Rīdzinieks kļūst par aculiecinieku invalīdu stāvvietu karšu viltošanai un negodprātīgai izmantošanai

Rīdzinieks Daniels, sagatavojot studiju darbus augstskolai publiskajā kopētavā, nejauši kļuvis par aculiecinieku dokumentu viltošanai: kāds vīrietis 20 eksemplāros pavairojis un ielaminējis invalīdu stāvvietu kartes.

Rīdzinieks Daniels devies uz kopētavu, lai printētu augstskolas darbus, taču tad ievērojis kādu vīrieti, kurš 20 eksemplāros pavairojis invalīdu stāvvietu kartes, lūdzot darbiniekam tās arī ielaminēt. Daniels sagaidījis vīrieti ārpusē, un uzrunātais atzinies, ka kartes pavairo ar mērķi par samaksu nodot lietošanai citiem šoferiem, kuri vēlas iegūt invalīdiem domātas privilēģijas, piemēram, iespēju par brīvu novietot automašīnu invalīdiem paredzētās stāvvietās. Daniels vīrietim aizrādījis, un abi kartes saplēsuši. Šis atgadījums, kas norisinājies pirms pāris gadiem, licis vīrietim domāt – Latvijā neviena nemanīti uzdarbojas dokumentu viltotāji un negodprātīgi šoferi, kuri izmanto invalīdu karšu privilēģijas pēc pilnas programmas.

Šoruden viņš no sava dzīvokļa loga ievērojis, ka tāds ir arī kāds kungs, kurš regulāri novietojot automašīnu pie Daniela mājas. Reiz, uzrunājot šoferi, izcēlies konflikts un aizdomas apstiprinājušās – vīrietis novietojis automašīnu invalīdiem paredzētā stāvvietā ar sievietei piederošu stāvvietas karti, lai gan viņa kā pasažieris vīrietim transportlīdzeklī nav manīta ne reizi, apgalvo aculiecinieks Daniels. Vīrietis izsaucis pašvaldības policiju, taču likumsargi norādījuši, ka nevar pārbaudīt, vai autovadītājs par stāvvietu samaksājis. To varot vien attiecīgās stāvvietas kontrolieri. Danielam kļuvis skaidrs – saukt pie atbildības likumpārkāpējus ir teju neiespējami, jo ne policija, ne biļešu kontrolieri nevar pierādīt, ka šoferis patiesi negatavojas vai tikko nav pārvadājis cilvēku ar invaliditāti. “Rīgas satiksmē” stāsta – ja logos ievietotās kartes izskatās aizdomīgi, tad gan no soda neizsprukt.

Baiba Bartaševiča-Feldmane
RPSIA “Rīgas Satiksme” pārstāve

“Mēs varam piemērot šo te pēcapmaksas rēķinu, noformējot šo te kā apmaksa par stāvvietu nav vispār veikta – dažādos apmēros, dažādās zonās. Atkarībā no situācijas vai nu auto īpašnieks tomēr ir kļuvis pikts un mēģina pierādīt, ka tomēr tā ir bijusi īstā karte, vai nu tiek veikta šī te pēcapmaksas apmaksa.”

Daniels ievērojis, ka visbiežāk par to, ka stāvvietas karte ir viltota vai izmantota negodprātīgi, liecina tas, ka karte kontroliera vai jebkura cita garāmgājēja acīm automašīnas logā nav redzama pilnībā, bet novietota šķībi, daļai informācijas “paslēpjoties” aiz paneļa.

Kādēļ invaliditātes stāvvietu karte ir tik iekārojama trofeja? Piemēram, Rīgā, Dzirnavu ielā, par stāvvietu stundā jāmaksā 2 eiro un 50 centi. Šoferiem, kuri strādā netālu, taču bezmaksas autostāvvieta pie darba nav pieejama, jāmaksā 20 eiro par astoņu stundu darba dienu. Nedēļā – jau 100 eiro. Savukārt tie, kuri dzīvo netālu, var iegādāties iedzīvotāja karti par 70 eiro mēnesī. Ar invalīdu stāvvietas karti – uzkavējies, cik gribi, par baltu velti. Vai Latvijā uzdarbojas dokumentu viltotāji? Izrādās, ka jā, apstiprina Valsts policijā.

Māris Priednieks
Valsts policijas Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes 3. nodaļas priekšnieks

“Pavisam nesen triju valstu sadarbības dēļ, tas ir Spānijas, Polijas un Latvijas, tika aizturēts Spānijā, Malagā, Latvijas piederīgais, kurš tieši nodarbojās ar dažādu dokumentu viltošanu. Šo dokumentu starpā arī bija invalīdu stāvvietu atļaujas.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes loceklis Ivars Balodis atzīst, ka arī paši cilvēki ar invaliditāti piedalās invalīdu stāvvietu karšu tirgošanā, piedāvājot tās par samaksu iegādāties kādam citam, kurš vēlas izmantot šai sociālajai grupai paredzētās privilēģijas. Visbiežāk gan tas tiekot darīts, vēloties iegūt papildus līdzekļus iztikšanai, taču problēma esot ļoti aktuāla, atzīst I. Balodis. Viņš ievērojis, ka, izejot cauri Vecrīgai ar kājām, invalīdu stāvvietu kartes logos ievietotas ļoti dārgos automobiļos. Viņaprāt, noteikti kādam no šo automašīnu īpašniekiem patiesi pienākas invalīdu stāvvietas karte, taču noteikti, ka ne visiem. Atliek vien minēt, kādā veidā tās iegūtas. Ja kopijas ar uztrenētu aci atklāt iespējams, mehānisma, kā cīnīties ar autovadītājiem, kuri uzdodas par invalīdu pavadoņiem un izmanto viņu kartes diendienā – īsti nav.  Taču uzrunātajiem padomā arī risinājumi, kā cīnīties ar karšu viltotājiem un ļaunprātīgiem izmantotājiem, piemēram, saīsināt kartes derīguma termiņu, kas šobrīd ir 10 gadi, kā arī uzlabot un pilnveidot to dizainu, lai viltošana un pavairošana būtu, ja ne pavisam, tad teju neiespējama. Ceļus satiksmes un drošības direkcijas pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters gan norāda, ka tas nav tik vienkāršs uzdevums.

Mārtiņš Mālmeisters
Ceļu satiksmes un drošības direkcijas pārstāvis

“Šis apliecību vai kartes dizains ir vienots visā Eiropas savienībā, jo attiecīgi Latvijā izdoto invalīdu stāvēšanas karti var izmantot visā Eiropas savienībā. Līdz ar to šis dizains ir vienots un pagaidām nav informācijas, ka tas varētu tuvākajā nākotnē tikt pārstrādāts.”

Jānis Kalniņš, Satiksmes ministrijas Sabiedriskā transporta pakalpojumu direktora vietnieks, rakstveida komentārā raidījumam “Bez Tabu” apstiprina, ka izmaiņas normatīvajos aktos tomēr ir plānotas.

Jānis Kalniņš
Satiksmes ministrijas Sabiedriskā transporta pakalpojumu direktora vietnieks

“Kārtību, kādā noteikta invalīdu stāvvietu izmantošanas kartes piešķiršana, izsniegšana u.c. saistītie jautājumi, ir atrunāta Ministru kabineta 2015.gada 2. jūnija noteikumu Nr.279 “Ceļu satiksmes noteikumi” 246. punktā. [..] Vienlaikus pašlaik “Ceļu satiksmes noteikumos” tiek izstrādāti grozījumi, kuros paredzēts mainīt arī esošo kārtību Ceļu satiksmes noteikumu 246. punktā, lai pārskatītu invalīdu stāvvietu izmantošanas kartes derīguma termiņu, piemērojamās sabiedrības grupas u.c. prasības. Minētie grozījumi drīzumā tiks nodoti sabiedriskai apspriešanai.”

Valsts policijā atgādina, ka par dokumentu viltošanu draud līdz pat četriem gadiem ilga brīvības atņemšana.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm