tv3.lv

“Ja jānīkst bez tiesībām pusgads, braucu atpakaļ uz Īriju!” Birokrātija, kas sagaida, atgriežoties Latvijā

Tautieši, kuri atgriezušies Latvijā vai dzimtenē viesojas, uzskata, ka valsts liek šķēršļus autovadītāja apliecības iegūšanā. Kārtība paredz, ka kalendārajā gadā Latvijā jānodzīvo vismaz 185 dienas, lai iegūtu dokumentu.

2018. gada 27. martā 8:02

Jānis pēc vidusskolas absolvēšanas devās uz Īriju labākas dzīves meklējumos. Tur apprecējās ar latvieti, pasaulē nāca meitiņa. Pēc teju desmit gadiem svešumā ģimene nu atgriezusies Latvijā, Straupē, kā paši saka, uz palikšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jānis stāsta, ka Īrijā nebija nedz laika, nedz vajadzības, lai iegūtu autovadītāja apliecību, tomēr līdz ar atgriešanos mājās dokuments ir ļoti nepieciešams, lai varētu uzsākt darba gaitas, apciemotu radiniekus.

Kad vīrietis iestājās autoskolā, viņu informēja, ka pusgadu (185 dienas) nevarēs kārtot valsts pārbaudījumus (teorijas un braukšanas eksāmenus). Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) sistēmā neļāva reģistrēt Jāni.

“Mana māte dzīvo 10 kilometrus no manām mājām. Viņa ir otrās grupas invalīde, pie kuras jābraukā un jāpalīdz. Tāpat arī bērns iet skolā, viņš jāvadā. Principā arī darbu nevar atrast bez automašīnas, jo Straupē darba nav. Ir jābraukā kaut kur,” sašutis ir Jānis.

Normatīvie akti nosaka, ka vadītāja apliecību izsniedz personai, kura pastāvīgi dzīvo Latvijā vai kura Latvijā uzturas ilgāk par 185 dienām kalendārajā gadā.

“Sanāk, ka man jāsēž pusgads mājās? Man taču ir jābaro ģimene! Ja man pusgads jāsēž vienkārši tāpat, tad es braucu atpakaļ! Bez mašīnas te darbu neatrast,” turpina Jānis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jāņa māte Sandra uzskata, ka valsts “met sprunguļus, izskatās, ka tikai mēs viņus gaidām atpakaļ Latvijā.”

Ekonomikas ministrijas pārstāvis Aldis Bukšs teic, ka tautiešu reemigrācija ir prioritāte, jāsamazina birokrātiskie šķēršļi, lai atgriešanās būtu patīkamāka. “Ir jāmeklē risinājumi, lai novērstu šādas neatbilstības, pēc iespējas jāatvieglo tautiešu atgriešanās,” saka Ekonomikas ministrijas pārstāvis A. Bukšs.

CSDD Kvalifikācijas daļas vadītājs Juris Teteris skaidro, ka šī norma ir pārņemta no kopējās Eiropas Savienības likumdošanas.

Juris Teteris
CSDD Kvalifikācijas daļas vadītājs

Normas būtība ir šāda: tā ieviesta, lai novērstu tā saucamo vadītāju apliecību “tūrismu”, to, ka cilvēki saņem apliecības tajās valstīs, kurās nedzīvo. Ir nelielas nianses katras valsts ceļu satiksmes noteikumos. Tāpat, kad cilvēkiem vienā dalībvalstī atņem vadītāja apliecības, jānovērš tas, ka viņi izbrauc uz citu dalībvalsti un izņem vadītāja apliecību tur.

Tiesa, esot iespējami izņēmumi, “ja cilvēki atgriežas uz pastāvīgu dzīvi Latvijā, dokumentu varot saņemt arī pirms 185 dienu termiņa,” informē J. Teteris. Personai jāpierāda, ka Latvijā ir uz palikšanu.

Kā norāda Jānis, viņš sākotnēji vērsies Valmieras CSDD struktūrvienībā, kur, kā pats atminas, sākotnēji atraidīts. To, ka var rakstīt iesniegumu ar pamatojumu, uzzinājis tikai pēc Rīgas CSDD darbinieku apzvanīšanas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Valmierā man neviens nepiedāvāja rakstīt iesniegumu. Kamēr nesazvanīju Rīgu, es pat nezināju, ka tā var. Kad zvanīju uz Rīgu uz trijiem numuriem, man neko pateikt nevarēja. Tikai beigās, kad piezvanīju pēdējam cilvēkam, par to informēja. Trešais, kam zvanīju uz Rīgu, vispār paprasīja, kā dabūju viņa telefona numuru, bet man to iedeva iepriekšējais cilvēks, kuram zvanīju. Tāda, lūk, birokrātija. Pierādīju, ka šeit palieku, izņemot izziņu no skolas, kurā mācās meita. Esmu jau viņu te iekārtojis skolā. Kad atnesu iesniegumu uz Valmieras CSDD pēc Rīgas norādēm, viņi bija ļoti izbrīnīti, ka to esmu atnesis,” stāsta Jānis.

Jāni neapmierina šādi birokrātiskie šķēršļi, un tas, kāpēc Valmieras CSDD pārstāvji viņu uzreiz nevarēja informēt par iespēju rakstīt iesniegumu. CSDD pārstāvis “Bez Tabu” kameras priekšā nekomentē, vai reģionos darbinieki ir mazāk informēti nekā Rīgā.

Visbeidzot – vīrietim atļauts iegūt vadītāja apliecību, nesagaidot 185 dienu termiņu.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm