, atstāt un vienkārši aiziet prom,” tā stāstu par Daci iesāk Viktors.

2019. gada 28. oktobrī 20:25

Dace ir aptuveni piecdesmit gadus veca, esot labi izglītota un agrāk strādājusi cienījamā darbavietā. Ciemā baumo, ka dzīve apgriezusies kājām gaisā pēc šķiršanās no vīra. Tomēr Dacei šobrīd piederot divi dzīvokļi, kuri apvienoti vienā. Mājās gan sieviete esot reti, visbiežāk klīst apkārt un ar nesakarīgām sarunām uzbāžas citiem iedzīvotājiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tad viņa kaut kādu tašu nes, tad viņa kaut kādu spaini ir atradusi, tad aiziet līdz tam galam, tad pēkšņi atrodas te aiz muguras. Labi, ka man ir grābeklis vai dakša rokā, ja viņa tuvosies, jo man ir bail, man ir neomulīgi,” stāsta Sniedze. Daces atradumi un vien viņai saprotamās dāvaniņas ir vērojamas visapkārt Rītausmās, piemēram, bļodas ar dārzeņiem, krusts un akmens, uz kura uzrakstīts: “Mēs tevi vērojam, Dace”.

“Krusts bija pie blakus kāpņu telpas, kur dzīvojam, nolikts, tas ir izvadīšanas krusts, cik es saprotu, tad tas krusts pazuda uz kādu laiku un atkal parādījās, atnesa no Bauskas puses, nezinu, kur viņa to dabūja, bet nolika tepat pie mums,” stāsta Viktors.

No malas varētu izklausīties pēc scenārija Visu svēto dienas vakaram, taču Rītausmu iedzīvotājiem tā ir ikdiena. Dace neesot agresīva, bet ir neomulīgi, zinot, ka nabaga sieviete var uzrasties jebkurā brīdī. Nemaz nerunājot par to, ka viņas dzīves apstākļi tiešā veidā ietekmē arī apkārtējo cilvēku ikdienu.

Viktors
dzīvo Rītausmās divus gadus

Viņa to spaini ar izkārnījumiem izlej ārā un pēc tam pati savas drēbes mazgā, tas viss te mētājas, un viss te stāv. Man aug divi bērni, man pašam nav bail, bet sieva ārā no mājas vairs neiet, vakaros, ja žalūzijas ir vaļā, viņa stāv pie loga, skatās iekšā un viss.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Viņa pilnīgi ir cilvēks garīgi slims, redzams jau, kāpēc viņai nav ārstēšanas, kāpēc viņai nav aprūpes, kāpēc viņa dzīvo atsevišķi? Viņa nav spējīga par sevi parūpēties, viņa ir pilnīgi neprognozējama,” piebilst Sniedze. Rītausmās dzīvo arī Daces māte un iedzīvotāji stāsta, ka Dace ļoti bieži uzturas mātes kāpņu telpā, dzīvoklī nemaz netiek laista.

Kaimiņi norāda, ka sievietes dzīves apstākļi ne tuvu nav pieņemami. Dienā, kad “Bez Tabu” viesojas Rītausmās, neviens Daci neesot redzējis, kas liek domāt, ka sieviete ir savā dzīvoklī. Dace durvis neatver, “Bez Tabu” izdodas ar viņu aprunāties tāpat, taču komunikāciju nevarētu saukt par veiksmīgu. “Es varbūt nepazīstu tos jauniešus, ar kuriem jūs runājāties, es pazīstu citus jauniešus,” skan viens no Daces teikumiem.

Bauskas novada Sociālā dienesta redzeslokā sieviete esot aptuveni mēnesi, pirmais signāls saņemts no kaimiņienes, kura ziņojusi arī pašvaldības policijai. No palīdzības sieviete atsakoties, un, tā kā līdz šim Dace nav izrādījusi agresiju, neesot pamata viņu aizturēt.

Dina Romanovska
Bauskas novada Sociālā dienesta vadītāja

Mēs nevaram nevienu ar varu aizvest uz psihiatrisko slimnīcu vai kaut kādā citā veidā piespiest saņemt kaut kādus pakalpojumus. Esam arī ar viņas mammu runājuši, tā komunikācija nav bijusi tik veiksmīga, lai viņa pateiktu: “Jā, es tagad darīšu visu, lai palīdzētu savai meitai, pierunāšu un motivēšu.” Otra lieta ir tāda, pat ja izdotos sievieti pierunāt aizbraukt uz ārstniecības iestādi, nav jau teikts, ka viņa lietos medikamentus, piemēram.

Tuvākajā nākotnē Bauskas novadā plānots realizēt “DI plānu”, kura ietvaros paredzēts izveidot grupu dzīvokļus, dienas aprūpes centru un specializētās darbnīcas personām ar garīga rakstura traucējumiem, arī Dace varētu būt viens no cilvēkiem, kas pretendētu uz vietu grupu dzīvoklī. Taču tas nenotiks ne rīt, ne parīt, bet pakalpojumiem jābūt ieviestiem līdz 2021. gada nogalei.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tiesībsarga birojā “Bez Tabu” norāda, ka šādās situācijās ļoti būtiska loma ir sociālajam darbam, kas tiek veikts ar cilvēku, jo ievietošana psihiatriskajā slimnīcā bieži esot risinājums vien uz īsu brīdi. Ārstniecības likums nosaka divus gadījums, kad personu var ievietot ārstniecības iestādē pret pašas gribu, vispirms gan jābūt apstiprinājumam, ka cilvēks tiešām ir ar garīga rakstura traucējumiem.

Ruta Siliņa
Tiesībsarga biroja pārstāve

Tad, ja šis cilvēks apdraud savu vai kāda cita cilvēka dzīvību, tas ir viens gadījums. Otrs gadījums ir tad, ja cilvēks par sevi nerūpējas, bet tas nenozīmē, – “man šķiet, ka viņš par sevi nerūpējas”. Latvijas prakse rāda, ka šie gadījumi, kad tiesa piemēro konkrētā panta daļu, ir tad, ja cilvēkam ir bijušas suicidālas tieksmes vai ja cilvēks ar garīga rakstura traucējumiem ilgstoši neēd.

Saprotams, ka iedzīvotāji nejūtas komfortabli, tāpēc Tiesībsarga biroja pārstāve iesaka necensties būt ārstiem, bet rīkoties tā kā jebkurā citā situācijā, ja nebūtu aizdomas par to, ka cilvēkam ir garīga rakstura traucējumi, piemēram, ziņot policijai. Tikmēr Rītausmās saule norietējusi un kaimiņi ziņo, ka Dace atkal dežurē mātes kāpņu telpā un gaida, kad tiks atvērtas durvis.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm