Zēns bērnudārzā Liepājā izrāda dzimumlocekli; māte šokā par audzinātājas rīcību

Raidījumā “Bez Tabu” vēršas kāda māmiņa no Liepājas, kuras dēls vairākus gadus apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi “Kriksītis”. Viss ritējis gludi, līdz piedzīvota neordināra situācija, kas apgriež ģimenes dzīvi kājām gaisā. Vēloties pasargāt zēna nākotni, māte notikušo izklāsta anonīmi.

Pērnā gada oktobra sākumā vecākus uzrunāja grupiņas audzinātāja, norādot, ka puisēns izrādot savus dzimumorgānus, turklāt aicinot arī citus tos aplūkot. Vecāki ar tobrīd piecus gadus veco dēlu mājās pārrunā notikušo, piekodinot, ka publiski izrādīt savu “gailīti” nudien nevajag, kā arī uz labierīcībām jādodas vienatnē.

Mēneša beigās, vēloties uzzināt, kā dēlam aizritējusi diena, audzinātāja vien atbildējusi, ka visu paskaidrošot nākamās dienas rītā. Negaidot nākamo dienu, māmiņa vēršas pie dēla, kurš atklāj vairākas bērnudārzā piedzīvotā detaļas. Dzirdētais šokē liepājnieci.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Puisēns atklāj, ka divas dienas pēc kārtas diendusa pavadīta citā telpā – matracis ar spilveniem ticis ieklāts zem tāfeles. Iemeslu, kālab dēls pat vairākkārt izguldīts atstatus no pārējiem audzēkņiem, vecāki uzzina vien īpaši sasauktā sapulcē.

māmiņa

Nu, jā, teica, ka dēls, esot gultā, licis biksēs rokas un vilcis nost bikses, un it kā arī centies tikt pie cita bērna gultā un rādīt savus dzimumorgānus. Un otrā situācija bija, ka tualetē otra skolotāja bija redzējusi, ka ienāk dēls ar citu bērnu kabīnē, un viņi sēž uz viena tualetes poda. Un dēlam bija erektīvā stāvoklī dzimumloceklis, un viņš veic seksuālās darbības.

Māte gan nav līdz galam pārliecināta par notikušo tieši tādā formātā, kā to izklāsta audzinātāja. Turklāt māti arī pārsteidz, kāpēc neviens neko nav ziņojis un teicis vecākiem jau uzreiz pēc pirmās šādas epizodes, kam sekojusi rīcība ar zēna izguldīšanu citā telpā.

Notikušais radījis zēnam stresu un arī paniku. Māte atklāj, ka pēc brokastīm, pavēstot dēlam, ka jāpošas uz bērnudārzu, viss apēstais uzreiz ticis izvemts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tobrīd bērna guldīšana citā telpā jau neturpinājās. Tā vietā zēns gulēja kopā ar grupas biedriem, taču – starp pārējiem allaž tikusi atstāta tukša gulta. Paralēli tam eskalējas konflikts starp vecākiem un izglītības iestādes vadību. Drīz vien par ģimenes dzīvi interesi izrāda pat tiesībsargājošās institūcijas.

Tomēr arī Valsts policija, izmeklējot iespējamo seksuālo vardarbību ģimenē, neko inkriminējošu nekonstatē. Tieši pēc lēmuma par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, māte nolemj vērsties “Bez Tabu”, jo nevēlas par notikušo klusēt.

Arī mātes juriste ir neizpratnē par pirmsskolas izglītības iestādes rīcību un lūdz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas un Tiesībsarga biroja izvērtējumu. Pirmā iestāde atsaka administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanu, jo neesot ticamu ziņu, par kuru skolotāju māmiņa paudusi neapmierinātību. Tikmēr tiesībsargs ir kritiskāks.

Tiesībsarga birojs

Tiesībsarga ieskatā izglītības iestādes rīcība bērna uzvedības traucējumu gadījumā, noguldot bērnu citā telpā uz grīdas, uz matrača, neatbilst bērna interesēm. Drošus apstākļus diendusas laikā varēja nodrošināt ar bērna tiesības mazāk ierobežojošiem līdzekļiem. Piemēram, novērst bērna uzmanību, lasot bērniem grāmatu, pārrunājot uzvedību ar bērnu bez citu klātbūtnes u.tml.

“Bez Tabu” dodas nepieteiktā vizītē uz bērnudārzu, lai uzzinātu iestādes vadītājas Andas Lankas skaidrojumu, taču direktori sastapt uz vietas neizdodas. Lanka atrodas ilgstošā atvaļinājumā. Tomēr telefonsarunā ar žurnālistu “Kriksīša” vadītāja uzsver, ka nekādus plašākus komentārus nesniegšot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr Liepājas pilsētas Izglītības pārvalde atzīst, ka notikusi komunikācijas kļūda. Savukārt, komentējot pedagogu rīcību attiecībā pret liepājnieces dēlu, pārvalde piebilst, ka bērnudārza iekšējie noteikumi paredzot, ja bērns apdraudot savu vai citu personu drošību, veselību un dzīvību, tad pedagogs drīkstot rīkoties, noguldot bērnu citviet. Acīmredzot ģenitāliju izrādīšana būtiski apdraudējusi pārējo grupiņas bērnu drošību, veselību vai pat dzīvību.

Sniedzot izvērtējumu, tiesībsargs arī mudina pašvaldību un bērnudārza vadību atvainoties vecākiem. Pārvalde uzsver, ka tas esot izdarīts. Tiesa gan, māmiņa un juriste to noraida.

Māmiņa vēl piebilst, ka bērnudārzu maiņa arī nevedās viegli. Pašvaldība sākotnēji apgalvoja, ka brīvu vietu nav. Sakritība vai nē, taču tieši pēc tiesībsarga vēstules pēkšņi atradusies vieta citā izglītības iestādē. Šobrīd zēnam veselība esot uzlabojusies.

Centra “Dardedze” komentārs par notikušo Liepājas “Kriksītī”:

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm