Saturs turpinās pēc reklāmas

“Rīgas satiksmes” kontrolieri pārkāpumos soda nevainīgos! Iespējams, lai piepelnītos

SIA “Rīgas satiksme” darbinieks izraksta sodu par braukšanu bez biļetes sievietei, kura nemaz nav pārvietojusies ar sabiedrisko transportu konkrētajā brīdī. Sieviete ir izmisumā piespriestā soda dēļ. Svešinieks, kurš pārkāpis sabiedriskā transporta lietošanas noteikumus, biļešu kontrolierim uzrādījis viņas iepriekš pazaudēto personalizēto e-talonu, savukārt kontroles darbinieks pārkāpis likumu, nepārliecinoties par bezbiļetnieka identitāti.

2017. gada 1. martā 19:33

Rīdziniece Anna pazaudēja “Rīdzinieka karti”, kas vienlaikus ir arī personalizētais e-talons. To atskārta pēc diviem mēnešiem, kad devās uz “Rīgas satiksmes” klientu apkalpošanas centru, kur viņai izsniedza jaunu viedkarti, ieskaitot tajā arī neizlietotos 15 braucienus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Šā gada janvārī Anna saņēma nepatīkamu vēstuli no “Rīgas satiksmes”, kurā sievieti brīdina par nepieciešamību apmaksāt sodu par braukšanu bez biļetes (e-talona nereģistrēšanu). Tomēr būtiski ir tas, ka biļešu kontrolieri pārkāpumu fiksēja laikā, kad sieviete e-talonu bija pazaudējusi. Līdz ar to secina, ka kāds svešinieks viedkarti ir atradis un uzrādījis kontrolierim, kurš, savukārt, izrakstījis sodu, ņemot vērā vien informāciju uz personalizētā e-talona – vārdu, uzvārdu un personas kodu – , nenoskaidrojot blēža identitāti.

Bez vainas vainīga

Kad vērsos pie “Rīgas satiksmes”, viņi nemaz negribēja dzirdēt neko, ka tajā brīdī personalizēto e-talonu biju pazaudējusi. Teica, ka, ja reiz kontrolieris izrakstījis sodu, tas nozīmē, ka viņš ir pārliecinājies par manu identitāti. Viņi man teica, ka esmu uzrādījusi personu apliecinošu dokumentu. Tomēr tas nav iespējams, jo citu dokumentu nepazaudēju, tāpēc tā persona nevarēja neko citu parādīt.

Arī bezbiļetnieka paraksts kvītī nav līdzīgs Annas parakstam!

“Uz manas “Rīdzinieka kartes” bija mans vārds, uzvārds un personas kods. To kontrolieriem svešā persona parādīja, un tikai to viņi ņēma vērā. Citu dokumentu neprasīja uzrādīt. Vajag taču domāt, ko dara! Vismaz salīdzināt manu fotogrāfiju uz e-talona ar personas, kas karti uzrāda, izskatu! Nekādu atšķirību neredzēja? Dīvaini!” biļešu kontrolieri nolaidībā vaino Anna.

Sarunā ar Bez Tabu uzņēmuma “Rīgas satiksme” pārstāve Baiba Bartaševiča-Feldmane nenoliedz, ka lūgts uzrādīt vien personalizēto e-talonu, kas, pēc viņas domām, ir uzskatāms par personu apliecinošu dokumentu:

Baiba Bartaševiča-Feldmane
“Rīgas satiksme” pārstāve

“Kontroles laikā persona ir uzrādījusi personu apliecinošu dokumentu, kas šajā gadījumā ir uzskatāma par rīdzinieka karti, jo persona ir identificējama [ar personas kodu, vārdu un uzvārdu].”

Paviršā “Rīgas satiksmes” sodīšanas mehānisma dēļ cieš neviens vien

 

Datu valsts inspekcijā norāda, ka “Rīgas satiksmes” biļešu kontrolieris ir pārkāpis likumu, jo, piespriežot sodu, viņam ir jānoskaidro personas identitāte personu apliecinošā dokumentā, un personalizētais e-talons par tādu nav uzskatāms.

“Normatīvajos aktos ir noteikts, ka par personu apliecinošu dokumentu uzskatāma tikai pase un personas identifikācijas karte. Līdz ar to vadītāja apliecība vai rīdzinieka karte, vai jebkurš cits dokuments nav, ar kuru varētu identificēt konkrēto personu. Bet persona ir jāidentificē, tāpēc, ja tai nav līdzi personu apliecinoša dokumenta, jāsauc policija, kas to izdarīs,” uz “Rīgas satiksmes” kontroles darbinieku pārkāpumiem norāda Jānis Kāršenieks, Datu valsts inspekcijas Personas datu apstrādes uzraudzības nodaļas vadītājs.

Ja biļešu kontrolieris nav rīkojies šādi, arī viņš saucams pie atbildības!

 

Tāpat Datu valsts inspekcijā informē, ka saņemti “vairāki desmiti” sūdzību par līdzīgiem pārkāpumiem, kad sabiedriskā transporta kontrolieri, nenoskaidrojot personas datus, izraksta soda kvītis cilvēkiem, kuri ar pārkāpumu nav saistīti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

E-talonu, iespējams, atrada kontrolieris un nekrietni izrakstīja sodu, lai palielinātu savu algu

Foto: ekrānuzņēmums

Pārkāpumā vainotā Anna norāda uz neizskaidrojamu faktu: viņas nozaudētajā e-talonā bija 15 braucieni (tos arī pārvietoja jaunajā viedkartē), tomēr svešinieks tos nav izmantojis, ko apliecina sods par braukšanu bez biļetes.

Līdz ar to, iespējams, ļaundara nodoms nebija braukt sabiedriskajā transportā uz sievietes rēķina. Iespējams, to personalizēto e-talonu atradis “Rīgas satiksmes” biļešu kontrolieris, un, iespējams, pretlikumīgi izrakstījis soda kvīti. Kā apstiprina pārvadātājuzņēmumā, biļešu kontroliera atalgojums ir atkarīgs no izrakstīto soda kvīšu skaita.

“Līdz šim mēs neesam saņēmuši nevienu šādu sūdzību par to, ka kontrolieris būtu atradis rīdzinieka karti un izrakstījis sodu mākslīgi. Mums visos salonos ir video novērošanas kameras,” teic B. Bartaševiča-Feldmane.

Tomēr iespējamā kontroliera patvaļa video ierakstos vairs nav konstatējama, jo ieraksti dzēsti. Datu drošības eksperti Annai iesaka vērsties likumsargājošajās iestādēs.

Foto

Roberts Blass
Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas