tv3.lv

“Sadursmē ar alni izdzīvot teju neiespējami!” Avārija Balvu pusē dienas laikā brīdina – uzmanies vienmēr!

2020. gada 20. oktobrī 0:35

Valsts policija (VP) un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) brīdina šoferus un citus satiksmes dalībniekus būt uzmanīgiem uz ceļa, pārvietoties uzmanīgi arī tagad, gada tumšajā periodā. Tāpat jārēķinās, ka uz braucamās daļas pēkšņi var iznākt meža zvēri, kuri šajā laikā ir jo īpaši rosīgi. To, ka meža dzīvnieki var pārsteigt nesagatavotu, tai skaitā dienas laikā, apliecina traģiska avārija Balvu pusē, par kuru, atgādinot par drošību uz ceļa, informē “Bez Tabu”.

Šā gada rudenī automašīnas sadursmē ar alni Balvu novadā gāja bojā sieviete, informēja VP. Sadursme starp ”Volkswagen Golf” un meža dzīvnieku – alni -, notika ap plkst. 9.30 Kubulu pagastā, uz auto ceļa Balvi–Gulbene. Notikuma vietā gāja bojā transportlīdzekļa vadītāja, 1959. gadā dzimusī sieviete. Pasažieris, 1953. gadā dzimis vīrietis, bezsamaņas stāvoklī nogādāts tuvākajā medicīnas iestādē. Kā noskaidroja raidījums “Bez Tabu”, automašīnā atradās dzīvesbiedri no Kubulu ciema, kuri no dzīvesvietas devās ikdienas gaitās uz netālajiem Balviem.

Alnis pārsteidz nesagatavotu gaišā dienas laikā

“Bez Tabu” arī uzzināja, ka alnis uz ceļa izgāja pašā Balvu pievārtē, kas pierāda, ka meža dzīvniekus ne vienmēr baida intensīva transportlīdzekļu plūsma, kas nozīmē, ka šoferiem jābūt piesardzīgiem visur, turklāt, kā pierāda šī sadursme, dzīvnieks var pārsteigt nesagatavotu ne vien tumsā, bet arī var negaidot iznākt uz ceļa gaišā dienas laikā.

Raidījuma komanda uzrunāja vairākus Kubulu ciema iedzīvotājus, kuri ir satriekti par cienījamās sievietes, kura daudzus gadus strādāja vietējā pagastmājā, zaudējumu. Visi kā viens izsaka līdzjūtības tuviniekiem un norāda, ka sieviete bijusi prātīga autovadītāja.

Kubulu iedzīvotājs

Alnis izskrēja! Viņa pie stūres bija. Kur varēja likties? Viņa nebija neuzmanīga šofere. Godīga sieviete. Tas bija tepat pie Balviem. Galvenais, ka bija gaišs. Nārsta laikā [alnis] no meža izgāja. Saka, ka nebija tur viens [alnis]. Tas viens [alnis] pēc tam bija beigts. Jauna sieviete bija. Dzīvotu un dzīvotu. Bija redzēti iepriekš aļņi un citi meža zvēri. Staigā taču viņi.

VP Balvu iecirkņa pārstāvis Jānis Kokorevičs izslēdz iespējamību, ka autovadītāja pārkāpusi ceļu satiksmes noteikumus.

Jānis Kokorevičs
VP Balvu iecirkņa pārstāvis

Autovadītāja bija iespiesta transportlīdzeklī, tika piesaistīti citi dienesti, piemēram, VUGD, lai palīdzētu atbrīvot sievieti. Vēlāk viņu nodeva mediķu rokās, bet diemžēl sieviete avārijā gāja bojā. Pārgalvību jāizslēdz, jo, izbraucot no pilsētas, ātrums nav bijis liels, tomēr no negadījuma izvairīties nevarēja. Gar meža masīviem, protams, noderētu norobežojošās sētas, diemžēl ne visās vietās to var atļauties. Likt vai nelikt sētu – to izvērtē, analizējot satiksmes plūsmu, satiksmes intensitāti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VP Balvu iecirkņa pārstāvis Jānis Kokorevičs aplēsis, ka aptuveni 20 procentos Balvu iecirkņa apzināto ceļu satiksmes negadījumu notikušas sadursmes ar meža dzīvniekiem. Visbiežāk autovadītāji notriecot stirnas. Pēc sadursmēm ar stirnu sekas gan neesot bijušas letālas. Tāpat Kokorevičs atminas, ka Balvu pusē septembrī bijusi vēl viena sadursme ar alni, kas arī nav bijusi letāla. Tomēr, kā norāda VP pārstāvis Kokorevičs, izdzīvot pēc sadursmes ar lielo dzīvnieku – alni – ir liela veiksme, kam piekrīt arī VUGD Balvu daļas vada komandieris Andris Ceplītis.

Andris Ceplītis.
VUGD Balvu daļas vada komandieris

Izdzīvot sadursmē ar alni ir teju neiespējami. Šajā gadījumā alnis bija uzvēlies uz jumta, to saplacinot. Ja cietušo ir vairāk un cilvēki ir iespiesti, glābšana aizņem ilgāku laiku. Cilvēkus atbrīvojam ar hidraulisko instrumentu palīdzību.

Dzīvnieku pazinējs brīdina šoferus!

Rudens ir lielo pārnadžu, piemēram, aļņu un staltbriežu, riesta laiks, kad šie dzīvnieki aktivizējas savās kustībās, informē Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.

Jānis Ozoliņš.
Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks

Tāpat no 1. oktobra sākušās medības ar dzinējiem, kas var izdzīt dzīvniekus uz ceļa arī dienas laikā. Arī dzīvnieku skaits tieši rudenī ir vislielākais, ir pieauguši mazuļi, kuri nu jau var patstāvīgāk pārvietoties. Vietas, kur mežs sākas, kur meža malā ir izcirtumi, kur mežs robežojas ar lauksaimniecības zemi vai šāda teritorija ir mežam pretī, otrpus ceļam, ir paaugstināta riska zonas. Protams, īpaši jāpievērš uzmanību brīdinājuma zīmēm, jo, kā zināms, tās izvieto vietās, kur kādreiz noticis kāds negadījums.

Sagaidāms, ka meža dzīvnieki brauktuvēm tuvosies arī vēlāk, kad kāros iznākt tuvāk satiksmei, lai mielotos ar uz ceļiem izkaisīto sāli, brīdina Ozoliņš.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm