“Nav arī ietves! Kur ir loģika?” Rīdzinieci šokē gājējiem bīstama iela bez apgaismojuma

“Tumšais laiks ir sācies!” šādi “Bez Tabu” iesūtīto vēstuli iesāk skatītāja Marija, lūdzot raidījumu pievērst lielāku vērību satiksmei diennakts tumšajās stundās. Marija arī piemin konkrētu vietu galvaspilsētā, kur problēma ir skaidrāka par dienasgaismu.

Marija

Ja nu kāds neliek atstarotāju, tad vismaz laternu izgaismotus var pamanīt. Rīgā, Rusova ielā, aiz apļa laternas ir. Bet kur? Zālienā, aptuveni 20 metru no ceļa. Tumšajā laikā redzam gaišu zālīti. Kur iet cilvēki, ko, braucot automašīnā, nevar saskatīt? Protams, ne jau pa izgaismoto zāli, bet – pa tumšo ceļu. Nav arī ietves. Kur ir loģika? Zaļo teritoriju taču nedrīkst mīdīt…

“Bez Tabu” dodas uz tā dēvētajām Čiekurkalna krustcelēm. Tas ir satiksmes rotācijas aplis ar pieciem atzariem. Čiekurkalna 4. šķērslīnijas, Ungura ielas un Gaujas ielas malā ir laternas. Arī Rusova ielā vienā no pusēm ir gaismekļu rinda, bet otrā ielas posmā pēc apļa nav neviena apgaismojuma, ja vien neskaita skatītājas pieminētos senos stabus zaļajā zonā – vairākus metrus atstatus no ceļa. Zīmīgi, ka šajā pašā posmā nav ietves, līdz ar to gājēji spiesti lavierēt starp ielas malā novietotajām automašīnām un transportlīdzekļiem, kas ripo garām abos virzienos.

Lieki piebilst, ka dienas tumšajā laikā Marijas izceltajā ielas posmā ir tumšs kā peklē. “Bez Tabu” sastop lērums iedzīvotāju, kuri pārvietojas gar Rusova ielas malu tumšās drēbēs un bez atstarotājiem. Izteikti grēko pieaugušie. Protams, ir arī labie piemēri – bērnu kombinezoni, atstarojot gaismu, mirdz teju vai kā Ziemassvētku eglīte. Sastopam arī divas suņu saimnieces, kuru četrkājainajiem mīluļiem ap kaklu uzliktas “lampiņas”.

Visi kā viens gan norāda, ka ietve un apgaismojums šeit tiekot gaidīts vairāk nekā algas diena.

Zaļajā zonā Rusovas ielas malā ir jau izsenis izbūvēta laternu rinda, taču to dzeltenais starojums vien nedaudz sasniedz ceļu. Dīvaini arī šķiet, ka zem laternām pat nav ietves, tā vietā gājēji iemīdījuši nelielu taciņu, kur dažs labs noteikti pārliecinājies par savu potīšu elastību.

Liela daļa no uzrunātajiem gājējiem atzīst, ka ir arī autovadītāji. Braucot ne tikai pa Rīgu, pamanīt gājējus diennakts tumšajā laikā neapgaismotos posmos esot patiešām liels izaicinājums.

“Tas smagākais, jūtamākā darbība, kas tiek veikta, ir darba dienu naktīs – no pulksten 3.00 līdz 4.00 gandrīz visa pilsēta pilnībā tiek atslēgta [no apgaismojuma],” skaidro Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūras “Rīgas gaisma” tehniskais direktors Valters Krasts. Tas gan netiekot darīts naktīs uz sestdienu un svētdienu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aģentūras darbinieki arī individuāli izvērtējot vietas, kur vēl iespējams atslēgt apgaismojumu, lai sasniegtu lielāku ekonomiju. Kā piemērs tiek minēta Tallinas iela, kur gaisvadu līnijās pa pāriem iekārti gaismekļi. Šajā gadījumā tiekot atslēgta viena no lampām. Energotaupība skar arī dažādus vides objektus un ēkas.

Jānis Vaivods
Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs

Jānorāda, ka šeit [Rusova ielā] – blakus teritorijā – savus plānus izstrādā arī liels attīstītājs, attiecīgi paredzot šīs te teritorijas izbūvi. Mēs, izdodot attiecīgi savus tehniskos noteikumus šīs teritorijas attīstībai, tad arī lūgsim, šīs teritorijas attīstītāju veikt minētās ielas posma pārbūvi, izbūvējot gan ietvi, gan apgaismes objektus.

Sazinoties ar teritorijas attīstītājiem, pārmaiņas Rusova ielas rajonā gan neesot gaidāmas pat vismaz tuvāko divu, trīs gadu laikā. Gaidot brīnumainās pārvērtības, Rusova ielas posmā ieviests maksimālā ātruma ierobežojums – 30 kilometri stundā. Tikmēr Ceļu satiksmes drošības direkcija aicina cilvēkus tomēr padomāt par sevi – lietot atstarojošās vestes, atstarotājus, lukturīšus vai gluži vienkārši ieslēgt viedierīču apgaismojumu, ieteicams arī vilkt gaišu apģērbu.

CSDD arī aicina autovadītājus tomēr būt divtik vērīgiem un diennakts tumšajā laikā braukt ar ātrumu, kas tomēr ir zem atļautā.

Valsts policija norāda, ka šogad fiksēti gandrīz 600 ceļu satiksmes negadījumu, kuros iesaistīti gājēji. Ir arī 21 bojāgājušais.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm