tv3.lv

Apdzenot netrafarēto policijas auto, ceļotāji Tukuma pusē saņem sodu uz līdzenas vietas

Jaukā 27. februāra rītā Zane ar draugu mēro ceļu pa šoseju, kas savieno Tukumu un Jelgavu. Pēc priekšā lēnāk braucošas automašīnas apdzīšanas pēkšņi uzmirdzas zila gaismiņa.

Zane
nepiekrīt policijas lēmumam

Brauc lēni. Pēc spidometra izskatījās zem 50 kilometriem stundā. Nu, pabraucām garām. Pabraucām garām, un aizmugurē braucošais ieslēdz zilās ugunis: “Stāviet malā!” Jā, netrafaretā policijas automašīna.

Šoferis saņem pārkāpuma protokolu par automašīnas apdzīšanu vietā, kur apdzīšana ir aizliegta. Zane gan norāda, ka ceļotāji izbrauca uz šosejas vietā, kur nekādas aizlieguma zīmes neesot bijušas.

Zane
nepiekrīt policijas lēmumam

Pie pagrieziena uz Džūksti ir uzstādīta zīme “50” un “Apdzīt aizliegts”. Aizlieguma zīme līdz kurienei darbojas? It kā līdz nākamajam krustojumam. Un nākamajam krustojumam vajadzētu būt tur, kur mēs esam. Lēmumu mēģinājām pārsūdzēt, bet lēmumu atstāja negrozītu. Rezultāts ir 11 naudas soda vienības [55 eiro] un divi soda punkti.

Zane ar draugu jau grasījās samierināties ar policijas lēmumu, taču aprīļa nogalē, vēlreiz braucot pa šo ceļa posmu, Zane pamana jaunas četras ceļazīmes – divas maksimālā ātruma ierobežojuma zīmes [50 km/h] un divas brīdinājuma zīmes par priekšā esošu krustojumu ar mazāk svarīgu ceļu. Pēc Zanes domām, šīm ceļazīmēm vajadzēja būt uzstādītām arī pārkāpuma fiksēšanas brīdī.

Zane akcentē, ka krustojums nav mainīts, izvietotas tikai jaunas ceļazīmes. Līdz ar to arī pārkāpuma fiksēšanas brīdī konkrētā ceļu šķērsošanās vieta bija krustojums. Satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis šādam apgalvojumam gan nepiekrīt.

Oskars Irbītis
satiksmes drošības eksperts

Pārsvarā cilvēki iekrīt uz to, ka tas ceļš, kas tā kā pienāk tam galvenajam ceļam, uz tā ir uzstādīta zīme “Dodiet ceļu”. Un cilvēki to traktē kā krustojumu. Šeit ir jāatceras, ka, piemēram, izbrauktuves no blakus teritorijām, un tas nekas, ka tur ir uzstādīta zīme “Dodiet ceļu”, no kaut kādām privātmāju teritorijām un tamlīdzīgām vietām, tas neatceļ aizlieguma zīmes darbības zonu. Zīmes darbības zona atceļas tikai tajā vietā, kur ir apzīmēts krustojums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izbraucot uz šosejas no ceļa, kas nav krustojums, pirms tā neesot atkārtoti jāizvieto apdzīšanas aizlieguma zīmes. Irbītis gan akcentē, ka labā prakse no ceļu uzturētājiem ir atbilstoša horizontālā apzīmējuma ieklāšana, proti, apdzīšanas aizlieguma zīmes darbības zonā vajadzētu būt baltai nepārtrauktajai līnijai.

Valsts policija kļūdas pārkāpuma fiksēšanā nesaskata, norādot, ka likumsargi savu darbu paveikuši godam. Tikmēr sodītais šoferītis gan centies apmānīt policiju, norādot, ka esot izgriezies uz šosejas no jau pieminētā krustojuma. Tas arī redzams operatīvā transportlīdzekļa videoierakstā.

Valsts policija video ierakstu izsniegt negrasās, taču uzsver, ka vainīgais autovadītājs ir informēts par šādiem pierādījumiem. Lai arī šobrīd konkrētā ceļu šķērsošanās vieta ir apzīmēta kā krustojums, ceļu satiksmes noteikumi stājas spēkā līdz ar zīmju uzstādīšanas brīdi.

Oskars Irbītis
satiksmes drošības eksperts

Izmaiņām nav nekādas atpakaļejošas sekas. Tas, kas bija pirms tam, tas bija pirms tam. Šīs izmaiņas attiecas uz to brīdi, kad tās izmaiņas ir veiktas. Tātad, tas, ka rītdien izmainīs krustojumu, nozīmē, ka šodien jau varu rīkoties pēc rītdienas satiksmes noteikumiem.

Šajā situācijā pat nebija nozīmes, no kura ceļa autovadītājs tuvojās netrafarētajai policijas automašīnai un veica apdzīšanu. Tobrīd to darīt nedrīkstēja. Iespējams, autoceļu uzturētāji arī ņēmuši vērā diskutablo situāciju un tomēr uzskatāmāk aprīkojuši pieminēto krustojumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Un jau pēc sižeta demonstrēšanas “Bez Tabu” saņem atbildi no “Latvijas Valsts ceļiem”, kas apliecina, ka Zanes pamanītās ceļazīmes esot izvietotas tieši pēc likumsargu iniciatīvas.

Anna Kononova
“Latvijas Valsts ceļi” pārstāve

Pēc Valsts policijas ierosinājuma 26.martā P98 pieslēgums 28.5 km tika aprīkots ar papildu ceļazīmēm 203. un 323. Uz P98 24.-33.3 km pērn veikta seguma atjaunošana ar virsmas apstrādi. Posms ir ar defektiem, šķembas atdalījās, līdz ar to tas tika aprīkots ar pagaidu ceļazīmēm, samazinot atļauto braukšanas ātrumu. Tās tiks noņemtas, kad būvnieks novērsīs defektus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm