Rīdziniekam neskaidrības rada saņemtais sods par nekustamā īpašuma pārdošanu

Rīdzinieks Ainārs 2020.gada decembrī nolēma pārdot savu 22 gadus apsaimniekoto vasarnīcu Saulkrastos. Veicot darījumu, viņam neskaidrību rada jautājumi par nodokļu maksāšanu un deklarēšanu!

Ainārs
sašutis par saņemto sodu

Tad, kad es šo vasarnīcu pārdevu, es griezos konsultācijā pie VID ar jautājumu, vai man ir jāmaksā kādi nodokļi, kaut kas jādeklarē, kur man atbildēja, ka neesot nekas jādara. Pēc kādiem trim mēnešiem es atkal vērsos ar tādu pašu jautājumu, atbilde sekoja tāda pati.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr cerības izrādījās veltīgas, vīrietim pēc astoņiem mēnešiem kā sniegs uz galvas uzkrīt sods par savlaicīgi neizdarīto maksājumu!

Ainārs
sašutis par saņemto sodu

Tā kā es to neesmu veicis mēneša laikā pēc darījuma, tad man ir sakrājušies soda procenti.

Lai samazinātu soda procentu pieaugumu, Ainārs iesniedz ar nekustamā īpašuma stāvokļa uzlabošanu saistītos izdevumus, diemžēl velti, jo konstatētas neatbilstības.

Ainārs
sašutis par saņemto sodu

Pēc mēneša saņēmu atbildi, kad nekas praktiski netiek akceptēts, jo ir dažādas interpretācijas iespējas. Tā es esmu nonācis ķīlā, jo soda procenti aug. Tagad summa ir sasniegu 357 eiro. Ar katru dienu tā pieaug.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt Valsts ieņēmumu dienestā skaidro, ka darbinieki ir devuši norādes, lai klients izdarītu visu nepieciešamo. Valsts ieņēmumu dienesta nostāju apliecina arī klientu apkalpošanas centrā saglabātie sarunu ieraksti ar konkrēto klientu.

Ilze Borance
Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes direktora vietniece

No sarunām ir dzirdams, kad nodokļu maksātājs pasaka “paldies”, “tagad man ir skaidrs, kas ir jādara.” Protams, pēc vairākām konsultācijām, kur bija pateikts, kad bija jāiesniedz deklarācija un jāmaksā nodoklis, nodokļu maksātājs to nebija izdarījis, tāpēc šī gada maijā tika aprēķināts ienākuma nodoklis par vasarnīcas pārdošanu. Likumdevējs ir noteicis, ka kapitāla pieauguma nodoklis ir 20 %, kas jāmaksā no starpības. Tas nozīmē īpašuma pārdošanas vērtība mīnus iegādes vērtība. Kapitāla ienākuma nodoklis nevarētu teikt, ka ir sarežģīts, bet ir jāievēro daudz nosacījumu.

Telefonsaruna ar konsultantu
Ainārs

Es kaut kad ziemā pārdevu vasarnīcu. Kur es varu redzēt, vai ir jāmaksā kādi nodokļi vai nē?

Valsts ieņēmumu dienesta konsultante

Tur ir jāskatās, vai īpašums apliekas ar nodokli vai nē. Tas Jums ir vienīgais īpašums? Bijāt tur deklarējies?

Ainārs

Nē, nav vienīgais īpašums. Es pārdevu un tad man palikās viens īpašums. Vasarnīcā nebiju deklarējies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts ieņēmumu dienesta konsultante

Tātad Jums īpašums ir ar nodokli apliekams. Tad Jums ir jāskatās summa, par cik pārdevāt. Ja pirkāt vasarnīcu, tad jāskatās pārdošanas summa mīnus iegādes vērtība. Ja kaut ko ieguldījāt vasarnīcā, tad jāskatās, vai ir čeki, ko pielikt pie izdevumiem.

Ainārs

Nē, čeki man nav saglabājušies par izdevumiem.

Valsts ieņēmumu dienesta konsultante

Ir jāsaprot, kurā mirklī pārdevāt, tad jums jāsniedz kapitāla pieauguma deklarācija. Ja apliekamais ienākums ir lielāks nekā tūkstotis, tad jāiesniedz kapitāla ienākuma deklarācijas ziņojums un jānomaksā attiecīgi prasītais nodoklis.

Valsts ieņēmumu dienestā ar jautājumiem var vērsties zvanot uz informatīvo tālruni, gan arī rakstot epastā, taču šādām atbildēm īsti juridiska spēka nav.

Jānis Lipša
“Rent in Riga” pārstāvis

Vienīgais veids, kā noskaidrot drošu atbildi, rakstot iesniegumu par uzziņu, jo tai atbildei ir juridisks spēks un to nepieciešamības gadījumā var izmantot tiesā. Svarīgi ir saglabāt nekustamā īpašuma iegādes saistītos izdevumus, jo tie samazinās starpību, no kuras aprēķina nodokli.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jāpiebilst, ka kapitāla pieauguma nodoklis nav jāmaksā, ja izpildās kāds no šiem gadījumiem: ja īpašums pieder vismaz piecus gadus un ja periodā līdz pārdošanai tur ir deklarējies vismaz vienu gadu, ja īpašums pieder vismaz piecus gadus un pēdējos piecus gadus tas ir bijis vienīgais īpašums, kā arī, ja pārdotais īpašums ir bijis vienīgais un gadu pirms tam vai pēc tā pārdošanas tiek iegādāts jauns, funkcionāli līdzīgs īpašums. Nekustamo īpašumu speciālists vēlreiz atgādina būt vērīgiem un sekot līdzi visām niansēm!

Žurnāliste
Darbā raidījumā Bez Tabu nākas akceptēt izaicinājumu pilnu ikdienu. Žurnāliste rūpīgi iedziļinās dažādu nejēdzību risināšanā un veido stāstus par visdažādākajām tēmām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm