Plastmasas vai dabīgā? Kurš Ziemassvētku eglītes variants klimatam draudzīgāks?

2022. gada 30. novembrī 20:59

Gluži kā latviešu tautas dziesmā “visi koki žēli rauda, priedes, egles neraudāja, tām skujiņas nenobir” — tāpat arī varētu teikt par mūsdienu mākslīgajām eglītēm. Daži no mums tic — svētki nav iedomājami bez īstu eglīšu smaržas, savukārt citi viennozīmīgi dod priekšroku mākslīgo kociņu vienkāršībai. Skaidrs, ka klimata jautājumos pēdējos gados kļūstam arvien apzinīgāki, tāpēc arī rodas jautājums, cik tad ļoti dabai pāri nodara cilvēku vēlme izmantot plastmasas kociņus? To vaicājam dažādiem ekspertiem.

Atgriežoties senatnē, svētku tradīciju pētnieki uzskata, ka pirmās Ziemassvētku eglītes ar sārtiem āboliem un cukura kliņģeriem greznotas 1605. gadā Strasbūrā, kaut gan izplatīts arī mums, latviešiem, glaimojošais stāsts, ka pirmā izrotātā eglīte bijusi uzstādīta tieši Rīgā.

Mākslīgā vai tomēr dabiskā?

Mākslīgo eglīšu pirmsākumi meklējami tikai 19. gadsimta beigās Vācijā un kopš šiem laikiem mainījies tik daudz — eglīšu izmēri, materiāli un izmaksas.  Ja sākotnēji, tās bijušas no koka, izgrebjot piramīdas formā, tad mūsdienās vairums plastmasas eglīšu izgatavotas no polivinilhlorīda (PVC), silikona, plastmasas, kam pamatā galvenokārt izmantota nafta. Ir viegli sākotnēji iedomāties, ka mākslīgā koka atkārtota izmantošana gadu no gada ir ilgtspējīgāka iespēja. Taču mākslīgo koku, kā izrādās, vidēji izmanto sešus gadus – proti, tas ir vidējais laiks, kādā cilvēki mēdz tos turēt – tas nozīmē, ka  “oglekļa izmaksas noteikti ir lielākas” nekā dabīgam kokam.

Šādu plastmasas eglīti dāvinām arī vides un klimata aktīvistam Edgaram Fresham. Edgars, kā jau zaļā dzīvesveida piekritējam raksturīgi — stāsta, ka, protams, tieši zaļā eglīte, viņaprāt, gan ir  draudzīgāka par spīti populārajam mītam par koku izcērtamību. Edgars stāsta, ka izmēģinājis gan svētkus svinēt ar plastmasas eglītēm, gan dabīgām — mežā atrodamām eglītēm, bet tomēr kā vislabāko alternatīvu iesaka eglīti podiņā. Ko par to saka citi eksperti? Edgaram piekrīt arī Līga Urtāne, Latvijas Valsts meži pārstāve. Līga zina stāstīt, ka eglīšu ciršana neesot vis kaitnieciska, jo eglīte savu dzīvi beigs šā vai tā. Sižetā Līga arī stāsta par eglītes dzīves ciklu.

Kāpēc plastmasai nē?

Vidēji ir nepieciešami septiņi gadi, lai pilnībā izaudzētu Ziemassvētku eglīti, liecina Nacionālās Ziemassvētku eglīšu asociācijas dati. Pie tam mežu aizsardzība un koku stādīšana var palīdzēt novērst klimata krīzes vissliktākās sekas, izvadot no atmosfēras planētu sasildošo gāzi. Katrai plastmasas eglītei klāt jābūt etiķetei, kas liecina par izcelsmes valsti, materiālu un to vai tā ir dabai draudzīga, uzsver dekorators Pēteris Mičulis, iesakot labāk izvēlēties, nevis plastmasas vai mežā cirstu eglīti, bet pašam izveidot savu – īpašo eglīti no sūnām, zariem vai asparāgiem.

Pēteris uzskata, ka, lai gan ilgtspējīgāka noteikti būs dzīvā egle, finansiāli izdevīgākas varētu būt plastmasas skaistules. Aplūkojot internetā un veikalos redzamās eglīšu cenas, secinām, ka vidēji metru garš dzīvais kociņš šogad maksā aptuveni 30 eiro, savukārt tāda paša izmēra plastmasas eglīte vidēji par piecpadsmit eiro vairāk!  Ņemot vērā, ka mākslīgais dekors kalpos vismaz desmit gadu, kamēr dzīvo eglīti nāksies nest mājās katru gad’ no jauna, ietaupījums par labu mākslīgajai eglei būs ievērojams!

Ja cirtīsim atbildīgi, tad katrai ģimenei pa 1 eglītei!

Tomēr, izsverot sarežģītos klimata plusus un mīnusus, īstām Ziemassvētku eglītēm ir lielāka priekšrocība. Svarīgi uzsvērt, ka tāpat kā citkārt, arī šogad katrs Latvijas iedzīvotājs Latvijas valsts mežos drīkst nocirst vienu Ziemassvētku eglīti. Taču jāatceras, ka katru gadu decembra beigās, izvērtējot cilvēku atbildīgo vai bezatbildīgo rīcību, tiek lemts, vai zaļā gaisma zaļajai rotai, tiks dota arī pēc gada. Īpaši svarīgi necirst eglītes jaunaudzēs, bet, piemēram, zem elektrolīnijām, grāvjiem, vietās, kurās jānovāc eglīšu apaugums šā vai tā. Tad nu, ja esat pieņēmis lēmumu izvēlēties šos planētai draudzīgus kociņus, tad nu varam vien pajokot, ka cerīgā iespēja iekļūt Ziemassvētku vecīša labo darbu sarakstā jums kļūs par kripatiņu reālāka un, protams, tiks izdarīts dabai labs lēmums.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm